Searching for "number"

Q:

Find the wrong number in the given number series?

5, 8, 40, 90, 664

A) 8 B) 40
C) 90 D) 664
 
Answer & Explanation Answer: B) 40

Explanation:

The given number series is 5, 8, 40, 90, 664

5

5 - 1 x 2 = 8

8 - 3 x 4 = 20 (NOT 40)

20 - 5 x 6 = 90

90 - 7 x 8 = 664

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Q:

Find the average of first 50 natural numbers?

A) 25 B) 25.5
C) 26 D) 26.5
 
Answer & Explanation Answer: B) 25.5

Explanation:

We Know that sum of the n natural numbers =n(n+1)2

  

Then sum of 50 natural numbers= 50(51)2= 1250

  

Average of the 50 natural numbers = 125050 = 25.5

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

Q:

Find the next number in the series given 18, 90, 450, 2250, ?

 

A) 4520 B) 6520
C) 7250 D) 11250
 
Answer & Explanation Answer: D) 11250

Explanation:

The given number series is 18, 90, 450, 2250, ?

18

18 x 5 = 90

90 x 5 = 450

450 x 5 = 2250

2250 x 5 = 11250

Hence, the next number in the given series is 11250.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

In a cricket match total number of runs scored by Virat, Dhoni and Rohit is 285. The ratio of the number of runs scored by Virat and Rohit is 3 : 2 and that of the runs scored by Rohit and Dhoni is also 3 : 2. The number of runs scored by Virat in that match?

A) 154 B) 135
C) 112 D) 106
 
Answer & Explanation Answer: B) 135

Explanation:

From the given data,

Virat : Rohit = 3 : 2

Rohit : Dhoni = 3 : 2

Ratio of runs scored by Virat, Rohit and Dhoni respectively

= 3 x 3 : 2 x 3 : 2 x 2

9 : 6 : 4

Runs scored by Virat = 9/19 x 285 = 135.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

In following question, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative for these sequence.

24, 60, 120, 210, ?

A) 336 B) 330
C) 300 D) 370
 
Answer & Explanation Answer: A) 336

Explanation:


3 x 3 x 3 = 27 - 3 = 24

4 x 4 x 4 = 64 - 4 = 60

5 x 5 x 5 = 125 - 5 = 120

6 x 6 x 6 = 216 - 6 = 210

7 x 7 x 7 = 343 - 7 = 336

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: TOEFL , GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Database Administration , Bank PO , Bank Clerk , Analyst

Q:

3, 11, 80, 291, 803

Find the odd man out of the number series?

A) 11 B) 803
C) 80 D) 291
 
Answer & Explanation Answer: C) 80

Explanation:

The given number series is 3, 11, 80, 291, 803

33 + 23 = 3 + 8 = 1111 + 43 = 11 + 64 = 75 (not 80)75 + 63 = 75 + 216 = 291291 + 83 = 291 + 512 = 803

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

What would be the next number in the sequence 52, 56, 48, 64, 32, ?

A) 96 B) 48
C) 54 D) 81
 
Answer & Explanation Answer: A) 96

Explanation:

The given number series is 52, 56, 48, 64, 32, …

It follows a pattern that,

52

52 + 4 = 56

56 - 8 = 48

48 + 16 = 64

64 - 32 = 32

32 + 64 = 96

Therefore, the required next number in the given number series is 96.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

Find the next number in the given series?

118, 166, 190, 202, 208, ?

A) 211 B) 222
C) 233 D) 244
 
Answer & Explanation Answer: A) 211

Explanation:

The given series is 118, 166, 190, 202, 208, ?

118

118 + 48 = 166

166 + 24 = 190

190 + 12 = 202

202 + 6 = 208

208 + 3 = 211

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO