Area Question & Answers


Area

Quantitative aptitude questions are asked in many competitive exams and placement exam. Area is a category in Quantitative Aptitude. Quantitative aptitude questions given here are extremely useful for all kind of competitive exams like Common Aptitude Test (CAT), MAT, GMAT, IBPS Exam, CSAT, CLAT, Bank Competitive Exams, ICET, UPSC Competitive Exams, CLAT, SSC Competitive Exams, SNAP Test, KPSC, XAT, GRE, Defense Competitive Exams, L.I.C/ G. I.C Competitive Exams, Railway Competitive Exam, TNPSC, University Grants Commission (UGC), Career Aptitude Test (IT Companies) and etc., Government Exams etc.


We have a large database of “Area” Problems answered with explanation. These will help students who are preparing for all types of competitive examinations


A rectangular plot measuring 90 meters by 50 meters is to be enclosed by wire fencing. If the poles of the fence are kept 5 meters apart. How many poles will be needed?

A) 65m B) 45m
C) 55m D) 56m
Answer & Explanation Answer: D) 56m

Explanation:

perimeter of the plot = 2(90+50) = 280m
no of poles =280/5 =56m

Report Error

view answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Area - Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

Rate this : 0 0

A room is half as long again as it is broad. The cost of carpeting the at Rs. 5 per sq.m is Rs. 270 and the cost of papering the four walls at Rs. 10 per m2 is Rs. 1720. If a door and 2 windows occupy 8 sq. m, find the dimensions of the room.

A) b=6;l=18;H=6 B) b=5;l=6;H=18
C) l=6;b=18;H=15 D) l=5;b=18;H=18
Answer & Explanation Answer: A) b=6;l=18;H=6

Explanation:

Let breadth = x metres, length = 3x metres, height = H metres.


Area of the floor=(Total cost of carpeting)/(Rate) = (270/5)= 54



So, breadth = 6 m and length = = 9 m.


Now, papered area = (1720/10) =  172


Area of 1 door and 2 windows = 8


Total area of 4 walls = (172 + 8)  = 180 


Report Error

view answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Area - Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

Rate this : 0 0

The cost of fencing a square field @ Rs. 20 per metre is Rs.10.080.How much will it cost to lay a three meter wide pavement along the fencing inside the field @ Rs. 50 per sq m

A) 53800 B) 43800
C) 83800 D) 73800
Answer & Explanation Answer: D) 73800

Explanation:

perimeter = total cost / cost per m = 10080 /20 = 504m
side of the square = 504/4 = 126m
breadth of the pavement = 3m
side of inner square = 126 - 6 = 120m
area of the pavement = (126*126) - (120*120) = 246*6 sq m
cost of pavement = 246*6*50 = Rs. 73800

Report Error

view answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Area - Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

Rate this : 1 0

A large field of 700 hectares is divided into two parts. The difference of the areas of the two parts is one-fifth of the average of the two areas. What is the area of the smaller part in hectares?

A) 315 B) 385
C) 415 D) 485
Answer & Explanation Answer: A) 315

Explanation:

Let the areas of the two parts be x and (700-x) hectares


therefore, 




So, the two parts are 385 and 315.


Hence, Area of the smaller = 315 hectares

Report Error

view answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Area - Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

Rate this : 2 0

The length of a rectangular hall is 5m more than its breadth. The area of the hall is 750 m. The length of the hall is

A) 20 B) 25
C) 30 D) 35
Answer & Explanation Answer: B) 25

Explanation:

 Le breadth= x meters


 Then, length= (x+5)meters


 x(x+5) = 750 


x² + 5x - 750= 0


(x+30)(x-25)= 0


x = 25

Report Error

view answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Area - Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

Rate this : 0 0