# Line Charts Questions

**1. ANSWER : D**

**Explanation - **The ratio of imports to exports for the years 1998 and 1999 are 1.25 and 1.40 respectively.

Let the exports in the year 1999 = Rs. *x* crores.

Then, the exports in the year 1998 = Rs. (500 - *x*) crores.

$\frac{250}{500-\mathrm{x}}=1.25=\mathrm{x}=300\mathrm{crores}$ [ Using ratio for 1998 ]

Thus, the exports in the year 1999 = Rs. 300 crores.

Let the imports in the year 1999 = Rs. *y* crores.

Then, Imports in the year 1999 = $\frac{\mathrm{y}}{300}=1.4=\mathrm{y}=420$= Rs. 420 crores.

**2. ANSWER : C**

**Explanation - **The imports are minimum proportionate to the exports implies that the ratio of the value of imports to exports has the minimum value.

Now, this ratio has a minimum value 0.35 in 1997, i.e., the imports are minimum proportionate to the exports in 1997.

**3. ANSWER : D**

**Explanation - **The graph gives only the ratio of imports to exports for different years. To find the percentage increase in imports from 1997 to 1998, we require more details such as the value of imports or exports during these years.

Hence, the data is inadequate to answer this question.

**4. ANSWER : B**

**Explanation - **** **Ratio of imports to exports in the year 1996 = 0.85.

Let the exports in 1996 = Rs. *x* crores.

Then , $\frac{272}{\mathrm{x}}=0.85=\mathrm{x}=320$

Exports in 1996 = Rs. 320 crores.

**5. ANSWER : D**

**Explanation - **The exports are more than the imports imply that the ratio of value of imports to exports is less than 1.Now, this ratio is less than 1 in years 1995, 1996, 1997 and 2000.

Thus, there are four such years.

**1. ANSWERS : D**

**Explanation- **Required difference = (128000 - 107000) = 21000.

**2. ANSWERS : C**

**Explanation- **From the line-graph it is clear that the productions of Company X in the years 1997, 1998, 1999, 2000, 2001 and 2002 are 119000, 99000, 141000, 78000, 120000 and 159000 and those of Company Y are 139000, 120000,100000, 128000, 107000 and 148000 respectively.

Total production of Company X from 1997 to 2002

= 119000 + 99000 + 141000 + 78000 + 120000 + 159000

= 716000.

and total production of Company Y from 1997 to 2002

= 139000 + 120000 + 100000 + 128000 + 107000 + 148000

= 742000.

Difference = (742000 - 716000) = 26000.

**3. ANSWERS : A**

**Explanation- **Average number of vehicles manufactured by Company X

= $\frac{1}{6}\times \left(119000+99000+141000+78000+120000+159000\right)$

= 119333.

**4. ANSWERS : D**

**Explanation- **The difference between the productions of Companies X and Y in various years are:

For 1997 (139000 - 119000) = 20000.

For 1998 (120000 - 99000) = 21000.

For 1999 (141000 - 100000) = 41000.

For 2000 (128000 - 78000) = 50000.

For 2001 (120000 - 107000) = 13000.

For 2002 (159000 - 148000) = 11000.

Clearly, maximum difference was in 2000.

**5. ANSWERS : B**

**Explanation - **Required percentage= $\frac{128000}{78000}\times 100$ % = 164%

**1. Answer : 4**

**Explanation : **Required ratio = $\frac{10+2+5}{10+15+10}=\frac{17}{35}\approx \frac{1}{2}=1:2$

**2. Answer : 1**

**Explanation : **

A to B Speed =$\frac{140\times 3}{5}$ = 84

B to C Speed = $\frac{91\times 3}{4}$ = 68.25

C to D Speed = $\frac{149\times 60}{103}$ = 86.796

D to E Speed = $\frac{88\times 3}{4}$ = 66

E to F Speed = $\frac{106\times 4}{5}$= 84.8

F to G Speed = $\frac{176}{2}$ = 88

G to h Speed = $\frac{110\times 4}{5}$= 88

Average speed of entire trip = $\frac{84+68.25+86.796+66+84.8+88+88}{7}$ =80.83

**3. Answer : 3**

**Explanation : **Total half time = 10 + 2 + 5 + 10 + 15 + 10 = 52

Total half time, if the train stops at each city for 50% more=$52\times \frac{150}{100}$=78

Train will arrive at city H after departing from city A = 18.25 + (78 - 52 )=18.25 + 26=18.51

**4. Answer : 2**

**Explanation : **Average speed = $\frac{84+68.25+86.796+66+84.8+88+88}{7}$=80.83=81 km/hr

**5. Answer : 1**

**Explanation : ** Required percentage of time = $\frac{1.40+1.20+1.43+1.20+1.15+2+1.15}{18.25-7}\times 100$= $\frac{10.23}{11.25}\times 100$ = 91.8 %

A) Circle | B) Square |

C) Curve | D) Triangle |

Explanation:

Surface roughness on a drawing is represented by the triangle.

**1. ANSWER : D**

**Explanation - **Clearly the exports are more than the imports implies that the ratio of value of imports to exports in less than 1. So years are 1995, 1996, 1997 and 2000. So these are four years

**2. ANSWER : A**

**Explanation - **Clearly from the line graph we can judge it is minimum in year 1997.

**3. ANSWER : C**

**Explanation - **We are given with the ratio of imports and exports in the line graph.

Let the exports from the company in 1996 was x then,

272/x = 0.85

=> x = 272/0.85

=> x = 320

Note: Please not that we are given the ratio of imports to exports, so export will will in denominator .

**4. ANSWER : D**

**Explanation - **For calculating the percentage we will need value of exports, imports etc. We are only given with the ratio. So data in Inadequate.

Note: Please note in charts questions, most probably it includes 1 or more than 1 questions which are percentage based. So please clear percentage questions before preparing it. Because this is very scoring section.

**5. ANSWER : B**

**Explanation - **The Ratio of imports to exports for the years 1998 and 1999 are 1.25 and 1.40 respectively. Let the exports in the year 1998 = Rs. x crores

Then,the exports in the year 1999 = (500-x) crores

=> 1.25 = 250/x [because 1.25 is 1998 ratio]

=> x = 250/1.25 = 200 crore

Thus the exports in the year 1999 were 500 - 200 = 300 crore

Let the imports in the year 1999 = Rs y crore

Then 1.40 = y/300

=> y = 1.40 x 300 = 420 crore

A) Tuesday and Wednesday | B) Sunday and Monday |

C) Monday and Tuesday | D) Friday and Saturday |

A) Friday | B) Thursday |

C) Monday | D) Wednesday |