Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A man buys Rs. 25 shares in company which pays 9 % dividend. The money invested is such that it gives 10 % on investment. At what price did he buy the shares?

A) 22.50 B) 22
C) 20.45 D) 12.50
 
Answer & Explanation Answer: A) 22.50

Explanation:

Suppose he buys each share for Rs. x.

 

Then, Rs.25*9100=x*1010 or x = Rs. 22.50.

 

Cost of each share = Rs. 22.50.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Stocks and Shares

5 10211
Q:

8 years ago Rama's mother was five times older than her daughter. After 8 years the mother will be twice older than her daughter . Find the present age of Rama?

Answer

Let Rama's age 8 years ago be x years and mother's age 8 years ago be 5x



     


     


      years


Hence, present age of Rama =  years

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Problems on Ages

29 10203
Q:

The value of a machine depreciates at the rate of 10% every year. It was purchased 3 years ago. If its present value is Rs. 8,748, its purchase price was ?

A) Rs.14,000 B) Rs.12,000
C) Rs. 12,800 D) Rs. 15,000
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs.12,000

Explanation:

We have P = 8748, R = -10 and n = 3
Therefore, the purchase price of the machine
= P1+R100n= 87481-101003
= 8748 x (100/90) x (100/90) x (100/90)
= 12,000.

 

Therefore, the purchase price of the machine was Rs. 12,000.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: TOEFL , GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

7 10195
Q:

A train 800 metres long is running at a speed of 78 km/hr. If it crosses a tunnel in 1 minute, then the length of the tunnel (in meters) is :

A) 130 B) 360
C) 500 D) 540
 
Answer & Explanation Answer: C) 500

Explanation:

Speed =[ 78 x ( 5/18 ) ] m/sec = 65/3 m/sec.

 

Time = 1 minute = 60 sec.

 

Let the length of the tunnel be x metres.

 

Then, [ (800 + x )/ 60 ]= 65/3

 

3(800 + x) = 3900

 

 x = 500.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Trains

12 10162
Q:

A train is traveling at 48 kmph . It crosses another train having half of its length , traveling in opposite direction at 42 kmph, in 12 seconds. It also passes a railway platform in 45 seconds. What is the length of the platform ?

A) 500 B) 400
C) 360 D) 480
 
Answer & Explanation Answer: B) 400

Explanation:

Speed of train 1 = 48 kmph
Let the length of train 1 = 2x meter

Speed of train 2 = 42 kmph
Length of train 2 = x meter (because it is half of train 1's length)

Distance = 2x + x = 3x
Relative speed= 48+42 = 90 kmph = (90*5/18)  m/s = 25 m/s 


Time = 12 s

Distance/time = speed 

=>3x/12 = 25 (25*12)/3 

Length of the first train = 2x = 200 meter
Time taken to cross the platform= 45 s

Speed of train 1 = 48 kmph = 480/36 = 40/3 m/s

Distance = 200 + y     [where y is the length of the platform] 

x =100m => 200+y = 45* 40/3
y = 400m

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Trains

13 10149
Q:

45 men working 9 hours per day dig 40 m deep. How many extra men should be put to dig to a depth of 56 m working 7 hours per day ?

A) 36 B) 61
C) 48 D) 54
 
Answer & Explanation Answer: A) 36

Explanation:

(45 x 9)/40 = (M x 7)/56 => M = 81

=> 81 – 45 = 36

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

6 10144
Q:

If x is chosen at random from the set {1,2,3,4} and y is to be chosen at random from the set {5,6,7}, what is the probability that xy will be even?

A) 1/2 B) 2/3
C) 3/4 D) 4/3
 
Answer & Explanation Answer: B) 2/3

Explanation:
 

S ={(1,5),(1,6),(1,7),(2,5),(2,6),(2,7),(3,5),(3,6),(3,7),(4,5),(4,6),(4,7)}
Total element n(S)=12

xy will be even when even x or y or both will be even.
Events of x, y being even is E.
E ={(1,6),(2,5),(2,6),(2,7),(3,6),(4,5),(4,6),(4,7)}
n(E) = 8

P(E)=n(E)n(S)=812 = 4/3

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

15 10117
Q:

A drink vendor has 368 liters of Maaza, 80 liters of Pepsi and 144 liters of Sprite. He wants to pack them in cans, so that each can contains the same number of liters of a drink, and doesn't want to mix any two drinks in a can. What is the least number of cans required ?

A) 47 B) 46
C) 37 D) 35
 
Answer & Explanation Answer: C) 37

Explanation:

The number of liters in each can = HCF of 80, 144 and 368 = 16 liters.
Number of cans of Maaza = 368/16 = 23
Number of cans of Pepsi = 80/16 = 5
Number of cans of Sprite = 144/16 = 9
The total number of cans required = 23 + 5 + 9 = 37 cans.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: HCF and LCM
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

31 10115