Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

If you deposit $8000 into an account paying 7% annual interest compounded quarterly, how long until there is $12400 in the account?

A) 2.3 B) 3.3
C) 4.3 D) 6.3
 
Answer & Explanation Answer: D) 6.3

Explanation:

 

 

FV=P(1+r/n)^nt

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

7 10363
Q:

If a+b+c =21 what is the total number of positive integral solutions?

A) 109 B) 190
C) 901 D) 910
 
Answer & Explanation Answer: B) 190

Explanation:

Number of positive integral solutions =  n-1Cr-1 = C220 = 190

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Permutations and Combinations
Exam Prep: CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

6 10329
Q:

The probability that z lies between 0 and 3.01

A) 0.4987 B) 0.5
C) 0.9987 D) 0.1217
 
Answer & Explanation Answer: A) 0.4987

Explanation:

Probability between z = 0 and z = 3.01 is given by

P(0<z<3.01) = P(z<3.01) - P(z<0)

Reading from the z-table, we have

P(z<0) = 0.5

P(z<3.01) = 0.9987

Hence, P(0<z<3.01) = 0.9987 - 0.5 = 0.4987.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

37 10324
Q:

Mr. Gupta borrowed a sum of money on compound interest. What will be the amount to
be repaid if he is repaying the entire amount at the end of 2 years?
I. The rate of interest is 5 p.c.p.a.
II. Simple interest fetched on the same amount in one year is Rs. 600.
III. The amount borrowed is 10 times the simple interest in 2 years.

A) .I only B) III only
C) I or II D) II and Either I or III only
 
Answer & Explanation Answer: D) II and Either I or III only

Explanation:

   I. gives, Rate = 5% p.a.

 

 II. gives, S.I. for 1 year = Rs. 600.

 

III. gives, sum = 10 x (S.I. for 2 years).

 


 Now I, and II give the sum.


 For this sum, C.I. and hence amount can be obtained.


 Thus, III is redundant.


 Again, II gives S.I. for 2 years = Rs. (600 x 2) = Rs. 1200.


 Now, from III, Sum = Rs. (10 x 1200) = Rs . 12000.


Thus,Rate =100*12002*12000 =5%


Thus, C.I. for 2 years and therefore, amount can be obtained.


Thus, I is redundant.



Hence, I or III redundan
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

5 10318
Q:

Selling an article at a profit of 20%, Aman gets Rs. 400 more than selling at a loss of 20%. The cost price of the article is ?

A) Rs.1000 B) Rs. 1020
C) Rs.1210 D) Rs.1140
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs.1000

Explanation:

Cost price of the article is given by

= 400x100/(20+20)

= Rs.1000

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

21 10309
Q:

Arun, Kamal and Vinay invested Rs.8000, Rs.4000 and Rs. 8000 respectively in a business. Arun left after six months. If after eight months, there was a gain of Rs. 4005, then what will be the share of Kamal?

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Partnership

59 10305
Q:

A tea expert claims that he can easily find out whether milk or tea leaves were added first to water just by tasting the cup of tea. In order to check this claims 10 cups of tea are prepared, 5 in one way and 5 in other. Find the different possible ways of presenting these 10 cups to the expert.

A) 340 B) 210
C) 290 D) 252
 
Answer & Explanation Answer: D) 252

Explanation:

Since there are 5 cups of each kind,prepared with milk or tea leaves added first,are identical hence,total number of different people ways of presenting the cups to the expert is 10!/(5! x 5!)= 252

Report Error

View Answer Report Error Discuss

4 10301
Q:

K can build a wall in 30 days. L can demolish that wall in 60 days. If K and L work on alternate days, when will the wall be completed ?

A) 120 days B) 119 days
C) 118 days D) 117 days
 
Answer & Explanation Answer: D) 117 days

Explanation:

K's work in a day(1st day) = 1/30
L's work in a day(2nd day)= -1/60(demolishing)
hence in 2 days, combined work= 1/30 - 1/60 =1/60
since both works alternatively, K will work in odd days and L will work in even days.
1/60 unit work is done in 2 days
58/60 unit work will be done in 2 x 58 days = 116 days
Remaining work = 1-58/60 = 1/30
Next day, it will be K's turn and K will finish the remaining 1/30 work.
hence total days = 116 + 1 = 117.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

13 10297