Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

Sweety is 54 years old and her mother is 80. How many years ago was Sweety's mother three times her age?

A) 20 B) 41
C) 26 D) 33
 
Answer & Explanation Answer: B) 41

Explanation:

Given P = 54 and M = 80

According to the question,

Let ‘A’ years ago, M = 3P

=> M - A/P - A = 3

=> 80 - A = 3(54 - A)

=> 80 - A = 162 - 3A

=> 2A = 82

=> A = 41

Therefore, A = 41 years ago Sweety’s mother was 3 times of Sweety’s age.

Hence, at the age S = 13 and M = 39.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

9 7998
Q:

In one year, the Amount collected for social welfare, of a village increased by 10% and in the next year, it decreased by 10%. If at the end of 2nd year, the amount was 7920, what was it in the beginning ?

A) 8800 B) 8650
C) 8000 D) 8980
 
Answer & Explanation Answer: C) 8000

Explanation:

Let the amount collected be 'A'
Then, from the given conditions,
A x 110/100 x 90/100 = 7920
A x 0.99 = 7920
A = 7920/0.99
=> 8000

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

7 7998
Q:

Find the ratio of the surfaces of the inscribed and circumscribed spheres about a cube.

A) 1:2 B) 1;3
C) 1:4 D) 1:5
 
Answer & Explanation Answer: A) 1:2

Explanation:

 4×3.14×r2 : 4×3.14×r2 = 1 : 2  

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Volume and Surface Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

10 7994
Q:

A boat whose speed in still water is 9 kmph, goes 12 km downstream and comes back in 3 hrs. Find the speed of the stream?

A) 1 kmph B) 3 kmph
C) 5 kmph D) 4 kmph
 
Answer & Explanation Answer: B) 3 kmph

Explanation:

Let the speed of the stream = x kmph

 

From the given data,

 

 129+x+129-x=3 hrs

3x2 = 27

 

=> x = 3 kmph

 

Therefore, the speed of the stream = 3 kmph

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Boats and Streams
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

25 7992
Q:

A motorboat can go 10 miles downstream on a river in 20 min. It takes 30 min for this boat to go back at the same 10 miles. Find the speed of the current ?

A) 8 m/h B) 5 m/h
C) 7 m/h D) 6 m/h
 
Answer & Explanation Answer: B) 5 m/h

Explanation:

As the distance travelled is constant, the time taken is inversely proportional to speed.

Let 'u' be the speed of the current and 'v' be the speed of the boat.

Speed of the boat downstream = v + u & upstream = v - u

=> v+u/v-u = 30/20 => v/u = 5 => v = 5u

=> v + u = 6u = 10/20/60 miles/hr

=> 6u = 30 m/h

=> u = 5 m/h

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Boats and Streams
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

20 7991
Q:

The average of the ages of Sumit, Krishna and Rishabh is 43 years and the average of the ages of Sumit, Rishabh and Rohit is 49 years. If Rohit is 54 years old, what is Krishna'a age ? 

A) 48 yrs B) 42 yrs
C) 40 yrs D) 36 yrs
 
Answer & Explanation Answer: D) 36 yrs

Explanation:

Let present ages of Sumit=w, Krishna=x, Rishabh=y and Rohit=z , then
w+x+y = 43x3 = 129 ---(i) and
w+y+z = 49x3 = 147 ---(ii)
Subtracting (i) from (ii), (w+y+z) - (w+x+y)=147 -129 , z- x =18 ---(iii)
Given Rohit's age => z = 54, so from (iii), x = 54-18 = 36

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

6 7970
Q:

Mahesh bought 100 kg of rice for Rs. 1040 and sold it at a loss of as much money as he received for 30 kg rice. At what price did he sell the rice?

A) Rs. 7.46/kg B) Rs. 8/kg
C) Rs. 8.74/kg D) Rs. 8.56/kg
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 8/kg

Explanation:

Let the selling price of the rice = Rs.P/kg

Now, according to the question,

1040 - 100p = 30p

=> p = 8/kg

 

Hence, the selling price of the rice = Rs. 8/kg

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

16 7964
Q:

The marked price of a Watch is Rs.8400. It is to be sold at Rs.6896 at two successive discounts. If the first discount is 12%, the second discount is ?

A) 7.2 % B) 9.14 %
C) 7.13 % D) 6.709 %
 
Answer & Explanation Answer: D) 6.709 %

Explanation:

(100-x)%  of 88% of 8400 = 6896

 

=> 100-x10088100x8400 = 6896


=> x = 6.709%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

4 7964