Bank Clerk Questions


Q:

A shopkeeper gives 20% discount on the marked price of a book. He provides 1 pair of books free with the sale of 9 pair of books. In the whole transaction, he gets profit of 26%. Find the percentage increase in marked price from the cost price.

A) 35% B) 65%
C) 75% D) 26%
 
Answer & Explanation Answer: C) 75%

Explanation:

Given,Let the cost price of single book be Rs. 100.

The cost price of (9 + 1) = 10 pair i.e. 20 books = Rs. (100 × 20) = Rs. 2000.He gets profit of 26%.

So, the selling price of 9 pair i.e. 18 books = Rs. 2000 × (126/100) = Rs. 2520

Then,the selling price of single book = Rs. 2520/18 = Rs. 140

He gives 20% discount on the marked price of a book.

That means, when the selling price is Rs. 80 then the marked price is Rs. 100.

∴When the selling price of single book is Rs. 140, the marked price = Rs. 140 × (100/80) = Rs. 175

∴The percentage increase in marked price from the cost price = (175 –100)% = 75%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

7 8236
Q:

How Many Prime ministers have conferred with Bharat Ratna upto November 2014 ?

Answer

  Six

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Indian Politics Exam Prep: CAT , Bank Exams
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

93 8235
Q:

Rushi and Arun are two business partners. They invest their capital in the ratio 7 : 9. After 6 months, a third person Ram joins them with a capital of two third of that of Arun. After a year, profit share of Rushi was Rs. 5600, then find total profit?

A) 26,250 B) 19,200
C) 18,650, D) 15,200
 
Answer & Explanation Answer: D) 15,200

Explanation:

Ratio of investment of all the three members = (7 x 12) : (9 x 12) : (2/3 x 9 x 6)

= 7 : 9 : 3

Given Rushi's one year profit = Rs. 5600

=> Let the total profit = Rs. P

Then,

P x 7/19 = 5600

Total profit P = 19 x 5600/7 = Rs. 15,200.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

8 8222
Q:

Arun’s weight is 140% of Akhil’s weight. Nani’s weight is 90% of Shreyon’s weight. Shreyon’s weight is twice as much as Akhil’s. What percentage of Arun’s weight is Nani’s weight?

A) 76% B) 77%
C) 78% D) 79%
 
Answer & Explanation Answer: C) 78%

Explanation:

Let Akhil's weight = p kg

=> Shreyon's weight = 2p kg

Nani's weight = 0.9 x 2p = 1.8p kg

=> Arun's weight = 1.4p kg

Required percentage = 1.4p1.8p x 100

= 77.8%

~= 78%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

8 8222
Q:

Two letters are randomly chosen from the word TIME. Find the probability that the letters are T and M?

A) 1/4 B) 1/6
C) 1/8 D) 4
 
Answer & Explanation Answer: B) 1/6

Explanation:

Required probability is given by P(E) = n(E)n(S) = 14C2 = 16

Report Error

View Answer Report Error Discuss

20 8220
Q:

7 C in the R?

Answer

The given letter equation implies that, 


7 C in the R = 7 Colours in a Rainbow.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Logic Puzzles Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

6 8217
Q:

Which is better investment : 11% stock at 143 (or) 9 3/4% stock at 117 ?

A) Both are equally good B) 9 3/4% stock at 117
C) Cannot be compared, as the total amount of investment is not given D) 11% stock at 143
 
Answer & Explanation Answer: B) 9 3/4% stock at 117

Explanation:

Let investment in each case be Rs. (143 x 117).

 

Income in 1st case = Rs.11143 x 143 x 117 = Rs. 1287.
Income in 2nd case = Rs.394×117 x 143 x 117= Rs. 1394.25

 

Clearly, 9 3/4% stock at 117 is better.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Stocks and Shares
Exam Prep: CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

12 8216
Q:

Every year before the festive season, a brand store increases the price of the product by 42% and then introduce two successive discount of 10% and 11% respectively. What is percentage loss and percentage gain ?

A) 3.25% loss B) 13.742% loss
C) 3.25% gain D) 13.742% gain
 
Answer & Explanation Answer: D) 13.742% gain

Explanation:

Let CP = 100,
42 % increase => SP = 142
10 % discount in SP => ((142 x 10)/100) = 14.2
So 1st SP = (142 - 14.2) = 127.8, again 12 % discount in 1st SP ((127.8 x 11)/100) = 14.058
2nd SP = (127.8 - 14.058) = 113.742,
So finally CP = 100, SP = 113.742, => gain = 13.742%.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

11 8215