Searching for "u"

Q:

An exhibition was conducted for 4 weeks. The number of tickets sold in 2nd workweek was increased by 20% and increased by 16% in the 3rd workweek but decreased by 20% in the 4th workweek. Find the number of tickets sold in the beginning, if 1392 tickets were sold in the last week ?

A) 1124 B) 1420
C) 1345 D) 1250
 
Answer & Explanation Answer: D) 1250

Explanation:

Let initially 'X' ticket has been sold.
So now in 2nd week 20% increases, so
=> X x 120/100
In 3rd week 16% increases, so
=> X x (120/100) x (116/100)
In 4th week 20% decrease, so
=> X x (120/100) x (116/100) x (80/100) = 1392
X = 1250.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

'K' cycled from A to B at 10 kmph and returned at the rate of 9 kmph. 'L' cycled both ways at 12 kmph. In the whole journey 'L' took 10 minutes less than 'K'. Find the distance between A and B ?

A) 32.1 km B) 15.23 km
C) 3.75 km D) 32.1 m
 
Answer & Explanation Answer: C) 3.75 km

Explanation:

Let 'd' be the distance between A and B
K -time = d/10 + d/9 = 19d/90 hours
L -time = 2d/12 = d/6 hours
We know that, 10 min = 1/6 hours
Thus, time difference between K and L is given as 10 minutes.
=> 19d/90 - d/6 = 1/6
=> (19d-15d)/90 = 1/6
=> 4d/90 = 1/6
Thus,
d= 15/4 km = 3.75 km.

hence the distance between A and B is 3.75 km.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

Fill in the blank with an appropriate word from the following options.

Usually the room tariff in this hotel is higher. At present, it is low because of the------- season.

A) Peak B) Off
C) Down D) Slow
 
Answer & Explanation Answer: B) Off

Explanation:

Season can be either at peak or off.
Presently it is low, that is because of OFF season.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Analogy
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

(3x + 2) (2x - 5) = ax² + kx + n. What is the value of  a - n + k ?

A) 4 B) 1
C) 5 D) 3
 
Answer & Explanation Answer: C) 5

Explanation:

(3x + 2) (2x - 5) = ax2+kx+n ...............(1)

 

But (3x + 2)(2x - 5) = 6x2-11x-10........(2)

 

so by comparing (1) & (2),

 

we get a= 6, k= -11 , n= -10

 

(a - n + k) = 6 + 10 - 11 = 5.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

Q:

What is the smallest number by which 2880 must be divided in order to make it into a perfect square ?

A) 2 B) 3
C) 4 D) 5
 
Answer & Explanation Answer: D) 5

Explanation:

By trial and error method, we get
2880/3 = 960 is not a perfect square
2880/4 = 720 is not a perfect square
2880/5 = 576 which is perfect square of 24
Hence, 5 is the least number by which 2880 must be divided in order to make it into a perfect square.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

If a man buys 1 lt of milk for Rs.12 and mixes it with 20% water and sells it for Rs.15, then what is the percentage of gain ?

A) 25% B) 30%
C) 17% D) 19%
 
Answer & Explanation Answer: A) 25%

Explanation:

He has gain = 15 - 12 = 3,
Gain% = (3/12) x 100 = (100/4) = 25.
He has 25% gain.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Alligation or Mixture
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

Question :

In a cricket team, the average age of eleven players in 28 years. What is the age of the captain?

Statements :

a. The captain is eleven years older than the youngest player.

b. The average age of 10 players, other than the captain is 27.3 years.

c. Leaving aside the captain and the youngest player, the average ages of three groups of three players each are 25 years, 28 years and 30 years respectively.

A) All a,b and c follows B) Only a and c follows
C) Either b alone or a & b follows D) None
 
Answer & Explanation Answer: C) Either b alone or a & b follows

Explanation:

From statement (b)
Average of 11 players = 11 x 28 = 308
Average of 10 players = 10 x 27.3 = 273
Age of captain = 308 - 273 = 35.

From the Statement (a) we can say that captain's age (C) = y + 11 ...(1) where y-youngers age
From the statement (c),the averge age of 3groups of 3players each was given,
It means total 9 players age was given indirectly,
1st group: 25 x 3 = 75
2nd group: 28 x 3 = 84
3rd group: 30 x 3 = 90
Total  is 75 + 84 + 90 = 249
Now {C + Y + (9 players age sum)}/11 = 28
Y + 11 + Y + (249) = 28 x 11=308
2Y+260=308
2Y = 308-260 = 40 ==> Y=24 ==> C(captain's age)= Y+11 = 24+11 = 35

Therefore, statement b alone or a & c only is the answer.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Statement and Conclusions
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

Q:

If there are 150 questions in a 3 hr examination. Among these questions 50 are type A problems, which requires twice as much as time be spent on the rest of the type B problems. How many minutes should be spent on type A problems ?

A) 75 min B) 82 min
C) 90 min D) 101 min
 
Answer & Explanation Answer: C) 90 min

Explanation:

Let X = Time taken for each of Type B Problems(100 Problems)
And 2X = Time taken for each of Type A problems(50 problems)

Total time period = 3hrs = 3 x 60min = 180 minutes

100X + 50(2X) = 180
100X + 100X = 180
200X = 180 min

X = 180/200
X = 0.90 min

By convertiing into seconds,

X = 0.90 x 60 seconds
X = 54 sec

So, time taken for Part A problems is = 54 x 2 x 50 = 5400 seconds
= 5400/60sec = 90 minutes.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO