Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A sum of money triples itself in 8 years simple interest. Find the rate of percent per annum?

A) 30% B) 25%
C) 22% D) 18%
 
Answer & Explanation Answer: B) 25%

Explanation:

The rate of percent R is given by,

exp.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

47 18060
Q:

4 men and 6 women can complete a work in 8 days, while 3 men and 7 women can complete it in 10 days. In how many days will 10 women complete it ?

A) 40 days B) 36 days
C) 32 days D) 34 days
 
Answer & Explanation Answer: A) 40 days

Explanation:

Let 1 man's 1 day work = x and 1 woman's 1 day work = y.
Then, 4x + 6y = 1/8 and 3x + 7y = 1/10
Solving these two equations, we get:
x = 11/400 and y = 1/400
10 woman's 1 day work = (1/400 x 10) = 1/40.

Hence, 10 women will complete the work in 40 days.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

19 18042
Q:

An equilateral triangle is described on the diagonal of a square. What is the ratio of the area of the triangle to that of the square?

A) 1:2 B) 1:3
C) 2:3 D) 3^(1/2) :2
 
Answer & Explanation Answer: D) 3^(1/2) :2

Explanation:

area of a square = a² sq cm

 

length of the diagonal = 2a cm

 

area of equilateral triangle with side  2a= 34*2a2
required ratio = 34*2a2:a2=3:2

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

14 18018
Q:

A hollow iron pipe is 21 cm long and its external diameter is 8 cm. If the thickness of the pipe is 1 cm and iron weighs 8g/cu.cm, then the weight of the pipe is

A) 3.6 kg B) 3.696 kg
C) 36 kg D) 36.9 kg
 
Answer & Explanation Answer: B) 3.696 kg

Explanation:

External radius = 4 cm 

Internal radius = 3 cm 

Volume of iron = 227×42-32×21cm3462cm3   

Weight of iron = (462 x 8)gm = 3696 gm = 3.696 kg

Report Error

View Answer Report Error Discuss

28 18015
Q:

A sum of money invested at compound interest amounts to Rs. 800 in 3 years and to Rs. 840 in 4 years. The rate of interest per annum is

A) 6% B) 4%
C) 5% D) 7%
 
Answer & Explanation Answer: C) 5%

Explanation:

S.I. on Rs.800 for 1 year

=Rs[840 - 800]

= Rs.40

 

Rate

=(100x40/800x1)%

= 5%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

15 18007
Q:

By investing Rs. 1620 in 8% stock, Michael earns Rs. 135. The stock is then quoted at:

A) 80 B) 96
C) 106 D) 108
 
Answer & Explanation Answer: B) 96

Explanation:

To earn Rs. 135, investment = Rs. 1620.

 

To earn Rs. 8, investment =Rs.1620135×8= Rs. 96.

 

Market value of Rs. 100 stock = Rs. 96.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Stocks and Shares

18 17979
Q:

Choose the CORRECT option about the two tangents drawn to the circle from the external point?

(1) The tangents subtend equal angles at the centre of the circle.

(2) The tangents drawn from the external point to a circle are equal in length.

(3) The tangents are equally inclined to the segment which joins the centre to that point.

A) 1 and 2 only B) 2 and 3 only
C) 1, 2 and 3 D) 1 and 3 only
 
Answer & Explanation Answer: C) 1, 2 and 3

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions
Exam Prep: Bank Exams

0 17975
Q:

The variance of a set of data is 196. Then the standard deviation of the data is

 

A) +-14 B) 14
C) 96 D) 98
 
Answer & Explanation Answer: B) 14

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability
Exam Prep: Bank Exams

1 17975