41
Q:

A car mechanic purchased four old cars for Rs. 1 lakh. He spent total 2 lakh in the maintenance and repairing of these four cars. what is the average sale price of the rest three cars to get 50% total profit if he has already sold one of the four cars at Rs. 1.2 lakh?

 A) 1.5 lakh B) 1.1 lakh C) 1.2 lakh D) 1.65 lakh

Explanation:

Total cost of 4 cars =  1+2 = 3 lakh

Total S.P of 4 cars = 3 x 1.5 = 4.5 lakh   ()

S.P of 1 car = 1.2 lakh

S.P of rest 3 cars = 4.5 - 1.2 = 3.3 lakh

Average S.P of all the 3 cars = 1.1 lakh

Q:

Shamma lends Rs.40,000 to two of her friends. She gives Rs.24,000 to the first at 8% p.a. simple interest. Shamma wants to make a profit of 10% on the whole. The simple interest rate at which she should lend the remaining sum of money to the second friend is:

 A) 13% B) 8.5% C) 9.5% D) 11.25%

Explanation:

The ratio of money she lended is

24000 : 16000 = 3 : 2

Let the rate of interest be R%

8%                   R%

10

3          :           2

R = 13%.

5 84
Q:

A salesman calculated his profit on the marked price and finds it to be 30%. He forgets the fact that he gave a discount of 20%. What is his actual profit percentage?

 A) 260/11% B) 18.4% C) 22.5% D) 100/7%

Explanation:

When profit is calculated on Marked Price (M.P) then,

• C.P = M.P - P%

Let M.P = 100

=> C.P = 100 - 30 = 70

But S.P = Rs. 80 as he gave 20% discount,

Now, Actual Profit = $\frac{80-70}{70}x100$

= 100/7 %

9 204
Q:

A shopkeeper sold a mobile phone for Rs. 12000. Had he offered discount of 10% on the selling price, there would be a loss of 4%. What is the cost price of that Mobile phone?

 A) Rs. 12,500 B) Rs. 11,250 C) Rs. 12,750 D) Rs. 11,680

Explanation:

Given that SP = Rs. 12000 - 10%  = Rs. 10,800

Loss% = 4

We know that, C.P = 100/(100 - Loss%) x 100

=> 100/100-4 x 10800

=> 1080000/96

C.P = Rs. 11,250

6 513
Q:

Sreya bought a plot for Rs. 6,00,000,  then sold half of the plot at 10 % profit and rest at 15% profit. What is the total profit % that Sreya gain?

 A) 13.8 % B) 11.4 % C) 12.5 % D) 14.5 %

Explanation:

10% profit at half plot = 600000/2 x 10/100 = Rs. 30,000

15% profit at remaining half plot = 600000/2 x 15/100 = Rs. 45,000

Now, total profit = 30000 + 45000 = 75000

Profit % = 75000/600000 x 100 = 12.5 %

13 458
Q:

When a women sells 20 articles for Rs. 160, there is 40% loss. How many articles should she sell for Rs. 240 in order to earn 20% profit ?

 A) 16 B) 15 C) 17 D) 14

Explanation:

Given when she sells at Rs. 160 for 20 articles, she get 40% loss.

Then, to get 20% profit selling at Rs. 240 for let 'P' articles

=> $\frac{\frac{160}{20}}{60}=\frac{\frac{240}{p}}{120}$

=> 120 x 160 x P = 20 x 70 x 240

=> P =  15 articles.

17 715
Q:

Selling an article at a profit of 20%, Aman gets Rs. 400 more than selling at a loss of 20%. The cost price of the article is ?

 A) Rs.1000 B) Rs. 1020 C) Rs.1210 D) Rs.1140

Explanation:

Cost price of the article is given by

= 400x100/(20+20)

= Rs.1000

13 654
Q:

In an exhibition, Almond bought a painting for Rs. 20000. He later sold it to Olive for Rs. 23000. Olive sold it to Sarah for double the profit percentage that Almond earned. At what price should Sarah sell this painting to earn 8% profit ?

 A) Rs. 34,410 B) Rs. 31,184 C) Rs. 29,999 D) Rs. 32,292

Explanation:

Almond Selling price = CP(1 + P%/100)

=> CP = 20000, SP = 23000

=> 23000 = 20000 (1 + P/100)

=> P% = 100(23000/20000 - 1) = 15

Then, Olive's P% = 30%

SP for Olive = CP for Sarah = 23000(1 + 30/100) = 29900

Now Sarah wants to earn profit of 8%

=> Sp for Sarah = 29900(1 + 8/100)

= Rs. 32,292.

9 613
Q:

If the labour cost 20% of the cost of production and raw material cost 10% of the cost of production and the price on which article is sold is 20% above the cost of production. If the price of labour is increased by 40% and the price of raw material increased by 20% and rest other expenditure of cost remain constant. The industry thus decide to increase the selling price by 10%. Find the new profit percent  ?

 A) 18% B) 20% C) 22% D) 24%

Explanation:

Let the Cost of Production of the article = 100

Then, Labour Cost = 20

Raw Material = 10

Other Expenditure = 100 - 10 – 20 = 70

Selling Price of the article  = 120

After increasing Labour and Raw material cost by 40% & 20% respectively,

New Labour cost = 28

New Raw material cost = 12

New Cost of Production = 70 + 28 + 12 = 110

Then, New SP = 110% of 120 = 120 x 110/100 = 132

=> New Gain = 132 - 110 = 22

=> New Profit % = 22 x 100/110 = 20%