Searching for "number"

Q:

Guess the next number in the given number series?

999, 990, 998, 991, 997, 992, ?

A) 996 B) 1000
C) 999 D) 1001
 
Answer & Explanation Answer: A) 996

Explanation:

The given number series 999, 990, 998, 991, 997, 992, ?

It follows a pattern that,

999

999 - 9 = 990

990 + 8 = 998

998 - 7 = 991

991 + 6 = 997

997 - 5 = 992

992 + 4 = 996

 

Hence, the next number in the given number series is 996.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

Find the missing number in the given number series?

625, 625, 600, ?, 475, 875

A) 545 B) 700
C) 675 D) 725
 
Answer & Explanation Answer: B) 700

Explanation:

Here the given number series 625, 625, 600, ?, 475, 875 follows a pattern that

625

625 + (0 x 0) = 625

625 - (5 x 5) = 625 - 25 = 600

600 + (10 x 10) = 600 + 100 = 700

700 - (15 x 15) = 700 - 225 = 475

475 + (20 x 20) = 475 + 400 = 875

 

Hence, the missing number in the given number series is 700.

 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

Find the odd number in the given number series?

14, 27, 105, 525, 4993

A) 27 B) 105
C) 525 D) 4993
 
Answer & Explanation Answer: C) 525

Explanation:

The given number series is 14, 27, 105, 525, 4993

14

14 x 2 - 1 = 27

27 x 4 - 3 = 105

105 x 6 - 5 = 625 (not 525)

625 x 8 - 7 = 4993

 

Hence, the odd man or number in the given number series is 525.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

Crack the missing number in the given puzzle?

missing_number_puzzle11538565817.jpg image

A) 3 B) 2
C) 1 D) 0
 
Answer & Explanation Answer: B) 2

Explanation:

Here in the given number puzzle, the logic is

column 2 x column 3 = column 1

3 x 3 = 9

2 x 3 = 6

 

Similarly,

4 x ? = 8

=> ? = 8/4 = 2.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Q:

Solve this number puzzle?

Number_puzzle_41538031779.jpg image

A) 111 B) 121
C) 1111 D) 0
 
Answer & Explanation Answer: B) 121

Explanation:

Given 

1 = 1 => 1 x 11 = 11

2 = 22 => 2 x 11 = 22

3 = 33 => 3 x 11 = 33

...

...

Similarly,

11 => 11 x 11 = 121.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Q:

Solve this number puzzle?

 

Number_puzzle_31537767337.jpg image

A) 40 B) 44
C) 60 D) 56
 
Answer & Explanation Answer: A) 40

Explanation:

The given puzzle follows a logic that,

2 + 10 = 24 => 2 + 10 = 12 x 2 = 24

3 + 6 = 27 => 3 + 6 = 9 x 3 = 27

7 + 2 = 63 = 7 + 2 = 9 x 7 = 63

 

Similarly, 5 + 3 = 40 => 5 + 3 = 8 x 5 = 40.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Q:

The missing number in the series 9 81 ? 6561 59049

A) 729 B) 3561
C) 4213 D) None of the above
 
Answer & Explanation Answer: A) 729

Explanation:

The given series is 9 81 ? 6561 59049

It follows a pattern that

 

9

81 = 9 x 9

729 = 9 x 9 x 9

6561 = 9 x 9 x 9 x 9

59049 = 9 x 9 x 9 x 9 x 9

 

Hence, the missing number in the series is 729.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

 7, 16, 36, 78, 144, ?

which number come in place of question mark

A) 168 B) 196
C) 222 D) 256
 
Answer & Explanation Answer: C) 222

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO