Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A 270 metres long train running at the speed of 120 kmph crosses another train running in opposite direction at the speed of 80 kmph in 9 seconds. What is the length of the other train ?

A) 230 m B) 240 m
C) 260 m D) 320 m
 
Answer & Explanation Answer: A) 230 m

Explanation:

Relative speed = (120 + 80) km/hr


=(200*5/18)m/s = (500/9)m/s

 

Let the length of the other train be x metres.

 

Then, x+270/9 = 500/9 

 

=>  x + 270 = 500

 

=>  x = 230.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Trains

19 18638
Q:

The length of a rectangle is twice its breadth. If its length is decreased by 5 cm and breadth is increased by 5 cm, the area of the rectangle is increased by 75 sq.cm. Find the length of the rectangle?

A) 10cm B) 20cm
C) 30cm D) 40cm
 
Answer & Explanation Answer: B) 20cm

Explanation:

Let the breadth of the given rectangle be x then length is 2x.
thus area of the given rect is 2x2

 

 

 

after dec 5cm from length and inc 5cm breadth , new lenght becomes 2x-5 and breadth is x+5.thus new area =(2x-5)(x+5)=2x2+5x-25

since new area is 75 units greater than original area thus
2x2+75 = 2x+5x-25
5x=75+25
5x=100
therefore x=20
hence length of the rectangle is 40 cm.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

29 18616
Q:

In a box, there are 5 black pens, 3 white pens and 4 red pens. In how many ways can 2 black pens, 2 white pens and 2 red pens can be chosen?

A) 180 B) 220
C) 240 D) 160
 
Answer & Explanation Answer: A) 180

Explanation:

Number of ways of choosing 2 black pens from 5 black pens in 5C2 ways.

 

Number of ways of choosing 2 white pens from 3 white pens in 3C2 ways.

 

Number of ways of choosing 2 red pens from 4 red pens in 4C2ways.

 

By the Counting Principle, 2 black pens, 2 white pens, and 2 red pens can be chosen in 10 x 3 x 6 =180 ways.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

12 18601
Q:

If every seconds Saturday and all Sundays are holidays in a 30 days month beginning on Saturday, then how many working days are there in that month ? (Month starts from Saturday)

A) 25 B) 22
C) 24 D) 23
 
Answer & Explanation Answer: D) 23

Explanation:

As month begins on Saturday, so 2nd, 9th, 16th, 23rd, 30th days will be Sundays. While 8th and 22nd days are second Saturdays. Thus, there are 7 holidays in all.

Hence, no. of working days = 30 – 7 =23

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Calendar
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

55 18599
Q:

The current birth rate per thousand is 32, whereas corresponding death rate is 11 per thousand. The net growth rate in terms of population increase in percent is given by :

A) 1.2 % B) 2.1 %
C) 3.1 % D) 1.3 %
 
Answer & Explanation Answer: B) 2.1 %

Explanation:

 Net growth on 1000 = (32 - 11) = 21. Net growth on 100 =(21/1000 * 100) %= 2.1%.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage

18 18592
Q:

A retailer buys a radio for Rs 225. His overhead expenses are Rs 15. He sellis the radio for Rs 300. The profit percent of the retailer is

A) 10% B) 50%
C) 25% D) 52%
 
Answer & Explanation Answer: C) 25%

Explanation:

cost price = (225 + 15) = 240 sell price = 300
gain = (60/240)*100 = 25%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss

44 18568
Q:

With an average speed of 40 km/hr, a train reaches its destination in time. If it goes with an average speed of 35 km/hr, it is late by 15 minutes. Find the length of the total journey?

A) 70 kms B) 60 kms
C) 45 kms D) 30 kms
 
Answer & Explanation Answer: A) 70 kms

Explanation:

Let the time taken by train be 't' hrs.

Then,

40t = 35t + 1560

40t = 35t + 35/4

t = 7/4 hrs

Therefore, Required length of the total journey d = s x t

= 40 x 7/4

= 70 kms.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

22 18544
Q:

An unbiased die is tossed.Find the probability of getting a multiple of 3.

A) 1/3 B) 1/2
C) 3/4 D) 3/2
 
Answer & Explanation Answer: A) 1/3

Explanation:

Here S = {1,2,3,4,5,6}

Let E be the event of getting the multiple of 3

Then, E = {3,6}

P(E) = n(E)/n(S) = 2/6 = 1/3 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

30 18539