Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

At what rate percent on simple interest will Rs.415 amount to Rs.514 in 4 years  ?

A) 4.58 % B) 5.96 %
C) 6.52 % D) 4.98 %
 
Answer & Explanation Answer: B) 5.96 %

Explanation:

Difference in amount = 514 - 415 = 99

99 = (415 x 4 x R)/100

R = 5.96%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

5 5841
Q:

72 ÷ 52 × 3272 ÷ 52 of 32 ÷ 5.25

A) 3/5 B) 3/6
C) 3/7 D) 3/8
 
Answer & Explanation Answer: C) 3/7

Explanation:

75x321415 ÷ 52510094 ÷ 5251009002100= 37

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

1 5840
Q:

'X' sells fruits at 21% profit. If X bought it for 9% less and sold it for Rs.29 less, he would have gained 25%. The cost price of fruits is?

A) Rs. 400 B) Rs. 420
C) Rs. 460 D) Rs. 480
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 400

Explanation:

Let the cost price of the fruits be 'C.P'

From the given data, after analysis it can be solved as

(121% of C.P) - (125% of 91% of C.P) = 29

121100 C.P  -  125100  x 91100 x C.P = 29121100 - 125 x 91100 x 100 C.P = 29(12100 - 125 x 91) C.P = 290000(12100 - 11375) C.P = 290000725 C.P = 290000C.P = 400

 

Hence, the cost price of the fruits = Rs. 400.

 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

13 5839
Q:

Present ages of Deepa and Hyma are in the ratio of 5:6 respectively. After four years, this ratio becomes 6: 7. What is the difference between their present ages?

A) 6 yrs B) 4 yrs
C) 8 yrs D) 2 yrs
 
Answer & Explanation Answer: B) 4 yrs

Explanation:

Let the present age of Deepa = 5p

Let the present age of Hyma = 6p

After four years their ratio = 6 : 7

=> 5p + 46p + 4 = 67

=> 35p + 28 = 36p + 24

=> p = 4

Therefore, the difference between their ages = 24 - 20 = 4 years.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

12 5830
Q:

Vishal and Raghu jointly started a business. Vishal invested three times as Raghu did and invested his money for double time as compared to Raghu. Raghu earned Rs. 4000. If the gain is proportional to the money invested and the time for which the money is invested then the total gain was  ?

A) Rs. 28,000 B) Rs. 18,000
C) Rs. 14,000 D) Rs. 8,000
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 28,000

Explanation:

Investments ratio is = 3:1
Time period ratio is = 2:1

As they are proportional to gain

------
Gain ratio of Vishal and raghu = 6:1

But given Raghu got Rs. 4000, 

=? 1 ----- 4000
     7 -----    ?

=> Rs.28,000

The total gain = Rs.28,000

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

4 5819
Q:

Manju borrows Rs.5000 for 2 years at 4% p.a. simple interest from Sudha. She immediately lends it to another person at 6 1⁄4% p.a for 2 years. Find her gain in the transaction per year.

A) Rs. 101 B) Rs. 98.5
C) Rs. 124.3 D) Rs. 112.5
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs. 112.5

Explanation:

Manju borrows Rs. 5000 for 2 years at 4% p.a. simple interest 

She also lends it at 6 1⁄4% p.a for 2 years 

=> Total Gain = 6 1/4% − 4% = 2 1/4%

So her gain in the transaction for 1 year

= The simple interest she gets for Rs.5000 for 1 year at 2 1⁄4% per annum

PTR100=5000×94×1100 = Rs. 112.5/ year.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

19 5815
Q:

When John arrives in New York,he has eight stops to see, but he has time only to visit six of them.In how many different ways can he arrange his schedule in New York?

A) 20610 B) 24000
C) 20160 D) 21000
 
Answer & Explanation Answer: C) 20160

Explanation:

He can arrange his schedule in 8P6 = 20160 ways

Report Error

View Answer Report Error Discuss

1 5810
Q:

Gopal borrowed some money at 12% simple interest. If he had to pay back Rs. 1280 after 5 years, in order to clear off the loan. How much did he borrow?

A) Rs. 800 B) Rs. 620
C) Rs. 560 D) Rs. 480
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 800

Explanation:

Let the principle amount be Rs. P

Interest rate = 12%

Total amount he paid after 5 years = Rs. 1280

ATQ, 

P + I = PTR100 + P1280 = PTR100 + 11280 = P5 x 12100 + 116P10 = 1280P = 80 x 10 = 800

 

Hence, the amount he borrowed = P = Rs. 800.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

13 5805