Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

Simon deposits $400 in an account that pays 3% interest compounded annually. What is the balance of Simon’s account at the end of 2 years?

A) 424.36 B) 524.56
C) 545.36 D) 456.36
 
Answer & Explanation Answer: A) 424.36

Explanation:

I=Prt

 

I=12

 

Balance = P +Prt

 

412

 

Find the balance at the end of the second year.

 

I = Prt=12.36

 

Balance =P + Prt

 

424.36

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

0 5510
Q:

In a regular week, there are 5 working days and for each day, the working hours are 8. A man gets Rs. 2.40 per hour for regular work and Rs. 3.20 per hours for overtime. If he earns Rs. 432 in 4 weeks, then how many hours does he work for ?

A) 145 B) 165
C) 175 D) 135
 
Answer & Explanation Answer: C) 175

Explanation:

Given that,

 working days = 5

 working hours = 8

 A man get rupess per hour is Rs.2.40

 So in one day the man get total rupees is 2.40 x 8 = 19.2

 So in 5 days week the man get total rupees is 19.2 x 5 = 96

 So in 4 week the man get total rupees is 96 x 4 = 384

 So the man worked for = 160hours in 4 weeks

 

 But given that the man earned Rs.432

 

 Hence remaning money is (432-384 = 48)which is earn by doing overtime work

 


Overtime hours  = 48/3.20 = 15


So total worked hours is = 15 + 160 = 175.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

4 5509
Q:

The TrueDiscount on a certain sum of money due 3 years hence is Rs.250 and SimpeInterest on the same sum for same time and same rate is Rs375. Find sum and rate%?

A) (16 + 4/3)% B) (16 +1/3)%
C) (16 + 5/3)% D) (16 + 2/3)%
 
Answer & Explanation Answer: D) (16 + 2/3)%

Explanation:

sum = [(S.I x T.D)/(S.I-T.D)] = Rs. [(375 x 250)/(375-250)] = Rs.750 

Rate = (100 x 375)/(750 x 3) =1623 %

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: True Discount

0 5507
Q:

What is the true discount on a bill of Rs.2916 due in 3 years hence at 8% C.I.?

A) Rs.600 B) Rs.601
C) Rs.602 D) Rs.603
 
Answer & Explanation Answer: C) Rs.602

Explanation:

PW = Amount1+R100T 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: True Discount
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

27 5505
Q:

The average score of boys in an examination in a school is 81 and that of the girls is 83 and the average score of the school is 81.8. Then what will be ratio between the number of girls to the number of boys, in the examination?

A) 3:2 B) 2:3
C) 4:3 D) 3:4
 
Answer & Explanation Answer: B) 2:3

Explanation:

Let the number of boys = b

Let the number of girls = g

From the given data,

 

81b + 83g = 81.8(b + g)

81.8b - 81b = 83g - 81.8g

0.8b = 1.2g

b/g = 1.2/0.8 = 12/8 = 3/2

=> g : b = 2 : 3

 

Hence, ratio between the number of girls to the number of boys = 2 : 3.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

24 5505
Q:

From a deck of 52 cards, a 5 card hand is dealt.How many distinct hands can be formed if there are atleast 2 queens?

A) 103336 B) 120000
C) 108336 D) 108333
 
Answer & Explanation Answer: C) 108336

Explanation:

The total possible cases would be a 5 card hand with no restrictions :52C5 5

 

The unwanted cases are:

 

no queens(out of 48 non-queens cards we get 5) 48C5

 

only 1 queen(out of 4 queens we get 1,and out of 48 non-queens we get 4) 4C1*48C4

 

Therefore,52C5-(48C5+4C1*48C4) = 108336

Report Error

View Answer Report Error Discuss

2 5499
Q:

If the price of 23 toys is 276, then what will the price of 12 toys ?

A) 144 B) 148
C) 156 D) 186
 
Answer & Explanation Answer: A) 144

Explanation:

Less toys, Less Price (Direct Proportion)
So, let the price be Rs. x
then,

             23:12::276:x    => x=(276*12)/23

                                    => x=144

So price of 12 toys will be Rs. 144

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Chain Rule

3 5494
Q:

It is given that log10 2= 0.301 and log10 3 = 0.477. How many digits are there in (108)10?

A) 19 B) 20
C) 21 D) 22
 
Answer & Explanation Answer: C) 21

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Logarithms
Exam Prep: Bank Exams

38 5494