Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

From a tank of petrol, which contains 200 litres of petrol, the seller replaces each time with kerosene when he sells 40 litres of petrol(or its mixture). Everytime he sells out only 40 litres of petrol(pure or impure). After replacing the petrol with kerosen 4th time, the total amount of kerosene in the mixture is 

A) 81.92L B) 96L
C) 118.08L D) None of these
 
Answer & Explanation Answer: C) 118.08L

Explanation:

The amount of petrol left after 4 operations  

200 × 1-402004  

200 × 454  

200 × 256625  

= 81.92 litres

 

Hence the amount of kerosene = 200 - 81.92 = 118. 08 litres

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Alligation or Mixture
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

9 9207
Q:

The least number of four digits which is divisible by 4, 6, 8 and 10 is ?

A) 1107 B) 1080
C) 1100 D) 1208
 
Answer & Explanation Answer: B) 1080

Explanation:

LCM of 4, 6, 8 and 10 = 120
120) 1000 (8
960
------
40

The least number of four digits which is divisible by 4, 6, 8 and 10 => 1000 + 120 - 40 = 1080.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Numbers
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

8 9195
Q:

A boat having a length 3 m and breadth 2 m is floating on a lake. The boat sinks by 1cm when a man gets on it. The mass of the man is:

A) 12 kg B) 60 kg
C) 72 kg D) 96 kg
 
Answer & Explanation Answer: B) 60 kg

Explanation:

ke

Report Error

View Answer Report Error Discuss

11 9193
Q:

A man is riding a bike with front and back wheel circumference of 40 inches and 70 inches respectively. If the man rides the bike on a straight road without slippage, how many inches will the man have travelled when the front wheel has made 15 revolutions more than the back wheel?

A) 1100 B) 1300
C) 1400 D) 1200
 
Answer & Explanation Answer: C) 1400

Explanation:

Given the ratio of the circumference of front wheel  is 40 inches and back wheel is 70 inches. 

 

Distance covered = Circumference of the wheel × No. of Revolutions made by the wheel

 

If n is the number of revolutions made by back wheel, the number of revolutions made by front wheel is n+15

 

Distance covered by both the wheels is the same

 

i.e, 40*(n+15)=70n

 

 n=20 

 

 

 

                Front wheel      :      Back Wheel 

 

 Circumference       40      :      70 

 

 Revolutions           35      :      20

 

 

 

Distance covered  :  40×35 = 70×20 = 1400 inches.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: CAT
Job Role: Bank PO

17 9184
Q:

If the true discount on a certain sum due 6 months hence at 15% is Rs. 120, what is the banker's discount on the same sum for the same time and at the same rate?

A) 50 B) 129
C) 100 D) 160
 
Answer & Explanation Answer: B) 129

Explanation:

B.G. = S.I. on T.D.

          = Rs.(120 x 15 x 1/2 x 1/100)

  = Rs. 9.

(B.D.) - (T.D.) = Rs. 9.

 

B.D. = Rs. (120 + 9) = Rs. 129.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Banker's Discount

3 9155
Q:

A earns 50% of B's salary, B earns 80% of C's salary. If the total earnings for a month is Rs. 22000, then what is the earning for A ?

A) Rs. 4000 B) Rs. 4200
C) Rs. 4400 D) Rs. 4600
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 4000

Explanation:

Let C's salary be Rs. x

Then B's salary = 80x/100

=> A's salary = (50/100) * (80x/100) = 40x/100

But given total earnings in a month = 22000

=> x + 80x/100 + 40x/100 = 22000

=> x + 120x/100 = 22000

=> x = 10000

=> A's salary = 40 x 10000/100 = Rs. 4000 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

11 9148
Q:

A boat while travelling upstream covers a distance of 29 km at the speed of 6 km/h, whereas while travelling downstream it covers the same distance at a speed of 12 km/h. What is the speed of the boat in still water?

A) 6 kmph B) 8 kmph
C) 9 kmph D) 11 kmph
 
Answer & Explanation Answer: C) 9 kmph

Explanation:

Speed of boat in still water = 1/2 (12 + 6) = 9 kmph.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Boats and Streams
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

10 9148
Q:

One-third of the boys and one-half of the girls of a college participated in a sport. If the number of participating students is 300, out of which 100 are boys. What is the total number of students in the college?

A) 500 B) 300
C) 600 D) 700
 
Answer & Explanation Answer: D) 700

Explanation:

Let number of boys in the school = x

Let number of girls in the school = y

Number of students participated in the sports = 300

Out of which boys = 100

but given number of boys participated in sports = x/3

=> x/3 = 100

=> x = 300

Remaining girls = 300 - 100 = 200

=> y/2 = 200

=> y = 400

Therefore, total number of students in the school = x + y = 300 + 400 = 700

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

15 9142