Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A certain sum is invested at simple interest at 18% p.a. for two years instead of investing at 12% p.a. for the same time period. Therefore the interest received is more by Rs. 840. Find the sum  ?

A) Rs. 5858 B) Rs. 8800
C) Rs. 7000 D) Rs. 6350
 
Answer & Explanation Answer: C) Rs. 7000

Explanation:

Let the sum be Rs. S.
(S x 18 x 2)/100 - (S x 12 x 2)/100 = 840 => 36S/100 - 24S/100 = 840

=> 12S/100 = 840 => S = 7000.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

3 9691
Q:

The ratio of Karthik’s and Kalyan’s ages is 4: 5. If the difference between the present age of Kalyan and the age of Karthik 5 years hence is 3 years, then what is the total of present ages of Karthik and Kalyan?

A) 56 years B) 62 years
C) 69 years D) 72 years
 
Answer & Explanation Answer: D) 72 years

Explanation:

Let us consider Karthik as K1 and Kalyan as K2.


Given k18+k1 and K2 - (K1 + 5) = 3 

K2 - K1 = 8

K2 = 8 + K1

Now, 

k18+k1= 45

=> K1 = 32 years

Therefore K2 = 40 years.

K1 + K2 = 72 years.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: CAT
Job Role: Bank PO

7 9691
Q:

What was the day on 31st Dec,2011 ?

A) Monday B) Saturday
C) Sunday D) Friday
 
Answer & Explanation Answer: B) Saturday

Explanation:

31st Dec, 2011 = (2010 years + Period from 1.1.2011 to 31.12.2011)

Odd days in 2000 years = 0

10 years has 2 leap years + 8 ordinary years.

Number of odd days in 10 years ( 2 x 2 + 8) = 5 odd days.

31st,Dec => complete year of 2011 (non-leap year) = 1 odd day.

Total number of odd days = (0 + 5 + 1) = 6.

Given day is saturday.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Calendar

6 9689
Q:

Arun, Bharat and Chari started a business in a partnership with investment of Rs 12000, Rs 26000 and Rs 32000 respectively. After 4 months Arun leaves. After 6 months Bharat leaves and Arun joins with an amount equal to his earlier investment. After 10 months, Chari leaves and Bharat joins with his prior investment. At the end of the year they earn a profit of Rs 53622. Find the share of chari in the annual profit?

A) 16547 B) 17212
C) 14875 D) 27848
 
Answer & Explanation Answer: D) 27848

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

10 9688
Q:

A certain amount is divided among P, Q and R in the ratio of 3 : 7 : 6 respectively. If the difference between share of P and Q is Rs. 2700, what is R's share?

A) Rs. 4050 B) Rs. 2121
C) Rs. 5040 D) Rs. 3550
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 4050

Explanation:

Let the ratio amount be 'p'

7p - 3p = 2700

4p = 2700

p = 675

R's Share = 675 × 6 = Rs. 4050

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

14 9678
Q:

Three taps I, J and K can fill a tank in 20,30and 40 minutes respectively. All the taps are opened simultaneously and after 5 minutes tap A was closed and then after 6 minutes tab B was closed .At the moment a leak developed which can empty the full tank in 70 minutes. What is the total time taken for the completely full ?

A) 24.315 minutes B) 26.166 minutes
C) 22.154 minutes D) 24 minutes
 
Answer & Explanation Answer: B) 26.166 minutes

Explanation:

Upto first 5 minutes I, J and K will fill => 5[(1/20)+(1/30)+(1/40)] = 65/120


For next 6 minutes, J and K will fill => 6[(1/30)+(1/40)] = 42/120


So tank filled upto first 11 minutes = (65/120) + (42/120) = 107/120
So remaining tank = 13/120


Now at the moment filling with C and leakage @ 1/60 per minute= (1/40) - (1/70) = 3/280.
So time taken to fill remaining 13/120 tank =(13/120) /(3/280) = 91/6 minutes

 

Hence total time taken to completely fill the tank = 5 + 6 + 91/6 = 26.16 minutes.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

13 9666
Q:

A man can row upstream at 16 km/hr and downstream at 24 km/hr. Find the speed of the current.

A) 4 kmph B) 6 kmph
C) 5 kmph D) 3 kmph
 
Answer & Explanation Answer: A) 4 kmph

Explanation:

Speed of the current = 24-16/2

= 8/2

= 4 km/hr.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Boats and Streams
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

11 9663
Q:

The angle between the minute hand and the hour hand of a clock when the time is 4.15 is

A) 0 B) 37.5
C) 27 D) 15
 
Answer & Explanation Answer: B) 37.5

Explanation:

Angle between hands of a clock

 

When the minute hand is behind the hour hand, the angle between the two hands at M minutes past H 'o clock

 

=> 30H-M5+M2 degrees

 

Here H = 4, M = 15 and the minute hand is behind the hour hand.

 

Hence the angle

 

 = 30[4-(15/5)]+15/2 = 30(1)+7.5 = 37.5 degrees

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Clocks
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

24 9662