Bank Clerk Questions


Q:

A person sold two cows each for Rs.9900. If he gained 10% on one and lost 20% on the other, then which of the following is true ?

A) He lost Rs. 200 B) He gained Rs. 200
C) Neither he gained nor lost D) None of the above
 
Answer & Explanation Answer: D) None of the above

Explanation:

In first he got Rs. 990

But in second he lost Rs. 1980

So he lost Rs. 990.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

3 6175
Q:

Sneha’s weight is 140% of Veena’s weight. Rina’s weight is 90% of Sana’s weight. Sana weighs twice as much as Veena. If Sneha’s weight is x% of Rina’s weight, then x is equal to:

A) 596/9 B) 605/9
C) 645/9 D) 700/9
 
Answer & Explanation Answer: D) 700/9

Explanation:

Let Veena's weight = 1 kg

Sana's weight = 2 kg

Sneha's weight = 1.4 kg

Rina's weight = 1.8 kg

Now,according to the given data in the question,

1.8x100 = 1.4

 

x = 1.4 × 1001.8 = 7009 = 77 79.

 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

8 6173
Q:

A train travels 325 km in 3.5 hours and 470 km in 4 hours. Find the average speed of train ?

A) 107 kmph B) 106 kmph
C) 72 kmph D) 76 kmph
 
Answer & Explanation Answer: B) 106 kmph

Explanation:

As we know that Speed = Distance / Time
for average speed = Total Distance / Total Time Taken
Thus, Total Distance = 325 + 470 = 795 km
Thus, Total Speed = 7.5 hrs
Average Speed = 795/7.5 => 106 kmph.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

2 6173
Q:

Which results in an increase in power?

A) doing more work in less time. B) doing less work in more time.
C) doing less work in less time. D) doing more work in more time.
 
Answer & Explanation Answer: A) doing more work in less time.

Explanation:

Doing more work in less time, results in an increase in power to do a work.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Physics
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , Database Administration , IT Trainer

6 6167
Q:

Population of a colony of mosquitoes is increasing by 20% per day. If the population on Monday was 3000, on which day of that week the population would be 5184 ?

A) Thursday B) Friday
C) Tuesday D) Monday
 
Answer & Explanation Answer: A) Thursday

Explanation:

Given monday population = 3000
Per day 20% increase in population.

Tuesday population = 3000 + 3000x20/100 = 3000 + 600 = 3600

Wednesday population =3600 + 3600x20/100 = 3600 + 720 = 4320

Thursday population = 4320 + 4320x20/100 = 4320 + 864 = 5184

So that day is Thursday.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

3 6165
Q:

Name the cricketer who has become the first Indian to face 500-plus balls in an Test match innings ? 

A) Virat Kohli B) Cheteshwar Pujara
C) Karun Nair D) Murli Vijay
 
Answer & Explanation Answer: B) Cheteshwar Pujara

Explanation:

India's most consistent middle-order batsman Cheteshwar Pujara stormed his way into record books after playing a marathon innings against Australia on fourth day of the third Test match
surpassing Rahul Dravid previous best of 495 balls. 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Sports
Exam Prep: Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk

4 6164
Q:

Which of the following statements about Australian football is TRUE?

A) Goals are scored by kicking the ball through goal posts. B) Each team has a number of set plays for both offense and defense.
C) Constant movement of the ball is similar to baseball. D) The players tend to wear a large amount of padding.
 
Answer & Explanation Answer: A) Goals are scored by kicking the ball through goal posts.

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: World History
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams
Job Role: Analyst , Bank Clerk

0 6162
Q:

A train-A passes a stationary train B and a pole in 24 sec and 9 sec respectively. If the speed of train A is 48 kmph, what is the length of train B?

A) 200 mts B) 180 mts
C) 160 mts D) 145 mts
 
Answer & Explanation Answer: A) 200 mts

Explanation:

Length of train A = 48 x 9 x 5/18 = 120 mts

Length of train B = 48 x 24 x 5/18 - 120

=> 320 - 120 = 200 mts.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

4 6162