Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

What is the present worth of a bill of Rs.1764 due 2 years hence at 5% compound interest is

A) Rs. 1600 B) Rs. 1200
C) Rs. 1800 D) Rs. 1400
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 1600

Explanation:

Since the compound interest is taken here,

 

 PW1+51002=1764

 

=> PW = 1600

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Banker's Discount

1 5558
Q:

Marked price of an article is 1600 Rs. more than the cost price. When the same article is sold at a discount of Rs. 500 then the percent profit earned is 25%. For earning a profit of 30%, the article should be sold at what price?

A) 5740 B) 5720
C) 5620 D) 5730
 
Answer & Explanation Answer: B) 5720

Explanation:

Ans. B.
According to the question ,
Marked Price = 1600 + Cost price - (i)
MP – 500 = 125/100 * CP - (ii)
MP = 5/4 CP + 500 - (ii)
4MP = 5CP + 2000 -(ii)
Solving (i) and (ii)
Cost Price = 4400
Now , the selling price
= 130/100 * 4400
= 5720

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , GATE

1 5557
Q:

The difference of two numbers is 1365. On dividing the larger number by the smaller, we get 6 as quotient and 15 as remainder. What is the smaller number  ?

A) 270 B) 1270
C) 350 D) 720
 
Answer & Explanation Answer: A) 270

Explanation:

Let the smallest number be x.
Then larger number = (x + 1365)
x + 1365 = 6x + 15
= 5x = 1350
x = 270
Smaller number = 270.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Numbers
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

6 5551
Q:

A can do a piece of work in 15 days and B can do it in 16 days and C can do it 24 days. They started the work together and A leaves after 3 days and B leaves after 4 days from the beginning. How long will work lost ?

A) 10 2/3 days B) 13 1/5 days
C) 12 2/3 days D) 11 5/7 days
 
Answer & Explanation Answer: B) 13 1/5 days

Explanation:

3/15 + 4/16 + x/24 = 1

x=1315

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

3 5544
Q:

Selling price of a cellphone is increased by 20%. For this sale is decreased by 30%. Find the effect of total sales?

A) 16% B) 14.5%
C) 12% D) 10.5%
 
Answer & Explanation Answer: A) 16%

Explanation:

Let cost of each cell phone = Rs.100 & Sale = 100 phones.

Money receipt = Rs.(100 x 100) = Rs.10,000

New cost per cellphone = Rs.120 and New sale = 70 phones

New Money Receipt = Rs.(70 x 120) = Rs.8400

Then the effect of sales = decrease in money receipt = 

160010000 x 100 = 16%.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

14 5544
Q:

1422 ÷ 1260.25 = ?

A) 586 B) 578
C) 568 D) 566
 
Answer & Explanation Answer: C) 568

Explanation:

142 x 142 x 11260.25

 

=> 142 x 142 x 135.5  = 568

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

4 5541
Q:

In a bag which contains 40 balls, there are 18 red balls and some green and blue balls. If two balls are picked up from the bag without replacement, then the probability of the first ball being red and second being green is 3/26. Find the number of blue balls in the bag.

A) 16 B) 12
C) 10 D) 14
 
Answer & Explanation Answer: B) 12

Explanation:

Total balls = 40

Red balls = 18

Let green balls are x

Then, (18/40) × (

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT

50 5534
Q:

A,B,C can complete a work in 15,20 and 30 respectively.They all work together for two days then A leave the work,B and C work some days and B leaves 2 days before completion of that work.how many days required to complete the whole work?

Answer

Given A,B,C can complete a work in 15,20 and 30 respectively.


The total work is given by the LCM of 15, 20, 30 i.e, 60.


A's 1 day work = 60/15 = 4 units


B's 1 day work = 60/20 = 3 units


C's 1 day work = 60/30 = 2 units


(A + B + C) worked for 2 days = (4 + 3 + 2) 2 = 18 units


 Let B + C worked for x days = (3 + 2) x = 5x units


C worked for 2 days = 2 x 2 = 4 units


Then, 18 + 5x + 4 = 60


22 + 5x = 60


5x = 38


x = 7.6


 


Therefore, total number of days taken to complete the work = 2 + 7.6 + 2 = 11.6 = 11 3/5 days.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Time and Work Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

10 5533