Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

3.2% of 500 × 2. 4% of ? = 312

A) 812.5 B) 829.75
C) 749.85 D) 799.5
 
Answer & Explanation Answer: A) 812.5

Explanation:

Given 3.2% of 500 × 2. 4% of ? = 312Then,3.2 x 500100 x 2.4 x ?100 = 31216 x 2.4x?100 = 3129.6 x ?25 = 3129.6 x ? = 7800? = 78009.6? = 812.5

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

7 4760
Q:

Karthik incurred a loss of 40 percent on selling an article for Rs. 5,640. At what price should he have sold the item to have profit of 25%?

A) Rs. 11750 B) Rs. 12550
C) Rs. 13650 D) Rs. 11550
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 11750

Explanation:

From the given data,

The cost price of the article = 5640 x 100/60 = Rs. 9400

The selling price of the article to gain 25% profit = 9400 x 125/100 = Rs. 11750.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

21 4759
Q:

The difference between the interests earned when Rs. P is invested for four years in a scheme offering 9% p.a. Simple interest and when the same sum (Rs P) is invested for two years in another scheme offering 12% p.a. simple interest, is Rs 480. What is the value of P?

A) 2000 B) 3500
C) 2500 D) 4000
 
Answer & Explanation Answer: D) 4000

Explanation:

p=(p*4*9)/100-(p*2*12)/100 = 480

=12p/100=480

p=4000

 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest

1 4758
Q:

A class consists of both boys and girls along with a teacher. After a class, the teacher drinks 9 litres of water, a boy drinks 7 litres of water and a girl drinks 4 litres of water. If after a class 42 litres of water was consumed, find the number of girls in the class ?

A) 8 B) 6
C) 5 D) 3
 
Answer & Explanation Answer: D) 3

Explanation:

Given teacher drinks 9 ltr
Let number of boys be 'A'.
Let number of girls be 'B'.
Boy drinks 7 ltr and girl drinks 4 ltr
After class total water consumed = 42 ltr
Then,
9 + 7A + 4B = 42
=> 7A + 4B = 33
By trial and error method,
The only integers which satisfy the equation is A = 3 and B = 3
Therefore, number of girls in the class = 3.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

6 4758
Q:

Example:Given an amount needed(future value) of $3300 in 4 years at an interest rate of 11% compounded anually,Find the present value and the amount of interest earned

A) 1126.19 B) 1237
C) 2863 D) 1892
 
Answer & Explanation Answer: A) 1126.19

Explanation:

M=P(1+i)^n

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

0 4752
Q:

Sharon Stone deposits $2000 at the end of each year in an account earning 10% compounded annually. Determine how much money she has after 25 years. How much interest did she earn?

A) 146694.12 B) 13452
C) 18232 D) 15627
 
Answer & Explanation Answer: A) 146694.12

Explanation:

S=R[(1+i)^n-1]/i

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

0 4742
Q:

A number divided by 296 leaves the remainder 75. If the same number is divided by 37, what will be the remainder ?

A) 0 B) 1
C) 11 D) 8
 
Answer & Explanation Answer: B) 1

Explanation:

Let x be the number.

Given: x = 296n + 75 [where n is quotient] 

 --> (378n) +( 372 + 1) 

 -->37(8n + 2) + 1

Hence, when x divided by 37, 1 is the remainder.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: CAT
Job Role: Bank Clerk

8 4742
Q:

Three athletes can complete one round around a circular field in 16, 24 and 36 min respectively. They start running together at same instant then after how much time they will meet to each other for first time ?

A) 2 hrs 24 min B) 2 hrs 44 min
C) 1 hrs 24 min D) 1 hrs 24 min
 
Answer & Explanation Answer: A) 2 hrs 24 min

Explanation:

Given that three athletes can complete one round around a circular field in 16, 24 and 36 min respectively.

Now, required time after which they met for the first time = LCM of (16, 24 & 36) min

Now, LCM of 16, 24, 36 = 144 minutes = 2 hrs 24 min.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

15 4736