Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

If the discount on Rs. 498 at 5% simple interest is Rs.18, when is the sum due?

A) 8 months B) 11 months
C) 10 months D) 9 months
 
Answer & Explanation Answer: D) 9 months

Explanation:

F = Rs. 498

TD = Rs. 18

PW = F - TD = 498 - 18 = Rs. 480

R = 5%

 

TD=PW×TR100

 

18=480×T×5100

 

=> T = 3/4 years = 9 months

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Banker's Discount

4 6246
Q:

Ratio between heights of two cylinder in the ratio 3:5. Their volumes are in the ratio 27:80. Find ratio between their radius ?

A) 1:3 B) 2:1
C) 3:4 D) 4:7
 
Answer & Explanation Answer: C) 3:4

Explanation:

bank

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Volume and Surface Area
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

14 6244
Q:

75% of 450 + ? % of 560 = 600 

A) 52.385 B) 46.875
C) 42.155 D) 40.555
 
Answer & Explanation Answer: B) 46.875

Explanation:

75% of 450 + ? % of 560 = 600 

75 x 450100 + ? x 560100 = 60075 x 92 + 28p5 = 60075x9x5 + 56p10 = 6003375 + 56p = 600056p = 2625p = 46.875

 

Hence, in the given question ? = 46.875

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

4 6242
Q:

When the price of rice decrease by 10%, a girl could buy 1 kg more for Rs. 270. Then, the original price of the rice per kg is

A) Rs. 36 B) Rs. 30
C) Rs. 28 D) Rs. 40
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 30

Explanation:

From the given data,

When the price of rice is decreased by 10%, the value of Rs. 270 would become

270 x 100/90 = 300

Now, the value 270 becomes 300

And given, the girl could buy 1 kg extra for that value

Change in value = 300 - 270 = Rs. 30

 

Therefore, 1 kg extra rice she can get for Rs. 30

 

=> The original price of rice = Rs. 30/kg.

 

As she gets only 9 kgs for Rs. 270 before 10% discount, now after discount she gets 10 kgs instead of 9 kgs for Rs. 270.  

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

27 6237
Q:

The length of a rectangle is halved, while its breadth is tripled. What is the percentage change in area?

A) 25% increase B) 50% increase
C) 50% decrease D) 75% decrease
 
Answer & Explanation Answer: B) 50% increase

Explanation:

Let original length = x and original breadth = y.

Original area = xy.

 

New length = x/2 and New breadth = 3y.

New area = (x/2 * 3y) = (3/2 )xy

 

Therefore,  Increase % = [(1/2)xy * (1/xy) * 100] % = 50%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

0 6233
Q:

The true discount on a bill due 9 months hence at 12% per annum is Rs 540. Find the amount of the bill and its present worth?

A) 1600 B) 7000
C) 6000 D) 6500
 
Answer & Explanation Answer: C) 6000

Explanation:

Let amount be Rs.x then,  

 [X * R * T] / [100 + (R * T)] = T.D  

=> [x * 12 * (3/4)] / [100+(12 * 3/4)] =540  

=> x = 6540  

Amount = Rs.6540   

P.W = Rs.(6540 -540) = Rs.6000

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: True Discount

0 6216
Q:

A Conical tent was erected by the army at a base camp with height 3 m and base diameter 10 m. If every person requires 3.92 cu.m air, then how many persons can be seated in that tent approximately?

A) 20 B) 19
C) 17 D) 22
 
Answer & Explanation Answer: A) 20

Explanation:

Given height of the conical tent = 3 m

Diameter = 10 => Radius = D/2 = 10/2 = 5 m 

Now, as the tent is in the conical form

Volume of the conical tent = πr2h3 

=> (22 x 5 x 5 x 3) / (7 x 3) 

= 22 x 25/7 

= 78.54 cu.m 

Given each person requires 3.92 cu.m of air 

=> Number of persons can be seated in the tent = 78.54/3.92 = 20.03 =~ 20

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Volume and Surface Area
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

17 6214
Q:

The probabiltiy that throw of two dice yields a total of 5 or 6 is:

A) 2/14 B) 5/18
C) 3/4 D) 1/4
 
Answer & Explanation Answer: B) 5/18

Explanation:

Total number of cases=36

Number of favourable cases(sum 5 or 6)=10

P(getting total of 5 or 6)=10/36=5/18

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

5 6207