Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

'K' cycled from A to B at 10 kmph and returned at the rate of 9 kmph. 'L' cycled both ways at 12 kmph. In the whole journey 'L' took 10 minutes less than 'K'. Find the distance between A and B ?

A) 32.1 km B) 15.23 km
C) 3.75 km D) 32.1 m
 
Answer & Explanation Answer: C) 3.75 km

Explanation:

Let 'd' be the distance between A and B
K -time = d/10 + d/9 = 19d/90 hours
L -time = 2d/12 = d/6 hours
We know that, 10 min = 1/6 hours
Thus, time difference between K and L is given as 10 minutes.
=> 19d/90 - d/6 = 1/6
=> (19d-15d)/90 = 1/6
=> 4d/90 = 1/6
Thus,
d= 15/4 km = 3.75 km.

hence the distance between A and B is 3.75 km.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

3 6794
Q:

Concept of Efficiency

A can do a job in 12 days and B can do the same job in 6 days, in how many days working together they can complete the job?

Answer

A's 1 days work = 1/12 


B's 1 days work =1/6


Therefore, (A+B)'s 1 day's work= 1/12 + 1/6 = 1/4       


Therefore, Time taken by both to finish the whole work = 114 = 4 days


 


Alternatively :


Efficiency of A =100/12 =8.33%


Efficiency of B =100/6=16.66%


Combined efficiency of A and B both = 8.33+16.66=25%


Therefore, Time taken by both to finish the work (working together) =100/25= 4days

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Time and Work

3 6788
Q:

Anil purchases two books for Rs.100. He sells first at loss of 5% and second al 20% profit. If he gets Overall profit of 5% then what is cost of first book?

A) 58 B) 60
C) 55 D) 45
 
Answer & Explanation Answer: B) 60

Explanation:

-5-----------------------5-------------------20

5-(-5) = 10

20-5= 15

Ratio of cost price of book1 and book2 = 3:2 

Then cost price of book 1 is given by

(3/5) x 100 = Rs. 60.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

20 6783
Q:

A and B started a business after investing Rs. 12,000 and Rs. 14,400 respectively. At the end of the year B gets 12% of the total profit as management fees and the rest amount is distributed between both the partners in the ratio of their investments. If total annual profit is Rs. 7,500, then find the difference between their profits.

A) Rs. 1250 B) Rs. 600
C) Rs. 900 D) Rs. 1500
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs. 1500

Explanation:

From the given data,

Ratio of capital = 12000 : 14400 = 5 : 6

Required Difference = 

6 - 56 + 5 88100 x 7500 + 12100 x 7500= 111 x 88 x 75  + 12 x 75= 600 + 900= 1500

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

8 6779
Q:

Two trains 85 m and 75 m long are running in same direction with speeds of 62 km/hr and 44 km/hr respectively. In what time will the first train cross the second train ?

A) 22 sec B) 32 sec
C) 42 sec D) 52 sec
 
Answer & Explanation Answer: B) 32 sec

Explanation:

Given that,

1st train speed = 62 km/hr 

2nd train speed  = 44 km/hr

Hence the relative speed of two trains is : 62-44 = 18 km/hr = 18×518 m/s = 5 m/s.

There fore, the first train crosses the second train i.e (85+75)mts of distance with a speed of 5m/s in, 

 

timedistancespeed = 85+755 = 32 sec.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: CAT
Job Role: Bank Clerk

8 6778
Q:

Find the cost of Rs. 4500, 8.5% stock at 4 premium?

A) 1400 B) 5000
C) 4000 D) 4680
 
Answer & Explanation Answer: D) 4680

Explanation:

Cost of Rs. 100 stock  = Rs. (100+4) = Rs.104

 

Cost of Rs. 4500 stock =Rs.104100×4500 = Rs. 4680

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Stocks and Shares

3 6776
Q:

Albert invested Rs. 8000 in a scheme for 2 years at compound interest rate 5% p.a. How much amount will Albert get on maturity of the fixed deposit  ?

A) Rs. 8840 B) Rs. 8800
C) Rs. 8810 D) None
 
Answer & Explanation Answer: D) None

Explanation:

Amount = 80001+51002

 

= 8000 x 21/20 x 21/20 

 

= Rs. 8820

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

6 6773
Q:

Car is purchased on hire-purchase. The cash price is $21 000 and the terms are a deposit of 10% of the price, then the balance to be paid off over 60 equal monthly instalments. Interest is charged at 12% p.a.   What is the total cost of the car?

A) 30.240 B) 31.240
C) 33.240 D) 32,240
 
Answer & Explanation Answer: D) 32,240

Explanation:

Total cost = deposit + instalment amount × number of instalments

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

2 6760