A) 76.8 | B) 86.8 |

C) 78.8 | D) 84.8 |

Explanation:

Let 'M' be the maximum marks in the examination.

Therefore, Madhu got 32% of M = 32M/100 = 0.32M

And Kumar got 42% of M = 42M/100 = 0.42M.

In terms of the maximum marks Kumar got 0.42M - 0.32M = 0.1M more than Madhu. ---- (1)

The problem however, states that Kumar got 16 marks more than the cut-off mark and Madhu got 8 marks less than the cut-off mark. Therefore, Kumar has got 16 + 8 = 24 marks more than Madhu. ---- (2)

Now, Equating (1) and (2), we get

0.1M = 24 => M = 24/0.1 = 240

'M' is the maximum mark and is equal to 240 marks.

We know that Madhu got 32% of the maximum marks.

Therefore, Madhu got 32 x 240/100 = 76.8 marks.

We also know that Madhu got 8 marks less than the cut-off marks.

Therefore, the cut-off marks will be 8 marks more than what Madhu got

= 76.8 + 8 = 84.8.

A) Rs. 180 | B) Rs. 150 |

C) Rs. 120 | D) Rs. 240 |

Explanation:

Given 30% of 500

$\mathbf{=}\mathbf{}\frac{\mathbf{30}}{\mathbf{100}}\mathbf{}\mathbf{x}\mathbf{}\mathbf{500}\phantom{\rule{0ex}{0ex}}\phantom{\rule{0ex}{0ex}}=30\mathrm{x}5\phantom{\rule{0ex}{0ex}}\phantom{\rule{0ex}{0ex}}\mathbf{=}\mathbf{}\mathbf{150}$

Hence, **30% of Rs. 500 = Rs. 150.**

A) 812.5 | B) 829.75 |

C) 749.85 | D) 799.5 |

Explanation:

$\mathrm{Given}\mathbf{3}\mathbf{.}\mathbf{2}\mathbf{\%}\mathbf{}\mathbf{of}\mathbf{}\mathbf{500}\mathbf{}\mathbf{\times}\mathbf{}\mathbf{2}\mathbf{.}\mathbf{}\mathbf{4}\mathbf{\%}\mathbf{}\mathbf{of}\mathbf{}\mathbf{?}\mathbf{}\mathbf{=}\mathbf{}\mathbf{312}\phantom{\rule{0ex}{0ex}}\phantom{\rule{0ex}{0ex}}\mathrm{Then},\phantom{\rule{0ex}{0ex}}\phantom{\rule{0ex}{0ex}}3.2\mathrm{x}\frac{500}{100}\mathrm{x}2.4\mathrm{x}\frac{?}{100}=312\phantom{\rule{0ex}{0ex}}\phantom{\rule{0ex}{0ex}}16\mathrm{x}\frac{2.4\mathrm{x}?}{100}=312\phantom{\rule{0ex}{0ex}}\phantom{\rule{0ex}{0ex}}\frac{9.6\mathrm{x}?}{25}=312\phantom{\rule{0ex}{0ex}}\phantom{\rule{0ex}{0ex}}9.6\mathrm{x}?=7800\phantom{\rule{0ex}{0ex}}\phantom{\rule{0ex}{0ex}}?=\frac{7800}{9.6}\phantom{\rule{0ex}{0ex}}\phantom{\rule{0ex}{0ex}}\mathbf{?}\mathbf{}\mathbf{=}\mathbf{}\mathbf{812}\mathbf{.}\mathbf{5}$

A) 50% | B) 5% |

C) 0.5% | D) 0.05% |

Explanation:

1/2 as a percentage means

1/2 = 0.5 in decimal

Now, in percentage means** 0.5 x 100% = 50%.**

A) 38 | B) 42 |

C) 50 | D) 62 |

Explanation:

Let the required number be 'p'

36 of what number is 18 implies 36% of p = 18

=> 36 x p/100 = 18

=> p = 1800/36

=> p = 50.

Hence, **36% of 50 is 18.**

A) 596/9 | B) 605/9 |

C) 645/9 | D) 700/9 |

Explanation:

Let Veena's weight = 1 kg

Sana's weight = 2 kg

Sneha's weight = 1.4 kg

Rina's weight = 1.8 kg

Now,according to the given data in the question,

$\frac{1.8x}{100}=1.4$

**x =** $\frac{\mathbf{1}\mathbf{.}\mathbf{4}\mathbf{}\mathbf{\times}\mathbf{}\mathbf{100}}{\mathbf{1}\mathbf{.}\mathbf{8}}\mathbf{}\mathbf{=}\mathbf{}\frac{\mathbf{700}}{\mathbf{9}}\mathbf{}\mathbf{=}\mathbf{}\mathbf{77}\mathbf{}\frac{\mathbf{7}}{\mathbf{9}}$.

A) 14.9% | B) 12.5% |

C) 15.6%% | D) 11.4% |

Explanation:

Let p% of a day is 3 hrs.

We know that a day has 24 hrs.

=> p x 24/100 = 3

=> p = 300/24

=> p = 12.5%

Hence, **3 hrs is 12.5% of a day.**

A) Only C | B) Only A & B |

C) All are required | D) None of the statements is required |

Explanation:

From the given data,

(60 - 45)% = 12.5 + 4

15% = 16.5

=> 100% = ?

100% = 16.5 x 100/15 = 110

Hence, P = 45% of 110 = 45x110/100 = 49.5

Q = 50% of 110 = 55

R = 60% of 110 = 60 x 110/100 = 66

M = 12.5 + 49.5 = 62 or 66 - 4 = 62

Hence, no statement is required to answer.

A) increase 12% | B) decrease 12% |

C) increase 16% | D) decrease 16% |

Explanation:

Given the price of a commodity is decreased by p = 20%

And its consumption is increased by q = 10%

Now, required increase or decrease in the expenditure on the commodity can be

p + q + pq/100 = -20 + 10 - 200/100 = -10 - 2 = -12%.

Hence, **decrease in the expenditure = 12%**