Bank PO Questions


Q:

16 men and 12 women can complete a work in 20 days. 18 women can complete the same work in 40 days. In how many days will 12 men 27 women complete the same work?

A) 16 days B) 18 days
C) 19 days D) 21 days
 
Answer & Explanation Answer: A) 16 days

Explanation:

(16M + 12W) x 20 = 18W x 40

=> 2M = 3W

Then,
Convert all men into women

12M + 27W = 27 + 12 x 3/2W = 45W

Let number of days required be 'D'

=> 18 x 40 = 45 x D

=> D = 16 days.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

12 12650
Q:

At an examination in which maximum marks are 500. P got 10% less than Q, Q got 25% more than R and R got 20% less than S. If P got 360 marks what percentage of marks was obtained by S ?

A) 77 B) 74
C) 80 D) 83
 
Answer & Explanation Answer: C) 80

Explanation:

Let marks obtained by S = M

R's marks = 0.80M

Q's marks = 1.25 (0.80M)

P's marks = (0.90) (1.25) (0.80M)

= 0.9M

But 0.9M = 360

M = ?

M = 400

Hence % of marks obtained by S

= 400/500 x 100 = 80%.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

11 12649
Q:

Water flows into a tank which is 200 m long and 150 m wide, through a pipe of cross-section (0.3m x 0.2m) at 20 km/h. In what time will the water level be 12m  ?

A) 200 hrs B) 240 hrs
C) 300 hrs D) 270 hrs
 
Answer & Explanation Answer: C) 300 hrs

Explanation:

Volume of water collected in the tank in 1 hour

⇒ (0.3 × 0.2 × 20km × 1000mts) = 1200 m cubic

If after t hours, the water is at height of 12m,

1200t=200×150×12 

⇒ t = 300 Hours.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Pipes and Cistern
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

25 12649
Q:

A driver of auto rickshaw makes a profit of 20% on every trip when he carries 3 passengers and the price of petrol is Rs. 30 a litre. Find the % profit for the same journey if he goes for 4 passengers per trip and the price of petrol reduces to Rs. 24 litres ?

A) 68% B) 80%
C) 75% D) 100%
 
Answer & Explanation Answer: D) 100%

Explanation:

When 3 passengers income was 3x
expense= Rs.30 
profit =20% of 30 = Rs.6 
That means his earning is Rs.36. so that per passenger fare must be Rs.12.

When 4 passengers
earning = 12x4=Rs.48.
expense =Rs.24.
profit = Rs.24 = 100%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

19 12625
Q:

After working for 8 days, Arun finds that only 13 rd of the work has been done. He employs Akhil who is 60% as efficient as Arun. How many days more would Akhil take to complete the work?

A) 24.5 days B) 26.6 days
C) 25 days D) 20 days
 
Answer & Explanation Answer: B) 26.6 days

Explanation:

Arun has completed 13rd of the work in 8 days

Then he can complete the total work in

13 ---- 8

 1 ---- ?

= 24 days


But given Akhil is only 60% as efficient as Arun

Akhil =124×60100=140

Akhil can complete the total work in 40 days

Now, remaining 2/3rd of work can be completed in

 1  ------   40

23 ------   ?  

= 26.66 days.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: CAT , Bank Exams
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

18 12624
Q:

Errata : Books :: flaws :?

A) Speech B) Manuscripts
C) Charter D) Metals
 
Answer & Explanation Answer: D) Metals

Explanation:

Errata comprises from the books. Similarly, Flaws are the defects in the metals.

Hence, Errata : Books :: flaws : Metals.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Analogy
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

6 12622
Q:

A trader marked the price of the T.V. 30% above the cost price of the T.V. and gave the purchaser 10% discount on the marked price, thereby gaining Rs.340. Find the cost price of the T.V ?

A) Rs. 2000 B) Rs. 1600
C) Rs. 2200 D) Rs. 2100
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 2000

Explanation:

Let 'x' be the cost price.
Now Marked price = x + 30x/100 = 13x/10
10% discount = 10/100 x 13x/10 = 13x/100
Selling price = 13x/10 - 13x/100 = 117x/100
Given gain = 340
Here gain = 117x/100 - x = 17x/100 = 340 => x = Rs. 2000.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

13 12616
Q:

What mouse walks on 2 legs?

A) Anonymouse B) Annabelle
C) House mouse D) Micky mouse
 
Answer & Explanation Answer: D) Micky mouse

Explanation:

Micky mouse was the mouse that walks on 2 legs.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Word Puzzles
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

6 12615