Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A girl want to read a complete book. She read 2/5 part of a book on 1st day, 34% on second day and remaining pages in next two days. On those two days she read equal number of pages. If she read 52 pages on last day, then find out total number of pages that the book contain ?

A) 400 B) 525
C) 325 D) 475
 
Answer & Explanation Answer: A) 400

Explanation:

Let the total number of pages in the book be 'x'.

From given data,

2x/5 + 34x/100 + 52 + 52 = x

 => 40x + 34x + 10400 = 100x

 => 26x = 10400

 => x = 400.

 Hence, total pages in the book are 400.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

7 6754
Q:

What time does the mirror image of an analog clock at 5'O clock show?

A) 12 :00 B) 5 :00
C) 7 :00 D) 6 :00
 
Answer & Explanation Answer: C) 7 :00

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Clocks
Exam Prep: Bank Exams

12 6753
Q:

At the university entrance exam, a candidate is admitted according to whether he has passed or failed the test. Of the candidates who are really capable, 80 % pass the test and of the incapable, 30 % pass the test. Given that 40 % of the candidates are really capable, then the proportion of the really capable students who can pass the test to the total students who can pass is about ?

A) 11/24 B) 1/5
C) 16/25 D) 6/5
 
Answer & Explanation Answer: C) 16/25

Explanation:

If there are total 100 candidates,
40 candidates are really capable and
60 candidates are incapable.
Of the candidates who are really capable = 80%
40*(80/100)=32 pass the test and
of the incapable= 30%
60*(30/100)=18 pass the test.
Total candidates who passed the test = 32+18 = 50
The proportion of the really capable students who can pass the test to the total students who can pass = 32/50 = 16/25.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

5 6750
Q:

A and B can do a piece of work for Rs 1540. Find the difference between the wages of C and B for the same work If A can do the work in 12 days and B can do the same work in 8 days and with the help of C, A and B can do the same work in 2 days?

A) 980 B) 1232
C) 810 D) 1121
 
Answer & Explanation Answer: B) 1232

Explanation:

From the given data,


                       Day      Capacity

A              ->    12          2

B              ->     8           3             2

A + B + C ->     2            12

=> Capacity of C = 12 - 5 = 7

Ratio of capacity of A : B : C = 2 : 3 : 7

Difference of wages of C & B = 4/5 x 1540

= 4 x 308 = Rs. 1232

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

13 6749
Q:

You drive to the store at 20 kmph and return by the same route at 30 kmph. Discounting the time spent at the store, what was your average speed ?

A) 25 kmph B) 24 kmph
C) 26 kmph D) 22 kmph
 
Answer & Explanation Answer: B) 24 kmph

Explanation:

Average speed=total distance/total time
Let distance to store be  K
then, total time =(K/20)+(K/30)=K/12
and, total time =(2K)
so average speed= 2K / (K/12) = 24kmph.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

3 6742
Q:

5 sin(x)+ 12 cos(x) + r is always greater than or equal to zero. What is the smallest value satisfied by 'r' ?

A) -13 B) 11
C) 13 D) -11
 
Answer & Explanation Answer: C) 13

Explanation:

Given,

 5sinx + 12cosx ≥ -r 

13513sin x + 1213cos x  -rcosx) ≥ -r 

513= cosA => sinA =1213

 

=> 13(sinx cosA + sinA cosx) ≥ -r

 

=> 13(sin(x + A)) ≥ -r

 

we know that , -1 ≤ sin (angle) ≤ 1

 

=> 13sin (x + A) ≥ -13 rmin =13 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: CAT
Job Role: Bank PO

8 6742
Q:

A passenger train covers the distance between station K and L, 40 minutes faster than a goods train. Find this distance between K and L if the average speed of the passenger train is 50 km/h and that of goods train is 30 km/h?

A) 50 kms B) 48 kms
C) 46 kms D) 44 kms
 
Answer & Explanation Answer: A) 50 kms

Explanation:

Let the distance be 'd' kms.

According to the given data,

d30 - d50 = 4060 hrs=> 6d = 300=> d = 50 kms.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Trains
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

16 6732
Q:

An error 2% in excess is made while measuring the side of a square. The percentage of error in the calculated area of the square is:

A) 2% B) 2.02%
C) 4% D) .4.04%
 
Answer & Explanation Answer: D) .4.04%

Explanation:

100 cm is read as 102 cm.

 A1 = (100 x 100)  and A2 =(102 x 102)   

(A2 - A1) = [(102 x 102)-(100 x 100) ]= 404    

Percentage error =[404/(100 x 100 )] x 100%= 4.04%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

1 6730