9
Q:

# Madhu got 32% of the maximum marks in a Bank examination and failed by 8 marks. However, Kumar who took the same examination got 42% of the total marks and got 16 marks more than the cut-off marks. What was the cut-off marks in the examination ?

 A) 76.8 B) 86.8 C) 78.8 D) 84.8

Explanation:

Let 'M' be the maximum marks in the examination.

Therefore, Madhu got 32% of M = 32M/100 = 0.32M
And Kumar got 42% of M = 42M/100 = 0.42M.
In terms of the maximum marks Kumar got 0.42M - 0.32M = 0.1M more than Madhu. ---- (1)

The problem however, states that Kumar got 16 marks more than the cut-off mark and Madhu got 8 marks less than the cut-off mark. Therefore, Kumar has got 16 + 8 = 24 marks more than Madhu. ---- (2)

Now, Equating (1) and (2), we get
0.1M = 24 => M = 24/0.1 = 240
'M' is the maximum mark and is equal to 240 marks.
We know that Madhu got 32% of the maximum marks.
Therefore, Madhu got 32 x 240/100 = 76.8 marks.
We also know that Madhu got 8 marks less than the cut-off marks.

Therefore, the cut-off marks will be 8 marks more than what Madhu got
= 76.8 + 8 = 84.8.

Q:

What is 6% of 3,50,000?

 A) 19500 B) 21000 C) 23600 D) 24000

Explanation:

6% of 350000

Hence, 6% of 3,50,000 = 21,000.

1 76
Q:

20% of 120?

 A) 20 B) 24 C) 32 D) 36

Explanation:

20% of 120

20 x 120/100

= 4 x 6

= 24

Hence, 20% of 120 = 24.

1 147
Q:

Twenty percent of Karthik’s monthly salary is equal to thirty two percent of Nikitha’s monthly salary. Vipin’s monthly salary is four fifth that of Nikitha’s monthly salary. If Vipin’s annual salary is Rs. 3.84 lakhs, what is Karthik’s monthly salary?

 A) 32,000 B) 64,000 C) 40,000 D) 52,000

Explanation:

From the given data,

20% of K = 32% of N

V = 4/5 N

Given Vipin's salary = 3.84 lpa = 3.84/12 = 32,000 per month

Now, N = 5/4 x 32000 = 40000

Now K = 32/20 x 40000 = 64000

Hence, karthik's monthly salary = Rs. 64000.

2 201
Q:

1/4 of 12?

 A) 4 B) 3 C) 2 D) 1

Explanation:

1/4 of 12

= 1/4 x 12

= 3

Hence, 1/4 of 12 = 3.

0 172
Q:

40% of 75 + 80% of 25 = K% of 250

Find the value of K?

 A) 10 B) 20 C) 30 D) 35

Explanation:

From the given data,

0 342
Q:

In a class of 80 students and 5 teachers, each student got sweets that are 15% of the total number of students and each teacher got sweets that are 25% of the total number of students. How many sweets were there?

 A) 1060 B) 960 C) 860 D) 760

Explanation:

From the given data,

80 x 15/100 of 80 + 5 x 80 x 25/100

= 960 + 100

= 1060.

5 367
Q:

Sairam spent Rs. 38460 on the renovation of his home and Rs. 24468 on buying TV set and remained with 28% of the total amount. What was the total amount?

 A) Rs. 87400 B) Rs. 68700 C) Rs. 74000 D) Rs. 94060

Explanation:

Let the total amount he had with = Rs. p

From the given data,

p - 38460 - 24468 = 28p/100

p - 28p/100 = 24468 + 38460

72p/100 = 62928

72p = 62928 x 100

p = 62928 x 100/72

p = 87400

Hence, the total amount he had = p = Rs. 87400.

4 358
Q:

A jar can 20 litre milk. From the jar, 4 litres milk was taken out and replaced with an equal quantity of water. If 4 litres of the newly formed mixture is taken out of the can, then what is the final quantity of milk left in the can?

 A) 14.5 lit B) 12.8 lit C) 11.6 lit D) 10.46 lit