Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A watch which gains uniformly is 2 minutes low at noon on monday and is 4 min.48 sec fast at 2 p.m on the following monday. when was it correct ?

A) 2 p.m on Tuesday B) 2 p.m on Wednesday
C) 3 p.m on Thursday D) 1 p.m on Friday
 
Answer & Explanation Answer: B) 2 p.m on Wednesday

Explanation:

Time from 12 p.m on monday to 2 p.m on the following monday = 7 days 2 hours = 170 hours

 

Therefore, The watch gains 2+445 min. or  34/5 min. in 170 hrs.

 

Now, 34/5 min. are gained in 170 hrs.

 

Therefore, 2 min are gained in 170×534×2 hrs = 50 hrs

 

Therefore, Watch is correct 2 days 2 hrs. after 12 p.m on monday i.e it will be correct at  2 p.m on wednesday.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Clocks

42 8763
Q:

A person travels from K to L a speed of 50 km/hr and returns by increasing his speed by 50%. What is his average speed for both the trips ?

A) 55 kmph B) 58 kmph
C) 60 kmph D) 66 kmph
 
Answer & Explanation Answer: C) 60 kmph

Explanation:

Speed on return trip = 150% of 50 = 75 km/hr.

Average speed = (2 x 50 x 75)/(50 + 75) = 60 km/hr.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

4 8759
Q:

The average age of a couple was 26 years at the time of marriage. After 11 years of marriage, the average age of the family with 3 children become 19 years. The average age of the children is

Answer

The average age of a couple = 26 years.


Total age of couples = 26 x 2 = 52 years


 Total age of couple after 11 years = (52 + 2 * 11 ) = 74 years


Suppose average age of 3 children after 11 years is 3x years.



The average age of children is 7 years.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Problems on Ages

10 8750
Q:

If a 36 cm thread is used to wrap a book, lengthwise twice and breadth wise once, what is the size of the book ?

A) 288 sq.cm B) 188 sq.cm
C) 144 sq.cm D) 244 sq.cm
 
Answer & Explanation Answer: A) 288 sq.cm

Explanation:

Length of the thread is 36 cms.
length wise twice breath wise once then totally thrice.
so 36/3 = 12.
so length is 12 x 2 = 24 cms
breath is 12 cms
Area of the book = length x breath = 24 x 12 = 288 sq.cm

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

6 8748
Q:

The angles of a quadrilateral are in the ratio of 2:4:7:5. The smallest angle of the quadrilateral is equal to the smallest angle of a triangle. One of the angles of the triangle is twice the smallest angle of the triangle. What is the second largest angle of the triangle ?

A) 80 degrees B) 60 degrees
C) 120 degrees D) 40 degrees
 
Answer & Explanation Answer: B) 60 degrees

Explanation:

Given the angles of a quadrilateral are in the ratio of 2:4:7:5
Let the angles of a quadrilateral are 2x, 4x, 7x, 5x
But we know that sum of the angles = 360 degrees.
=> 2x + 4x + 7x + 5x = 360
=> x = 20
Therfore, the smallest angle of the quadrilateral = 2x = 2x20 = 40 degrees.
One of the angle of the triangle = 2 x 40 = 80 degrees
The other angle is 180 - (40 + 80) = 60 degrees.

Hence the second largest angle of the triangle is 60 degrees.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , GRE , TOEFL
Job Role: Bank Clerk

12 8739
Q:

A take twice as much time as B or thrice as much time to finish a piece of work. Working together, they can finish the work in 2 days. B can do the work alone in ?

A) 3 hrs B) 6 hrs
C) 7 hrs D) 5 hrs
 
Answer & Explanation Answer: B) 6 hrs

Explanation:

Suppose A, B and C take x, x/2 and x/3 respectively to finish the work.
Then, (1/x + 2/x + 3/x) = 1/2
6/x = 1/2 => x = 12
So, B takes 6 hours to finish the work.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

5 8736
Q:

Two motor bikes cover the same distance at the speed of 60 and 64 kmps respectively. Find the distance traveled by them if the slower bike takes 1 hour more than the faster bike ?

A) 1102 km B) 1060 km
C) 960 km D) 1250 km
 
Answer & Explanation Answer: C) 960 km

Explanation:

60(x + 1) = 64x

X = 15

60 x 16 = 960 km

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

7 8720
Q:

What is the value of 100P2 ?

A) 10000 B) 9900
C) 8900 D) 7900
 
Answer & Explanation Answer: B) 9900

Explanation:

Here in 100P2, P says that permutations and is defined as in how many ways 2 objects can be selected from 100 and can be arranged.

 

That can be done as,

 

100 P2  = 100!/(100 - 2)!

= 100 x 99 x 98!/98!

= 100 x 99 

= 9900.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Permutations and Combinations
Exam Prep: TOEFL , GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

8 8707