24
Q:

Rahul went to purchase a Nokia mobile handset, the shopkeeper told him to pay 20% tax if he asked the bill. Rahul manages to get the discount of 5% on the actual saleprice of the mobile and he paid the shopkeeper Rs. 3325 without tax. Besides he manages to avoid to pay 20% tax on the already  discounted price, what is the amount of discount that he has gotten?

A) 750 B) 375
C) 875 D) 525

Answer:   C) 875



Explanation:

CP = 100, SP (with tax) =120

New   SP = 100 - 5 = 95

\therefore  Effective discount = 120 - 95 = 25 

So, at SP of 95 ----> discount = 25

and      at SP of 3325 -----> discount = \inline \frac{25}{95}\times 3325=875

Q:

In an exhibition, Almond bought a painting for Rs. 20000. He later sold it to Olive for Rs. 23000. Olive sold it to Sarah for double the profit percentage that Almond earned. At what price should Sarah sell this painting to earn 8% profit ?

A) Rs. 34,410 B) Rs. 31,184
C) Rs. 29,999 D) Rs. 32,292
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs. 32,292

Explanation:

Almond Selling price = CP(1 + P%/100)

=> CP = 20000, SP = 23000

=> 23000 = 20000 (1 + P/100)

=> P% = 100(23000/20000 - 1) = 15

Then, Olive's P% = 30%

SP for Olive = CP for Sarah = 23000(1 + 30/100) = 29900

Now Sarah wants to earn profit of 8%

=> Sp for Sarah = 29900(1 + 8/100)

= Rs. 32,292.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

4 65
Q:

If the labour cost 20% of the cost of production and raw material cost 10% of the cost of production and the price on which article is sold is 20% above the cost of production. If the price of labour is increased by 40% and the price of raw material increased by 20% and rest other expenditure of cost remain constant. The industry thus decide to increase the selling price by 10%. Find the new profit percent  ?

A) 18% B) 20%
C) 22% D) 24%
 
Answer & Explanation Answer: B) 20%

Explanation:

Let the Cost of Production of the article = 100

Then, Labour Cost = 20

Raw Material = 10

Other Expenditure = 100 - 10 – 20 = 70

Selling Price of the article  = 120

After increasing Labour and Raw material cost by 40% & 20% respectively,

New Labour cost = 28

New Raw material cost = 12

New Cost of Production = 70 + 28 + 12 = 110

Then, New SP = 110% of 120 = 120 x 110/100 = 132

=> New Gain = 132 - 110 = 22

=> New Profit % = 22 x 100/110 = 20%

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

7 101
Q:

A man purchases two articles, on selling one at loss of 20% while the other at a profit of 25%, he gains the overall profit of 5% than find the ratio of their selling price ?

A) 8 : 62.5 B) 55 : 8
C) 8 : 65 D) 64.4 : 9
 
Answer & Explanation Answer: A) 8 : 62.5

Explanation:

                      Article I                   Article II
                         -20                         25%
                                        5%
                         20%                       25%
                     

                          4              :              5

Now, Selling of first article = (4-20%) = 0.8

Selling of second article = (5+25%) =  6.25

Therefore the ratio of selling price = 8 : 62.5

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

11 237
Q:

Uma sold an article for 3400 and got a profit of 25%. If he had sold the article for Rs. 3265. How much profit% would Uma have got ?

A) 22% B) 27%
C) 20% D) 18%
 
Answer & Explanation Answer: C) 20%

Explanation:

Given

      125% ---- 3400

=> 100% ---- ?

=> ? = 3400x100/125 = 2720

=> Cost price of the article = Rs. 2720

Profit when article sold at Rs. 3265 = 3265 - 2720 = 545

Hence, Profit% = Gain x 100/cost price

=> P% = 545 x 100/2720

=> P% = 20%

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

9 179
Q:

On selling 17 balls at Rs.720 there is a loss equal to the cost price of 5 balls. Then what is the cost price of a ball is ?

Answer

From given data,


(C.P. of 17 balls) - (S.P. of 17 balls) = (C.P. of 5 balls)


C.P. of 12 balls = S.P. of 17 balls = Rs.720.


Hence, C.P. of 1 ball = Rs.720/12 = Rs. 60.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

6 292