Exams


Q:

Read the following passage and answer the questions based on it.

 

1) Vinay, Vinay, Vikas, Vasu, Vaibhav, Varun and Vishal are sitting around a circle facing at the center.

2) Vasu is the third to the right of Vikas.

3) Varun is second to the left of Vinay and second to the right of Vishal.

4) Vaibhav is third to the right of Vinod and is not an immediate neighbor of Varun.

 

Who is third to the left of Varun?

A) Vaibhav B) Vasu
C) Vishal D) Vikas
 
Answer & Explanation Answer: A) Vaibhav

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Arithmetical Reasoning
Exam Prep: Bank Exams

0 30773
Q:

"I am five times as old as you were, when I was as old as you are", said a man to his son. Find out their present ages, if the sum of their ages is 64 years ?

A) Father = 50; Son =14 B) Father = 40; Son =24
C) Father = 60; Son =4 D) Father = 48; Son =16
 
Answer & Explanation Answer: B) Father = 40; Son =24

Explanation:

Let the present age of the man be 'P' and son be 'Q',
Given, P + Q = 64 or Q = (64 - P)
Now the man says "I am five times as old as you were, when I was as old as you are",
So, P = 5[B - (P - Q)]
We get 6P = 10Q,
Substitute value for Q,
6P = 10(64 - P),
Therefore P = 40, Q = 24.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

111 30740
Q:

Every year before the festive season,a shopkeeper increases the price of the product by 35% and then introduce two successive discount of 10% and 15% respectively.what is percentage loss and percentage gain ?

A) 3.27 % loss B) 4.15 % loss
C) 3.27 % gain D) 4.15 % gain
 
Answer & Explanation Answer: C) 3.27 % gain

Explanation:

Let cp= 100,
35 % increase in sp=135
10 % discount in 135((135*10)/100)=13.5
so 1st sp=(135-13.5)=121.5, again 15 % discount in 1st sp((121.5*15)/100)=18.225
2nd sp=(121.5-18.225)=103.275,

so finally cp=100,sp=103.275 ,gain by 3.27%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

50 30734
Q:

In which of the following fields was Prof. Richard H. Thaler awarded the Nobel Prize 2017?

 

A) Physics B) Chemistry
C) Literature D) Economics
 
Answer & Explanation Answer: D) Economics

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Indian Economy
Exam Prep: Bank Exams

0 30722
Q:

‘Asom Mala’ programme has been launched in which Indian state/UT?

 

A) Arunachal Pradesh B) Bihar
C) Sikkim D) Assam
 
Answer & Explanation Answer: D) Assam

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Indian Geography
Exam Prep: Bank Exams

3 30712
Q:

Refer the below data table and answer the following question.

What was the Revenue of the company if its Expenditure was Rs. 575 crore in the year when its % profit was the least?

 

A) 632.5 B) 603.75
C) 661.25 D) 575
 
Answer & Explanation Answer: B) 603.75

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Table Charts
Exam Prep: Bank Exams

1 30663
Q:

What will come in place of the question mark in the series below?

7, 4.5, 5.5, 12, 49, ?

A) 393 B) 396
C) 354 D) 367
 
Answer & Explanation Answer: A) 393

Explanation:

Ans. 
4.5 = 7 x 0.5 + 1
5.5 = 4.5 x 1 + 1
12 = 5.5 x 2 + 1
49 = 12 x 4 + 1
? = 49 x 8 + 1, i.e. ? = 393

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , GATE

2 30645
Q:

Find the missing number in the given number series?

1 8 36 ? 1100 7701

A) 97 B) 129
C) 164 D) 183
 
Answer & Explanation Answer: D) 183

Explanation:

The given number series is 1 8 36 ? 1100 7701

It follows a pattern that,

 

1

1 x 3 + 5 = 8

8 x 4 + 4 = 36

36 x 5 + 3 = 183

183 x 6 + 2 = 1100

1100 x 7 + 1 = 7701

 

Hence, the missing number in the given series is 183.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

13 30640