Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

70000 a year is how much an hour?

A) 80 B) 8
C) 0.8 D) 0.08
 
Answer & Explanation Answer: B) 8

Explanation:

Given for year = 70000

=> 365 days = 70000

=> 365 x 24 hours = 70000

=>   1 hour = ?

70000/365x24 = 7.990 = 8

Report Error

View Answer Report Error Discuss

3 3226
Q:

If cosec 135° = x, then the value of x is

A) √2 B) 2
C) -√2 D) 1/√3
 
Answer & Explanation Answer: A) √2

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: Bank Exams

1 3225
Q:

If 9 * 6 = 45, 7 * 4 = 33, and 6 * 4 = 20, then what is the value of 5 * 3?

A) 24 B) 16
C) 13 D) 10
 
Answer & Explanation Answer: A) 24

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: Bank Exams

8 3223
Q:

In the diagram, M is the midpoint of YZ, angle XMZ = 32°, and angle XYZ = 16°. The measure of angle XZY is:

A) 68° B) 84°
C) 78° D) 74°
 
Answer & Explanation Answer: D) 74°

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

3 3221
Q:

P and Q invested some money in a business in the ratio of 4 : 7 respectively. After 6 months P withdraws his capital. If they receive profits in the ratio of 4 :21, then for how many months did Q invest in the business?

A) 12 B) 15
C) 18 D) 21
 
Answer & Explanation Answer: C) 18

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: Bank Exams , CAT

2 3219
Q:

Find the probability that one ball is white when two balls are drawn at random from a basket that contains 9 red, 7 white and 4 black balls.

A) 18/95 B) 18/190
C) 1/2 D) 91/190
 
Answer & Explanation Answer: D) 91/190

Explanation:

Total number of elementary events = 20C2 ways =190

 

There are 7 white balls out of which one white can be drawn in 7C1 ways and one ball from remaining 13 balls can be drawn in 13C1 ways.

 

So,favourable events = 7C1*13C1

 

Therfore,required probability = (7C1*13C1)/20C2=91/90

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

2 3218
Q:

Arun took a loan of Rs. 29000 with simple interest for as many years as the rate of interest. If he paid Rs. 10440 as interest at the end of the loan period, what was the rate of interest?

A) 5.5% B) 6%
C) 6.5% D) 7%
 
Answer & Explanation Answer: B) 6%

Explanation:

Principle amount = Rs. 29000

Interest = Rs. 10440

Let rate of interest = r%

=> So, time = r years

According to the question,

10440 = 29000 x r x r/100

290 x r x r = 10440

r x r = 1044/29 = 36

r = 6

 

Hence, the rate of interest = 6% and time = 6 yrs.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

15 3217
Q:

A man spends in 8 months as much as he earns in 6 months. He saves Rs. 6000 in a year. His average monthly income is

A) Rs. 2400 B) Rs. 2000
C) Rs. 2150 D) Rs. 1800
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 2000

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: Bank Exams

1 3212