Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A machine puts c caps on bottles in m minutes. How many hours will it take to put caps on b bottles

A) 60bm/c B) bm/60c
C) bc/60m D) 60b/cm
 
Answer & Explanation Answer: B) bm/60c

Explanation:

Substitute sensible numbers and work out the problem. Then change the numbers back to letters. For example if the machine puts 6 caps on bottles in 2 minutes, it will put 6 /2 caps on per minute, or (6 /2) x 60 caps per hour. Putting letters back this is 60c/m.If you divide the required number of caps (b) by the caps per hour you will get time taken in hours. This gives bm/60c

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: GRE

16 9548
Q:

The Present worth of Rs.2310 due 212 years hence ,the rate of interest being 15% per annum, is :

A) Rs.1440 B) Rs.1750
C) Rs.1680 D) Rs.1840
 
Answer & Explanation Answer: C) Rs.1680

Explanation:

P.W=Rs.100×2310100+15×52 = Rs.1680

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: True Discount

0 9527
Q:

10 men, working 6 hours a day can complete a work in 18 days. How many hours a day must 15 men work to complete the work in 12 days ?

A) 4 hours a day B) 5 hours a day
C) 6 hours a day D) 7 hours a day
 
Answer & Explanation Answer: C) 6 hours a day

Explanation:

More Men, Less Hours {Indirect Proportion}

Less Days, More Hours {Indirect Proportion}

 men15 : 10days12 : 18  6:x

 

=> 15 * 12 * x = 10 * 18 * 6

=>x = 6

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Chain Rule

8 9518
Q:

Anu's present age is 9 years more than that of what Raj's age will be after five years. Raj's present age is seven years more than that of what Renu's age was 4 years ago. Renu's present age is 19 years. What will be Anu's age after 5 years ?

A) 39 yrs B) 36 yrs
C) 46 yrs D) 41 yrs
 
Answer & Explanation Answer: D) 41 yrs

Explanation:

Anu = (Raj + 5) + 9

= Raj + 14 -------- (I)

Raj = (Renu - 4) + 7

= Renu + 3 ------- (II)

Raj's age = 19 + 3 = 22 years

After 5 years Anu's age = 22 + 14 + 5 = 41 years

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

9 9506
Q:

Robert is traveling on his cycle and has calculated to reach point A at 2 p.m. if he travels at 10 km/hr; he will reach there at 12 noon if he travels at 15 km/hr. At what speed must he travel to reach A at 1 p.m. ?

A) 20 kmph B) 18 kmph
C) 12 kmph D) 16 kmph
 
Answer & Explanation Answer: C) 12 kmph

Explanation:

Let the distance traveled be x km.
Then, x/10 - x/15 = 2
3x - 2x = 60 => x = 60 km.
Time taken to travel 60 km at 10 km/hr = 60/10 = 6 hrs.
So, Robert started 6 hours before 2. p.m. i.e., at 8 a.m.
Required speed = 60/5 = 12 kmph.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

7 9506
Q:

A train moving at 2/3 rd of its normal speed reaches its destination 20 minutes late. Find the normal time taken ?

A) 4/3 hrs B) 2/3 hrs
C) 3/2 hrs D) 1/4 hrs
 
Answer & Explanation Answer: B) 2/3 hrs

Explanation:

Let the original speed and time is S and T
then distance = S x T
Now the speed changes to 2/3S and T is T+20
As the distance is same
S x T = 2/3Sx(T+20)
solving this we get t = 40 minutes
=40/60 = 2/3 hour

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Trains
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

5 9500
Q:

Two pipes A and B can fill a tank in 16 hrs and 12 hrs respectively. The capacity of the tank is 240 liters. Both the pipes are opened simultaneously and closed after 2 hrs. How much more water need to fill the tank?

A) 70 lit B) 170 lit
C) 90 lit D) 190 lit
 
Answer & Explanation Answer: B) 170 lit

Explanation:

Given A alone can fill the tank of capacity 240 lit in 16 hrs.

=> A can fill in 1 hr = 240/16 = 15 lit

=> B alone can fill the tank of capacity 240 lit in 12 hrs.

=> B can fill in 1 hr = 240/12 = 20 lit

Now, (A + B) in 1 hr = 15 + 20 = 35 lit

But they are opened for 2 hrs

=> 2 x 35 = 70 lit rae filled

Remaining water to be filled in tank of 240 lit = 240 - 70 = 170 lit.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Pipes and Cistern
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

20 9498
Q:

There are 44 students in a hostel, due to the administration,  15 new students has joined. The expense of the mess increase by Rs. 33 per day. While the average expenditure per head diminished by Rs. 3, what was the original expenditure of the mess ?

A) Rs. 404 B) Rs. 514
C) Rs. 340 D) Rs. 616
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs. 616

Explanation:

Let the average expenditure per head be Rs. p
Now, the expenditure of the mess for old students is Rs. 44p
After joining of 15 more students, the average expenditure per head is decreased by Rs. 3 => p-3
Here, given the expenditure of the mess for (44+15 = 59) students is increased by Rs. 33
Therefore, 59(p-3) = 44p + 33
59p - 177 = 44p + 33
15p = 210
=> p = 14
Thus, the expenditure of the mess for old students is Rs. 44p = 44 x 14 = Rs. 616.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

11 9473