Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

Find the C.I. on Rs. 15,225 for 9 months at 16% per annum compounded quarterly ?

A) Rs. 1911 B) Rs. 1909
C) Rs. 1901 D) Rs. 1907
 
Answer & Explanation Answer: C) Rs. 1901

Explanation:

P = Rs. 15225, n = 9 months = 3 quarters, R = 16% p.a. per quarter.

 

Amount = 15225x1+41003

 

= (15225 x 26/25 x 26/25 x 26/25) = Rs. 17126.05

 

=> C.I. = 17126 - 15625 = Rs. 1901.05.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

10 8422
Q:

If 25a + 25b = 115, then what is the average of a and b?

A) 4.6 B) 3.4
C) 2.5 D) None of these
 
Answer & Explanation Answer: D) None of these

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

55 8415
Q:

In the following question, four groups of three numbers are given. In each group the second and third number are related to the first number by a Logic/Rule/Relation. Three are similar on basis of same Logic/Rule/Relation. Select the odd one out from the given alternatives.

 

A) (31, 34, 37) B) (43, 45, 48)
C) (39, 42, 45) D) (7, 10, 13)
 
Answer & Explanation Answer: C) (39, 42, 45)

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: Bank Exams

16 8413
Q:

What is the ratio between the volumes of a cylinder and cone of the same height and of the same diameter

A) 2:1 B) 3:1
C) 4:1 D) 5:1
 
Answer & Explanation Answer: B) 3:1

Explanation:

Volume of cylinder / Volume of cone = 3/1

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Volume and Surface Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

1 8412
Q:

The last day of a century cannot be

A) Monday B) Wednesday
C) Tuesday D) Friday
 
Answer & Explanation Answer: C) Tuesday

Explanation:

ke

 

A century means 100 years => 76 normal years and 24 leap years

We know that, a normal year contain 1 odd day (365/7 = 52 weeks + 1 odd day)

a leap year contain 2 odd days (365/7 = 52 weeks + 2 odd days)

100 years => 76 x 1 + 24 x 2 = 124 odd days = 124/7 = (17 weeks + 5 odd days)

200 years => 2 x 5 = 10 = 1 week + 3 odd days

300 years => 3 x 5 = 15 = 2 weeks + 1 odd day

400 years => 4 x 5 = 20 + 1 odd day (leap year) = 3 weeks + 0 odd days

500 years => 5 x 5 = 25+1 = 26/7 = 3 weeks + 5 odd days 

Again repeats...

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Calendar

6 8412
Q:

A, B and C can do a piece of work in 72, 48 and 36 days respectively. For first p/2 days, A & B work together and for next ((p+6))/3days all three worked together. Remaining 125/3% of work is completed by D in 10 days. If C & D worked together for p day then, what portion of work will be remained?

A) 1/5 B) 1/6
C) 1/7 D) 1/8
 
Answer & Explanation Answer: B) 1/6

Explanation:

Total work is given by L.C.M of 72, 48, 36

Total work = 144 units

Efficieny of A = 144/72 = 2 units/day

Efficieny of B = 144/48 = 3 units/day

Efficieny of C = 144/36 = 4 units/day

 

According to the given data,

2 x p/2 + 3 x p/2 + 2 x (p+6)/3 + 3 x (p+6)/3 + 4 x (p+6)/3 = 144 x (100 - 125/3) x 1/100

3p + 4.5p + 2p + 3p + 4p = 84 x 3 - 54

p = 198/16.5

p = 12 days.

 

Now, efficency of D = (144 x 125/3 x 1/100)/10 = 6 unit/day

(C+D) in p days = (4 + 6) x 12 = 120 unit

Remained part of work = (144-120)/144 = 1/6.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

7 8408
Q:

A person got Rs.48 more when he invested a certain sum at compound interest instead of simple interest for two years at 8% p.a. Find the sum  ?

A) Rs.8000 B) Rs.6500
C) Rs.7500 D) Rs.5000
 
Answer & Explanation Answer: C) Rs.7500

Explanation:

p=d×1002R2 

Where d is difference, r is rate of interest. 

=> (48 x 100 x 100) / 8 x 8 = Rs.7500

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

6 8404
Q:

The bankers discount and the true discount of a sum at 10% per annum simple interest for the same time are Rs.100 and Rs.80 respectively. What is the sum and the time?

A) Sum = Rs.400 and Time = 5 years B) Sum = Rs.200 and Time = 2.5 years
C) Sum = Rs.400 and Time = 2.5 years D) Sum = Rs.200 and Time = 5 years
 
Answer & Explanation Answer: C) Sum = Rs.400 and Time = 2.5 years

Explanation:

BD = Rs.100

TD = Rs.80

R = 10%

 

F=BD×TDBD-TD=100×80100-80=Rs.400 

 

BD = Simple interest on the face value of the bill for unexpired time= FTR/100

 

100=400×T×10100

=> T = 2.5 years

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Banker's Discount

4 8397