GATE Questions

Q:

Solve the below puzzle

Complete the five words below in such a way that the two letters that end the first word also start the second word, and the two letters that end the second word also start the third word etc. The same two letters that end the fifth word also start the first word, to complete the cycle

** IV **
** OT **
** IC **
** NG **
** RA **

Answer

Given that the next word should start with the ending two letters of the previous word. From this,


 


The first word is


SHIVER


Now, the next word should start with ER and must contain OT in the middle.


EROTIC


Now, the next word should start with IC and must contain IC in the middle.


ICICLE


Now, the next word should start with LE and must contain NG in the middle.


LENGTH


Now, the next word should start with TH and must contain RA in the middle.


THRASH


 


 


Hence, the required five words are SHIVER, EROTIC, ICICLE, LENGTH, THRASH.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Word Puzzles Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

147 31482
Q:

A letter lock consists of three rings each marked with six different letters. The number of distinct unsuccessful attempts to open the lock is at the most  ?

A) 215 B) 268
C) 254 D) 216
 
Answer & Explanation Answer: A) 215

Explanation:

Since each ring consists of six different letters, the total number of attempts possible with the three rings is = 6 x 6 x 6 = 216. Of these attempts, one of them is a successful attempt.

 

Maximum number of unsuccessful attempts = 216 - 1 = 215.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Permutations and Combinations
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

27 31333
Q:

In a scheme, a pack of three soaps with MRP Rs.45 is available for Rs.42. If it still gives a profit of 5% to the shopkeeper, then the cost price of the pack is ?

A) 38 B) 39
C) 40 D) 41
 
Answer & Explanation Answer: C) 40

Explanation:

Given M.P=45,S.P=42, Profit = 0.05

Let C.P=x , Then

Profit = (42-x)/x = 0.05
=> x = 40.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

58 31126
Q:

Find the next number in the given number series?

8, 11, 19, 23, 32, ?

A) 37 B) 39
C) 47 D) 49
 
Answer & Explanation Answer: A) 37

Explanation:

The given number series is 8, 11, 19, 23, 32, ?

It follows a pattern that

8 + 11 = 19

11 + 12 = 23

19 + 13 = 32

23 + 14 = 37

32 + 15 = 47

....

 

Hence, the next number in the given series = 37.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

13 30991
Q:

Complete the number series?

11, 12.2, 14.6, 18.2, ?

A) 21.8 B) 23
C) 24.6 D) 25
 
Answer & Explanation Answer: B) 23

Explanation:

The given number series 11, 12.2, 14.6, 18.2, ?

11

11 + 1.2 = 12.2

12.2 + 2.4 = 14.6

14.6 + 3.6 = 18.2

18.2 + 4.8 = 23

 

Hence, the next number in the given number series is 23.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

8 30771
Q:

"I am five times as old as you were, when I was as old as you are", said a man to his son. Find out their present ages, if the sum of their ages is 64 years ?

A) Father = 50; Son =14 B) Father = 40; Son =24
C) Father = 60; Son =4 D) Father = 48; Son =16
 
Answer & Explanation Answer: B) Father = 40; Son =24

Explanation:

Let the present age of the man be 'P' and son be 'Q',
Given, P + Q = 64 or Q = (64 - P)
Now the man says "I am five times as old as you were, when I was as old as you are",
So, P = 5[B - (P - Q)]
We get 6P = 10Q,
Substitute value for Q,
6P = 10(64 - P),
Therefore P = 40, Q = 24.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

111 30733
Q:

Find the missing number in the given number series?

1 8 36 ? 1100 7701

A) 97 B) 129
C) 164 D) 183
 
Answer & Explanation Answer: D) 183

Explanation:

The given number series is 1 8 36 ? 1100 7701

It follows a pattern that,

 

1

1 x 3 + 5 = 8

8 x 4 + 4 = 36

36 x 5 + 3 = 183

183 x 6 + 2 = 1100

1100 x 7 + 1 = 7701

 

Hence, the missing number in the given series is 183.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

13 30633
Q:

What will come in place of the question mark in the series below?

7, 4.5, 5.5, 12, 49, ?

A) 393 B) 396
C) 354 D) 367
 
Answer & Explanation Answer: A) 393

Explanation:

Ans. 
4.5 = 7 x 0.5 + 1
5.5 = 4.5 x 1 + 1
12 = 5.5 x 2 + 1
49 = 12 x 4 + 1
? = 49 x 8 + 1, i.e. ? = 393

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , GATE

2 30623