Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A water tank is filled in 5 hours by three pipes X, Y and Z the pipe Z is thrice as fast as Y and Y is twice as fast as X. How much time will pipe X alone take to fill the water tank?

A) 60 hrs B) 45 hrs
C) 40 hrs D) 35 hrs
 
Answer & Explanation Answer: B) 45 hrs

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Pipes and Cistern
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT

10 3475
Q:

5% of a = b, then b% of 20 is the same as __________.

A) 20% of a/2 B) 50% of a/20
C) 50% of a/2 D) 20% of a/20
 
Answer & Explanation Answer: D) 20% of a/20

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: Bank Exams

4 3473
Q:

G is twice as fast as S in doing work. If G can do a work in 30 days less than S, how many days will they take to complete the work together?

A) 25 B) 20
C) 22 D) 15
 
Answer & Explanation Answer: B) 20

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: Bank Exams

28 3471
Q:

A, B and C invested amounts in the ratio 3 : 4 : 5 respectively. If the schemes offered compound interest at the rate of 20% per annum, 15% per annum and 10% per annum respectively, then what will be the ratio of their amounts after 1 year?

A) 3 : 15 : 25 B) 6 : 6 : 5
C) 36 : 46 : 55 D) 12 : 23 : 11
 
Answer & Explanation Answer: C) 36 : 46 : 55

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: Bank Exams

1 3470
Q:

The value of

 is:

Answer

2n+2n22x2n - 2n = 2n1 + 122n(2-1) = 32

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Numbers Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

20 3466
Q:

0.06% of 250% of 1600 is _________.

A) 24 B) 0.24
C) 0.024 D) 2.4
 
Answer & Explanation Answer: D) 2.4

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: Bank Exams

4 3465
Q:

In a class of 80 students and 5 teachers, each student got shopping coupons that are 15% of the total number of students and each teacher got shopping coupons, that are 25% of the total number of students. How many shopping coupons were there?

A) 960 B) 1000
C) 1060 D) 100
 
Answer & Explanation Answer: C) 1060

Explanation:

Given total number of students = 80

Total teachers = 5

Number of coupons each student got = 15 x 80/100 = 12

Number of coupons each teacher got = 25 x 80/100 = 20

 

Therefore, total number of shopping coupons = 80 x 12 + 5 x 20 = 960 + 100 = 1060.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

6 3464
Q:

25 divided by 7

A) 3.571 B) 35.71
C) 0.351 D) 0.0357
 
Answer & Explanation Answer: A) 3.571

Explanation:

Here we have 25 divided by 7.

25 will not go directly in 7

Hence, we get the result in decimals.

25/7 = 3.571.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

4 3463