0
Q:

# In a factory there are three types of Machines M1 , M2 and M3 which produces 25%, 35% and 40% of the total products respectively. M1, M2 and M3 produces 2% , 4% and 5% defective products, respectively. What is the percentage of non-defective products?

 A) 89% B) 97.1% C) 96.1% D) 86.1%

Explanation:

Non- defective products

$\inline&space;\frac{25\times&space;0.98+35\times&space;0.96+40\times&space;0.95}{100}\times&space;100=96.1$

Q:

A girl want to read a complete book. She read 2/5 part of a book on 1st day, 34% on second day and remaining pages in next two days. On those two days she read equal number of pages. If she read 52 pages on last day, then find out total number of pages that the book contain ?

 A) 400 B) 525 C) 325 D) 475

Explanation:

Let the total number of pages in the book be 'x'.

From given data,

2x/5 + 34x/100 + 52 + 52 = x

=> 40x + 34x + 10400 = 100x

=> 26x = 10400

=> x = 400.

Hence, total pages in the book are 400.

1 11
Q:

In a school of 1500 boys, 35% are Hindu, 30% are Sikh,15% are Muslims and remainning are Christians. Find number of christian boys in the school ?

Given total number of boys in the school = 1500

In that 35% are Hindu, 30% are Sikh, 15% are Muslims

=> 35 + 30 + 15 = 80%

Remaining Boys = 100% - 80% = 20% of 1500

=> 20 x 1500/100 = 300 boys are Christians.

11
Q:

Lucky started working 2 years ago. Her starting salary was half of Karthik's salary at that time. Each year since then Lucky and Karthik have received a rise of 10% in their respective salary. What percentage (to the nearest percent) of Karthik's current salary is Lucky's current salary ?

 A) 75% B) 22.5% C) 35% D) 50%

Explanation:

Let the salary of Karthik 2 years ago be Rs.100
So, Lucky's salary 2 years ago was Rs.50

Karthik's present salary has seen two 10 percent increases. So as Lucky's salary.

So, Karthik's salary 1 year ago = 100 + 10% of 100 = 100 + 10 = 110.
Karthik's present salary = 110 + 10% of 110 = 110 + 11 = 121.

Lucky's salary 1 year ago = 50 + 10% of 50 = 50 + 5 = 55
Lucky's present salary = 55 + 10% of 55 = 55 + 5.5 = 60.5

Lucky's present salary of 60.5 = 50% of Karthik's present salary of 121.

10 353
Q:

Madhu got 32% of the maximum marks in a Bank examination and failed by 8 marks. However, Kumar who took the same examination got 42% of the total marks and got 16 marks more than the cut-off marks. What was the cut-off marks in the examination ?

 A) 76.8 B) 86.8 C) 78.8 D) 84.8

Explanation:

Let 'M' be the maximum marks in the examination.

Therefore, Madhu got 32% of M = 32M/100 = 0.32M
And Kumar got 42% of M = 42M/100 = 0.42M.
In terms of the maximum marks Kumar got 0.42M - 0.32M = 0.1M more than Madhu. ---- (1)

The problem however, states that Kumar got 16 marks more than the cut-off mark and Madhu got 8 marks less than the cut-off mark. Therefore, Kumar has got 16 + 8 = 24 marks more than Madhu. ---- (2)

Now, Equating (1) and (2), we get
0.1M = 24 => M = 24/0.1 = 240
'M' is the maximum mark and is equal to 240 marks.
We know that Madhu got 32% of the maximum marks.
Therefore, Madhu got 32 x 240/100 = 76.8 marks.
We also know that Madhu got 8 marks less than the cut-off marks.

Therefore, the cut-off marks will be 8 marks more than what Madhu got
= 76.8 + 8 = 84.8.

6 446
Q:

A house owner wants to get his house painted. He is told that this would require 45 kg of paint allowing 6% wasting. And if the paint is available in 4 kg tins only, the number of tins required for painting the house is ?

 A) 12 B) 13 C) 11 D) 10

Explanation:

Given 45 kg for painting

And 6% 0f 45 for wasting => 6x45/100 = 2.7 kg

Now total paint required = 45+2.7 = 47.7 kgs

But tins are available in only 4kgs

Then, no. of tins req = 47.7/4 = 11.4 => 12 tins