A) Rs. 404.80 | B) Rs. 536.80 |

C) Rs.440 | D) Rs. 160 |

Explanation:

Let C1 be the cost price of the first article and C2 be the cost price of the second article.

Let the first article be sold at a profit of 22%, while the second one be sold at a loss of 8%.

We know, C1 + C2 = 600.

The first article was sold at a profit of 22%. Therefore, the selling price of the first article = C1 + (22/100)C1 = 1.22C1

The second article was sold at a loss of 8%. Therefore, the selling price of the second article = C2 - (8/100)C2 = 0.92C2.

The total selling price of the first and second article = 1.22C1 + 0.92C2.

As the merchant did not make any profit or loss in the entire transaction, his combined selling price of article 1 and 2 is the same as the cost price of article 1 and 2.

Therefore, 1.22C1 + 0.92C2 = C1+C2 = 600

As C1 + C2 = 600, C2 = 600 - C1. Substituting this in 1.22C1 + 0.92C2 = 600, we get

1.22C1 + 0.92(600 - C1) = 600

or 1.22C1 - 0.92C1 = 600 - 0.92*600

or 0.3C1 = 0.08*600 = 48

or C1 = 48/(0.3) = 160.

If C1 = 160, then C2 = 600 - 160 = 440.

The item that is sold at loss is article 2. The selling price of article 2 = 0.92*C2 = 0.92*440 = 404.80.

A) 58 | B) 60 |

C) 55 | D) 45 |

Explanation:

-5-----------------------5-------------------20

5-(-5) = 10

20-5= 15

Ratio of cost price of book1 and book2 = 3:2

Then cost price of book 1 is given by

(3/5) x 100 = Rs. 60.

A) 2.5% | B) 5% |

C) 10% | D) 7.5% |

Explanation:

According to the given data,

Let Cost price of the article be 'cp'

Then,

102.25 cp - 92 cp = 164 x 100

10.25 cp = 16400

cp = 1600

Now, if he sells at Rs. 1760

Profit = 1760 - 1600 = 160

Profit% = 160/1600 x 100 = *10%.*

A) Rs. 90 | B) Rs. 75 |

C) Rs. 55 | D) Rs. 40 |

Explanation:

Let the cost price of the item = Rs. 50

Sold at 10% loss => for Rs. 50 loss S.P = Rs. 45

From the given data,

25/2 % gain if it is sold at Rs. 9 more

**56.25 - 45 = 9**

=> 11.25 = 9

=> 22.5 = 18

=> 45 = 36

=> 50 = ?

=> $\mathbf{C}\mathbf{.}\mathbf{P}\mathbf{}\mathbf{=}\mathbf{}\frac{\mathbf{50}\mathbf{}\mathbf{x}\mathbf{}\mathbf{36}}{\mathbf{45}}\mathbf{}\mathbf{=}\mathbf{}\mathbf{40}$

Hence, **the Cost price of the item = Rs. 40.**

A) Rs. 380 | B) Rs. 420 |

C) Rs. 460 | D) Rs. 440 |

Explanation:

As given in the question, Marked price is 25% more than the Cost price.

=> C.P of the article = $\frac{\mathbf{3}}{\mathbf{4}}\mathbf{}\mathit{x}\mathbf{}\mathbf{400}\mathbf{}\mathbf{=}\mathbf{}\mathbf{300}\mathbf{}$

Now,

Let the original S.P of the article be Rs. P

Now the new S.P = P + $\frac{\left(16.666+13.333\right)}{300}xP$

=> S.P = $\frac{7P}{6}$

According to the question,

$\frac{7P}{6}-300=2\left(P-300\right)$

=> 5P = 1800

=> P = Rs. 360

Hence, the increased **S.P = 360 x 7/6 = Rs. 420.**

A) Rs. 620 | B) Rs. 654 |

C) Rs. 725 | D) Rs. 747 |

Explanation:

Let the C.P of one item is Rs. P

and that of other is Rs. (7500 - P)

According to the data given

C.P = S.P

=> Px(116/100) + (7500-P)x(86/100) = 7500

=> 30P = 105000

=> P = 3500

Required difference between selling prices

= Rs. [(3500/100) x 116] - [(4000/100) x 86]

= 4060-3440

= Rs. 620

A) 33.33% | B) 29.97% |

C) 25% | D) 22.22% |

Explanation:

Let 'A' be the cost price of property P1.

Then from the given data, the selling price of P1 = Rs. 1,00,000

He got 20% loss on selling P1

$\mathbf{\Rightarrow}\mathbf{A}\mathbf{}\mathbf{-}\mathbf{}\frac{\mathbf{20}\mathbf{A}}{\mathbf{100}}\mathbf{}\mathbf{=}\mathbf{}\mathbf{100000}\phantom{\rule{0ex}{0ex}}\mathbf{\Rightarrow}\mathbf{A}\mathbf{}\mathbf{=}\mathbf{}\mathbf{1}\mathbf{,}\mathbf{25}\mathbf{,}\mathbf{000}$

Therefore, the amount he lossed on selling P1 = 25,000

As ge he got no loss or gain on sale of P1 and P2, the gain on selling P2 = 25,000

But the selling price of P2 = 1,00,000 => Cost price of P2 = 75,000

Hence, the profit percentage on P2 = $\frac{\mathbf{Gain}}{\mathbf{CP}}\mathbf{x}\mathbf{}\mathbf{100}\mathbf{}\mathbf{=}\mathbf{}\frac{\mathbf{25000}}{\mathbf{75000}}\mathbf{x}\mathbf{100}\mathbf{}\mathbf{=}\mathbf{}\frac{\mathbf{100}}{\mathbf{3}}\mathbf{=}\mathbf{}\mathbf{33}\mathbf{.}\mathbf{33}\mathbf{\%}$

A) Rs. 3680 | B) Rs. 3560 |

C) Rs. 3320 | D) Rs. 3250 |

Explanation:

Let the Cost price of the powerbank = Rs. P

But given that by selling it at Rs. 1950, it gives a loss of 25%

=> $\frac{\mathbf{P}\mathbf{}\mathbf{x}\mathbf{}\mathbf{75}}{\mathbf{100}}\mathbf{}\mathbf{=}\mathbf{}\mathbf{1950}$

=>$\mathbf{P}\mathbf{}\mathbf{=}\mathbf{}\frac{\mathbf{1950}\mathbf{}\mathbf{x}\mathbf{}\mathbf{100}}{\mathbf{75}}$ = **Rs. 2600**

Now, to get a profit of 25%

Selling Price = $\frac{\mathbf{2600}\mathbf{}\mathbf{x}\mathbf{}\mathbf{125}}{\mathbf{100}}\mathbf{}\mathbf{=}\mathbf{}\mathbf{Rs}\mathbf{.}\mathbf{}\mathbf{3250}$.

A) Rs. 7.46/kg | B) Rs. 8/kg |

C) Rs. 8.74/kg | D) Rs. 8.56/kg |

Explanation:

Let the selling price of the rice = Rs.P/kg

Now, according to the question,

1040 - 100p = 30p

=> p = 8/kg

Hence, the selling price of the rice = **Rs. 8/kg**