Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

The payment per hour for a daily-wages employee is increased by 33.33 and the working time is reduced by 33.33%. What is the percentage change in the employee's income ?

A) 11.11% decrease B) 21.11% increase
C) 11.11% increase D) 21.11% decrease
 
Answer & Explanation Answer: A) 11.11% decrease

Explanation:

If earlier he is getting Rs. 1  per hr and working for 1 hr, income = Rs. 1
Now he is getting Rs 1.3333 per hr and working for 0.66667 hrs

Then income for 0.66667 hrs = Rs. 0.8889.

If payment per hr is increased by 33.33 %  and working hours dereased by 33.33%, then 11.11 % decrease in income.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

3 6383
Q:

Sushma joins a job at 20 yrs. First 3 years salary is 10,000 p.a. Afterwards every year increment of 2,000 per year for 10 years. Then salary becomes constant till retirement. At retirement average salary is 25,000. (throughout career). At what age Sushma retires ?

A) 50 yrs B) 47 yrs
C) 45 yrs D) 42 yrs
 
Answer & Explanation Answer: A) 50 yrs

Explanation:

Let age of retirement = S
so according to the given condition 25000(x-20)
=10000 x 3 + 12000 + 14000 + 16000 + 18000 + 20000 + 22000 + 24000 + 26000 + 28000 + 30000 + 30000(S-33)
= 30000 + 210000 + 30000S-990000
= 30000S - 750000
or 25000S - 500000 = 30000x - 750000
or 5000x = 250000
or S = 50 yrs.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

4 6381
Q:

Ravi, Anand and Pranay are running a business firm in partnership. What is Anand's share in the profit earned by them?

a. Ravi, Anand and Pranay invested the amounts in the ratio of 2 : 4 : 7.

b. Pranay's share in the profit is Rs. 8750.

A) Only a is sufficient B) Neither a nor b is sufficient
C) Only b is sufficient D) Both a and b sufficient
 
Answer & Explanation Answer: D) Both a and b sufficient

Explanation:

Given Pranay's profit in the share is Rs. 8750

But given that their investments are in the ratio 2:4:7

713×P = 8750

P = 16250


Now Anand's share = 413×16250 = Rs.5000

Thus both staements a and b are sufficient to answer this question.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

3 6369
Q:

The number of signals that can be generated by using 5 differently coloured flags, when any number of them may be hoisted at a time is:

A) 235 B) 253
C) 325 D) None of these
 
Answer & Explanation Answer: C) 325

Explanation:

Required number of signals = 5P1 + 5P2 + 5P3 + 5P4 + 5P5

= 5 + 20 + 60 + 120 + 120 = 325

 

 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Permutations and Combinations
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

4 6363
Q:

From the following years,which is not a leap year ?

A) 1996 B) 1984
C) 1863 D) 2004
 
Answer & Explanation Answer: C) 1863

Explanation:

NOTE: When a year leaves a remainder 0 when divided by 4,then it is a leap year.

Here, 1863 divided by 4 doesnot give a remainder 0.

So, 1863 is not a leap year.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Calendar

6 6360
Q:

If the sum of two numbers is 55 and the H.C.F and L.C.M of these numbers are 5 and 120 respectively, then the sum of the reciprocals of the numbers is equal to

A) 55/601 B) 601/55
C) 11/120 D) 120/11
 
Answer & Explanation Answer: C) 11/120

Explanation:

Let the numbers be a and b . Then, a+b =55 and ab = 5 x 120 = 600.

 

Therefore, Required sum = 1a+1b=a+bab=55600=11120

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: HCF and LCM

7 6358
Q:

Rajitha's present age is three years less than twice her age 12 years ago. Also, the ratio of Raj's present age to Rajitha's present age is 4:9. What will be Raj's age after 5 years ?

A) 17 yrs B) 16 yrs
C) 19 yrs D) 21 yrs
 
Answer & Explanation Answer: A) 17 yrs

Explanation:

Let the present age of Raj and Rajitha be 4x and 9x.
Then, according to question,
9x = 2(9x-12)-3 => 9x = 27 => x = 3
Raj's present age = 4x = 12yrs,
After 5 years Raj's age will be 12 + 5 = 17 yrs.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

5 6355
Q:

A person lends Rs. 300 to A at 4% and Rs.540 to B at 6% for the same time. if the total amount that he gets at the end is Rs. 1032. What is the time?

Answer

Money lent to A+B = (300 + 540) = Rs. 840 


Amount received = Rs. 1032 


Interest received = Rs. 1032 - Rs.840 = Rs. 192


 


Interest on Rs. 300 lent to A for 1 year = 300×1×4100 = Rs. 12 


 


Interest on Rs.540 lent to B for 1 year = 540×6×1100 = Rs. 36 


 


 


Total yearly interest = Rs.(12+36) = Rs.48 


If interest is Rs. 48, time = 1 year 


If interest is Rs. 192, time =  192/48 = 4 years 

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Simple Interest Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

14 6351