Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A class has 8 football players. A 5-member team and a captain will be selected out of these 8 players. How many different selections can be made ? 

A) 210 B) 168
C) 1260 D) 10!/6!
 
Answer & Explanation Answer: B) 168

Explanation:

we can select the 5 member team out of the 8 in 8C5 ways = 56 ways.

The captain can be selected from amongst the remaining 3 players in 3 ways.

Therefore, total ways the selection of 5 players and a captain can be made = 56x3 = 168 ways.

 

(or)

 

Alternatively, A team of 6 members has to be selected from the 8 players. This can be done in 8C6 or 28 ways.

Now, the captain can be selected from these 6 players in 6 ways.

Therefore, total ways the selection can be made is 28x6 = 168 ways.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Permutations and Combinations
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

8 6977
Q:

On her deathbed, a grand mother called upon his three grand sons and told them to distribute all her assets worth Rs. 52,500 in the ratio of 1/35 : 1/21 : 1/15 amongst themselves. Find the smallest share amongst the three portions ?

A) Rs. 5422 B) Rs. 10,500
C) Rs. 12,800 D) Rs. 15,000
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 10,500

Explanation:

The ratio of distribution should be:
21 x 15 : 15 x 35 : 35 x 21
= 315 : 525 : 735
= 3 : 5 : 7
The smallest share will be of worth:
3/15 x 52,500 = Rs. 10,500

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

6 6976
Q:

23x12+49x15312+50 = ?

A) 0.5 B) 1
C) 2 D) 3
 
Answer & Explanation Answer: B) 1

Explanation:

276+35961+50 = 10111011 = 1

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

2 6970
Q:

Uma sold an article for 3400 and got a profit of 25%. If he had sold the article for Rs. 3265. How much profit% would Uma have got ?

A) 22% B) 27%
C) 20% D) 18%
 
Answer & Explanation Answer: C) 20%

Explanation:

Given

      125% ---- 3400

=> 100% ---- ?

=> ? = 3400x100/125 = 2720

=> Cost price of the article = Rs. 2720

Profit when article sold at Rs. 3265 = 3265 - 2720 = 545

Hence, Profit% = Gain x 100/cost price

=> P% = 545 x 100/2720

=> P% = 20%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

15 6968
Q:

When six fairs coins are tossed simultaneously, in how many of the outcomes will at most three of the coins turn up as heads ?

A) 15 B) 42
C) 16 D) 40
 
Answer & Explanation Answer: B) 42

Explanation:

The question requires you to find number of the outcomes in which at most 3 coins turn up as heads.

i.e., 0 coins turn heads or 1 coin turns head or 2 coins turn heads or 3 coins turn heads.

 

The number of outcomes in which 0 coins turn heads is 6C0=1 

The number of outcomes in which 1 coin turns head is =6C1=6 

The number of outcomes in which 2 coins turn heads is6C2=15 

The number of outcomes in which 3 coins turn heads is6C3=20

 

Therefore, total number of outcomes =1+6+15+20= 42 outcomes

Report Error

View Answer Report Error Discuss

3 6960
Q:

A train 125 m long passes a man, running at 4 km/hr in the same direction in which the train is going, in 10 seconds. The speed of the train is:

A) 49 kmph B) 50 kmph
C) 51 kmph D) 52 kmph
 
Answer & Explanation Answer: A) 49 kmph

Explanation:

Speed of the train relative to man

= (125/10) m/sec = (25/2) m/sec.

[(25/2) x (18/5)] km/hr = 45 km/hr.

Let the speed of the train be 'x' km/hr.

Then, relative speed = (x - 4) km/hr.

x - 4 = 45 => x = 49 km/hr.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Trains
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

7 6937
Q:

How much does a clock lose per day, if its hands coincide ever 65 minutes ?

A) 1440/143 min B) 184/13 min
C) 1425/18 min D) 541/9 min
 
Answer & Explanation Answer: C) 1425/18 min

Explanation:

55 min. spaces are covered in 60 min.
60 min. spaces are covered in ((60/55) x 60) min = 720/11 min.
Loss in 65 min. = (720/11 - 65 ) = 5/11
Loss in 24 hrs = (5/11 x 1/65 x 24 x 60)min = 1440/143 min.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Calendar
Exam Prep: Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

21 6933
Q:

A sales boy is allowed 412 % discount on the total sales made by him plus a bonus of 14% on the sales over Rs.12,000.If his total earnings were Rs.2400, then his total sales(in Rs.) are ?

A) Rs.60,145.23 B) Rs.54,285.54
C) Rs.52,147.85 D) Rs.50,589.47
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs.50,589.47

Explanation:

Let the total earnings be Rs.x 

Then 412% of x + 14% of (x-12000) =2400

 92×x100+14×x-12000100=2400

=>  x=50,589.47

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: CAT
Job Role: Bank Clerk

8 6920