Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

What is the difference between the compound interests on Rs. 5000 for 112 years at 4% per annum compounded yearly and half-yearly?

A) Rs.3.06 B) Rs.2.04
C) Rs.3.65 D) Rs.5.40
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs.2.04

Explanation:

 C.I. when interest compounded yearly

Rs.5000*1+4100*1+12*4100

 Rs.5000*2625*5150

=Rs.5034

 

C.I. when interest iscompounded half-yearly 

 Rs.5000*1+21003

= Rs. 5306.04

Difference = Rs. (5306.04 - 5304) = Rs. 2.04

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

1 5721
Q:

A secret can be told to only 3 persons in 3 minutes. Each person in turn tells 3 other persons in the next 3 minutes and the processes continues accordingly. In 30 minutes how many persons can be told this secret in this way ?

A) 88572 B) 77854
C) 99584 D) 55654
 
Answer & Explanation Answer: A) 88572

Explanation:

Given a secret is told to 3 persons in 3 minutes.
And if the process continues with each person saying 3 other persons,
In 30 minutes => the rocess for 10 times because each person time is 3 minutes.
Required number of persons = 3 + 32 + 33 + .... + 39 + 310

 

Now it forms a geometric progression,

 

Sum to n terms is S = arn - 1r - 1

 

Here a = 3, r = 3

 
=> 59048 x 3 /2

 

= 88572.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

5 5719
Q:

The sum of the ages of 5 children born at the intervals of 3 years each is 50 years. What is the age og the youngest child ?

A) 8 yrs B) 16 yrs
C) 6 yrs D) 4 yrs
 
Answer & Explanation Answer: D) 4 yrs

Explanation:

Let the age of the youngest child is 'X' years.
Then the child elder than the yongest is 'X + 3' yrs
Since each have 3yrs difference upto 5 children
And given that
=> X + X+3 + X+6 + X+9 + X+12 = 50
=> 5X + 30 = 50
=> X = 4 yrs.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

5 5716
Q:

A simple interest earned on certain amount is triple the money when invested for 16 years.what is the interest rate offered ?

A) 13.33 % B) 14.25 %
C) 16.98 % D) 18.75 %
 
Answer & Explanation Answer: D) 18.75 %

Explanation:

Given,
S.I = 3 Principal Amount
=> 3A = A x 16 x R/100
By solving, we get
=> R = 18.75%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

7 5712
Q:

An unbiased die is rolled. Find the probability of getting a multiple of 3?

A) 1/6 B) 1/3
C) 5/6 D) None of these
 
Answer & Explanation Answer: B) 1/3

Explanation:

S = { 1, 2, 3, 4, 5, 6 } 

=> n(S) = 6

E = { 3, 6}

=> n(E) = 2

Therefore, P(E) = 2/6 =1/3

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

5 5711
Q:

A man reads 3/7 of a book on a day and 2/5 of the remaining, on the second day. If the number of pages still unread are 36, how many pages did the book contain ?

A) 105 B) 101
C) 98 D) 109
 
Answer & Explanation Answer: A) 105

Explanation:

Let number of pages in a book = p

According to questions

p - [3p/7 + (2/5 x 4p/7)] = 36

= p - 23p/35 = 36

=> 12p = 36 × 35

p = 105

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

10 5709
Q:

60 percent of 2/7 of three-fourth of a number is 2664. What is the number ?

A) 20720 B) 21352
C) 25421 D) 24150
 
Answer & Explanation Answer: A) 20720

Explanation:

Let N be the required number. 

=> 60100x27x34xN=2664  

=> N = 2664x2x7x5/9  

=> N = 20720.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

10 5705
Q:

One card is drawn from a pack of 52 cards, each of the 52 cards being equally likely to be drawn find the probability the card drawn is red.

A) 2/3 B) 1/2
C) 1/52 D) 13/51
 
Answer & Explanation Answer: B) 1/2

Explanation:

We know that:

When one card is drawn from a pack of 52 cards

The numbers of possible outcomes n(s) = 52

We know that there are 26 red cards in the pack of 52 cards
⇒ The numbers of favorable outcomes n(E) = 26

Probability of occurrence of an event: P(E)=Number of favorable outcomes/Numeber of possible outcomes=n(E)/n(S)

∴ required probability = 26/52 = 1/2.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

10 5672