59
Q:

If the cost price is 25% of selling price. Then what is the profit percent.

A) 150% B) 200%
C) 300% D) 350%

Answer:   C) 300%



Explanation:

Let the S.P = 100
then C.P. = 25

Profit = 75

Profit% = (75/25) * 100 = 300%

Q:

The cost price of three varieties of mangoes namely M, N and O is Rs. 20/kg, Rs. 40/kg and Rs. 50/kg respectively. Find the selling price of one kg of mango in which these three varieties of mangoes are mixed in the ratio of 2 : 3 : 5 such that there is a net profit of 20%?

A) Rs. 47 B) Rs. 49.2
C) Rs. 48.5 D) Rs. 50.3
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 49.2

Explanation:

Total cost of all varieties of mangoes = 20 x 2 + 40 x 3 + 50 x 5 = 40 + 120 + 250 = Rs. 410

Then, cost of 1 kg mangoes = 410/10 = Rs. 41

To get 20% profit,

The rate at which the mangoes should be sell = 120/100 x 41 = Rs. 49.2

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

1 210
Q:

Rishi bought 30 kg of sugar at the rate of Rs. 9 per kg and 45 kg of sugar at the rate of Rs. 10 per kg. He mixed both type of sugar and sold the mixture at the rate of Rs. 9.75 per kg. What was his gain or loss in the selling of whole sugar?

A) Rs. 10.75 B) Rs. 11.25
C) Rs. 12 D) Rs. 13.50
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 11.25

Explanation:

Total quantity of sugar = 45 + 30 = 75

Gain or loss can be calculated as

9.75 x 75 - (30 x 9 + 45 x 10)

= 731.25 - 720

= 11.25

 

Hence, in the overall transaction, Rishi got Rs. 11.25 gain.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

0 217
Q:

If goods be purchased for ₹450 and 1/3 is sold at a loss of 10%. At what gain % should the remainder is sold to has to gain 20% on the whole transaction?

A) 35% B) 28%
C) 22% D) 19%
 
Answer & Explanation Answer: A) 35%

Explanation:

Given the cost price of the articles = Rs. 450

To get overall 20% gain,

Total Selling Price = (20/100) x 450 = 540


One third of the CP = 1/3 x 450 = Rs. 150

But given 1/3 of articles are sold at 10% loss

S.P of 1/3 of articles = 90% of 150

= 90 x 150/100 = 135

 

Then, S.P on remaining 2/3 goods must be

= 450 - 135 = 405 ...........(1)

CP on remaining goods

= 2/3 x 450 = 300 ............(2)


Profit = SP - CP = 405 - 300 = 105


Profit %  = (105/300) x 100

= 35%.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

7 6558
Q:

Mr. Rajan invested Rs 1,00,000 in US Stock Markets when the GBPINR rate was 75. After one year his investment appreciated by 20% in GBP terms. He sold of his investments and repatriated the money to India at the then existing rate of 80. what was real returns in INR?

A) loss of 24% B) gain of 28%
C) loss of 28% D) gain of 20%
 
Answer & Explanation Answer: B) gain of 28%

Explanation:

Money invested by Rajan before 1 year was = Rs. 100000

Money in UK pounds @ 75 is = 100000/75 = 1333.33 Pounds

 

Now, after 1 year invested amount was appreciated by 20%

=> 20% of 1333.33 = 266.66

 

Total investment becomes = 1333.33 + 266.66 = 1600 Pounds

This 1600 Pounds @ Indian currency at 80 = 1600 x 80 = Rs. 1,28,000

 

Hence, Rajan's investment of Rs. 1,00,000 becomes Rs. 1,28,000 in 1 year

 

Therefore, his profit % = [(128000 - 100000)/100000] x 100 = 28%.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

1 221
Q:

Cost Price of 22 articles is same as the Selling Price of 18 articles, find the profit percentage?

A) 33.33% B) 22.22%
C) 11.11% D) 1%
 
Answer & Explanation Answer: B) 22.22%

Explanation:

Let the cost price of 1 article = Rs. 1

From the given data,

Then, the selling price of 1 article = 22/18 = 11/9

Then, Profit = SP - CP = 11/9 - 1 = 2/9

Required, profit % = Profit/CP x 100

= [(2/9)/1] x 100

= 200/9

= 22.222%.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

2 365
Q:

The cost price of a college bag is 240% more than the profit obtained on it selling at Rs. 1540. What is the cost price of that college bag?

A) Rs. 1190 B) Rs. 1288
C) Rs. 1365 D) Rs. 1452
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 1190

Explanation:

Let the profit be Rs. p

Then Cost price of the bag = 340p/100 = 3.4p

According to question,

3.4p + p = 1540

4.4p = 1540

p = 1540/4.4

p = 350

The profit p = Rs, 350

 

Hence, The cost price of the bag = 3.4p = 3.4 x 350 = Rs. 1190.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

5 412
Q:

While selling a router, a shopkeeper gives a discount of 15%. If he gives a discount of 20%, he earns Rs. 51 less as profit. What is the original marked price of the router?

A) Rs. 1000 B) Rs. 1020
C) Rs. 1040 D) Rs. 980
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 1020

Explanation:

Let the marked price of the router be Rs. P

From the given data,

P x 85100 - P x 80100 = 51P x 5100 = 51 P = 51005 = 1020 

 

Hence, the original marked price of the router is Rs. 1020.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

4 285
Q:

A man buys a trouser in Rs.1250. By reduction of 20% in the price of trouser, he can purchase a t-shirt also in the same amount that was initially paid for the trouser. Find the price of the t-shirt?

A) Rs. 250 B) Rs. 125
C) Rs. 225 D) Rs. 200
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 250

Explanation:

Initial amount spent on trouser by the man = Rs. 1250

Now, by the reduction of 20% in 1250, he can buy t-shirt too.

=> t-shirt cost = 20% of 1250 = 20 x 1250/100 = 250

 

Therefore, the price of the t-shirt = Rs. 250.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

5 381