Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

One type of liquid contains 25 % of benzene, the other contains 30% of benzene. A can is filled with 6 parts of the first liquid and 4 parts of the second liquid. Find the percentage of benzene in the new mixture.

A) 27 % B) 26 %
C) 29 % D) 21 %
 
Answer & Explanation Answer: A) 27 %

Explanation:

Let the percentage of benzene = X
(30 - X)/(X- 25) = 6/4 = 3/2
=> 5X = 135  
X = 27

So, required percentage of benzene = 27 %

Report Error

View Answer Report Error Discuss

30 18219
Q:

What is the smallest number by which 2880 must be divided in order to make it into a perfect square ?

A) 2 B) 3
C) 4 D) 5
 
Answer & Explanation Answer: D) 5

Explanation:

By trial and error method, we get
2880/3 = 960 is not a perfect square
2880/4 = 720 is not a perfect square
2880/5 = 576 which is perfect square of 24
Hence, 5 is the least number by which 2880 must be divided in order to make it into a perfect square.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

14 18218
Q:

Two numbers are 35% and 42% are less than a third number .How much percent is the second number less than the first ?

A) 10.769 % B) 11.23 %
C) 10.4 % D) 9.87 %
 
Answer & Explanation Answer: A) 10.769 %

Explanation:

I      II     III

65   58   100

65 -------- 7
100 ------ ?  => 10.769%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

12 18203
Q:

Abhinav scores 80% in physics and 66% in chemistry and the maximum marks of both the papers are 100. what percent does he score in maths which is of 200 marks, if he scores 80% marks in all the three subjects: 

A) 74% B) 84%
C) 87% D) 83%
 
Answer & Explanation Answer: C) 87%

Explanation:

80100 + 66100 + x200 = 320400

 

=>x = 174 =>    87%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage

31 18177
Q:

A man covers half of his journey by train at 60 km/hr, half of the remaining by bus at 30 km/hr and the rest by cycle at 10 km/hr. Find his average speed during the entire journey?

A) 32 kmph B) 20 kmph
C) 18 kmph D) 24 kmph
 
Answer & Explanation Answer: D) 24 kmph

Explanation:

Let the total distance of the journey of a man = d kms

Now, the average speed of the entire journey = dd120 + d120 + d40  = 24 kmph.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

30 18176
Q:

12 buckets of water fill a tank when the capacity of each tank is 13.5 liters. How many buckets will be needed to fill the same tank,if the capacity of each bucket is 9 liters?

A) 8 B) 15
C) 16 D) 18
 
Answer & Explanation Answer: D) 18

Explanation:

Capacity of the tank =(12 x 13.5) liters =162 liters.

Capacity of each bucket =9 liters

Number of buckets needed = 162/9 =18.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Pipes and Cistern

26 18148
Q:

A rectangular field is to be fenced on three sides leaving a side of 20 feet uncovered.If the area of the field is 680 sq.ft, how many feet of fencing will be required?

A) 44ft B) 88ft
C) 22ft D) 11ft
 
Answer & Explanation Answer: B) 88ft

Explanation:

Given that length and area, so we can find the breadth.

 Length  x  Breadth = Area 

 => 20  x  Breadth = 680 

=> Breadth = 34 feet 

Area to be fenced = 2B + L = 2 (34) + 20 = 88 feet

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

18 18120
Q:

The banker's discount on a certain sum due 2 years hence is11/10of the true discount.

The rate percent is:

A) 10% B) 7%
C) 8% D) 5%
 
Answer & Explanation Answer: D) 5%

Explanation:

Let T.D. be Re. 1.

Then, B.D. = Rs.11/10= Rs. 1.10.

Sum = Rs. (1.10*1)/(1.10-1) = Rs. (110/10)= Rs. 11.

S.I. on Rs. 11 for 2 years is Rs. 1.10

Rate = [(100 x 1.10)/(11 x 2 )]% = 5%.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Banker's Discount

7 18114