2
Q:

Den Bosch and Eastbourne are two famous cities 300 km apart. Maradona starts from Den Bosch at 8:24 am . An hour later pele starts from Den Bosch. After travelling for 1 hour , Pele reaches Nottingham that Maradona had passed 40 minutes earlier. Nottingham falls on the way from Den Bosch to Eastbourne. If pele and Maradona just reaches  Eastbourne at the same time, what are thespeeds of the Maradona and Pele Respectively? 

A) 100 km/h , 125 km/h B) 60 km/h , 80 km/h
C) 60 km/h , 75 km/h D) 75 km/h , 100 km/h

Answer:   D) 75 km/h , 100 km/h



Explanation:

Let Pele x km in 1 hour. so Maradona takes (2h-40min)=1 h 20 min to cover x km. Let speed of Maradona and Pele be M and P respectively than 

                          x = \inline M\times \frac{4}{3}  and x= P x 1

    \inline \Rightarrow              \inline \frac{M}{P}=\frac{3}{4}

Again            \inline \frac{300}{M}=\frac{300}{P}=1

    \inline \Rightarrow \: \: \frac{300}{3k}-\frac{300}{4k}=1

    \inline \Rightarrow  k= 25

    \inline \Rightarrow  M= 3k = 75 km/h

and     P= 4k = 100 km/h

( Through options it is very easy to solve)

    

Q:

A bus covers its journey at the speed of 80km/hr in 10hours. If the same distance is to be covered in 4 hours, by how much the speed of bus will have to increase ?

A) 85 km/hr B) 95 km/hr
C) 105 km/hr D) 120 km/hr
 
Answer & Explanation Answer: D) 120 km/hr

Explanation:

Initial speed = 80km/hr
Total distance = 80 x 10 = 800km
New speed = 800/4 =200km/hr
Increase in speed = 200 - 80 = 120km/hr

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

2 45
Q:

Joel travels the first 3 hours of his journey at 60 mph speed and the remaining 5 hours at 24 mph speed. What is the average speed of Joel's travel in kmph ?

A) 38 kmph B) 40 kmph
C) 60 kmph D) 54 kmph
 
Answer & Explanation Answer: C) 60 kmph

Explanation:

Average speed = Total distance / Total time.

Total distance traveled by Joel = Distance covered in the first 3 hours + Distance covered in the next 5 hours.

Distance covered in the first 3 hours = 3 x 60 = 180 miles
Distance covered in the next 5 hours = 5 x 24 = 120 miles

Therefore, total distance traveled = 180 + 120 = 300 miles.

Total time taken = 3 + 5 = 8 hours.

Average speed = 300/8 = 37.5 mph.

we know that 1 mile = 1.6 kms

=> 37.5 miles = 37.5 x 1.6 = 60 kms

Average speed in Kmph = 60 kmph.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

2 82
Q:

Two persons start running simultaneously around a circular track of length 600 m from the same point at speeds of 25 kmph and 35 kmph. When will they meet for the first time any where on the track  ?

A) 54 sec B) 36 sec
C) 72 sec D) 11 sec
 
Answer & Explanation Answer: B) 36 sec

Explanation:

Time taken to meet the first time = length of track/relative speed

Given the length of the track is 600 m

The relative speed = 25 + 35 = 60 kmph = 60 x 5/18 m

Therefore Time =   = 600/60 x (18/5) = 36 sec.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

2 67
Q:

A boy can swim in still water at 4.5 km/h, but takes twice as long to swim upstream than downstream. The speed of the stream is ?

A) 1.8 kmph B) 2 kmph
C) 2.2 kmph D) 1.5 kmph
 
Answer & Explanation Answer: D) 1.5 kmph

Explanation:

Speed of Boy is B = 4.5 kmph

Let the speed of the stream is S = x kmph

Then speed in Down Stream = 4.5 + x

speed in Up Stream = 4.5 - x

As the distance is same,

=> 4.5 + x = (4.5 - x)2

=> 4.5 + x = 9 -2x

3x = 4.5

x = 1.5 kmph

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

4 100
Q:

A man can row 6 kmph in still water. When the river is running at 1.2 kmph, it takes him 1 hour to row to a place and back. What is the total distance traveled by the man ?

A) 4.58 kms B) 6.35 kms
C) 5.76 kms D) 5.24 kms
 
Answer & Explanation Answer: C) 5.76 kms

Explanation:

Speed in still water = 6 kmph

Stream speed = 1.2 kmph

Down stream  = 7.2 kmph

Up Stream = 4.8 kmph

x/7.2 + x/4.8 = 1

x = 2.88

Total Distance  = 2.88 x 2 = 5.76 kms

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

2 78