Searching for "number"

Q:

5% of a number is 25% more than another number. The difference between the numbers is 96. Then find the value of the numbers?

A) 102 & 6 B) 99 & 3
C) 104 & 8 D) 100 & 4
 
Answer & Explanation Answer: D) 100 & 4

Explanation:

Let the first number be x and the second number be y.

Given

5% of x = (25% of y) + y

=> 5x/100 = 5y/4

=> x = 25y ......(1)

and also given that, x - y = 96

=> x = 96 + y .....(2)

From (1)&(2)

25y = 96 + y

=> 24y = 96

=> y = 4

From (1)

x = 96 + 4 = 100

Hence, the numbers are 100 & 4.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

Q:

Two dice are rolled simultaneously. Find the probability of getting the sum of numbers on the on the two faces divisible by 3 or 4?

A) 3/7 B) 7/11
C) 5/9 D) 6/13
 
Answer & Explanation Answer: C) 5/9

Explanation:

Here n(S) = 6 x 6 = 36

E={(1,2),(1,5),(2,1),(2,4),(3,3),(3,6),(4,2),(4,5),(5,1),(5,4),(6,3) ,(6,6),(1,3),(2,2),(2,6),(3,1),(3,5), (4,4),(5,3),(6,2)}

=> n(E)=20

Required Probability n(P) = n(E)/n(S) = 20/36 = 5/9.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

Q:

311, 230, 294, ?, 281, 256

 

What will come in place of the question mark (?) in the above number series?

A) 240 B) 245
C) 244 D) 246
 
Answer & Explanation Answer: B) 245

Explanation:

Given 311   230   294   ?   281   256

 

311 - (9x9) = 230

 

230 + (8x8) = 294

 

294 - (7x7) = 245

 

245 + (6x6) = 281

 

281 - (5x5) = 256

 

Hence, the missing number in the given series is 245.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

Q:

194, 194, 191, 183, 168, ?

Find the next number in the above series? 

A) 154 B) 156
C) 144 D) 143
 
Answer & Explanation Answer: C) 144

Explanation:

Here the series follows,

194

194 - (1x1 - 1) = 194

194 - (2x2 - 1) = 191

191 - (3x3 - 1) = 183

183 - (4x4 - 1) = 168

168 - (5x5 - 1) = 144

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

Q:

10 25 45 54 60 75 85

Find the Odd Number?

A) 54 B) 10
C) 45 D) 85
 
Answer & Explanation Answer: A) 54

Explanation:

In given Series, all the numbers except 54 are multiples of 5.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

Q:

The average age of a class is 19 years. While the average age of girls is 18 and that of boys is 21. If the number of girls in the class is 16, Find the number of Boys in the class?

A) 12 B) 10
C) 8 D) 6
 
Answer & Explanation Answer: C) 8

Explanation:

Let the number of boys = x

From the given data,

=> [21x + 16(18)]/(x+16) = 19

=> 21x - 19x = 19(16) - 16(18)

=> 2x = 16

=> x = 8

Therefore, the number of boys in the class = 8.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

Q:

Find the Missing number in the given Series ?

 

2, 3, 6, 15, ? , 157.5

A) 87 B) 78.5
C) 56.5 D) 45
 
Answer & Explanation Answer: D) 45

Explanation:

Here given 

2, 3, 6, 15, ? , 157.5

2 x 1.5 = 3

3 x 2  = 6

6 x 2.5 = 15

15 x 3 = 45

45 x 3.5 = 157.5

Therefore, the missing number is 45

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

Q:

Find the next number in the given series

0.25, 8, 128, 1024, ?

A) 4096 B) 2526
C) 8486 D) 2620
 
Answer & Explanation Answer: A) 4096

Explanation:

Here given series follows a pattern that

0.25, 8, 128, 1024, ?

0.25 x 32 = 8

8 x 16 = 128

128 x 8 = 1024

1024 x 4 = 4096

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO