CAT Questions

Q:

If P is 140, which is 40% more than Q, then 3/25 of Q is

A) 9 B) 12
C) 18 D) 24
 
Answer & Explanation Answer: B) 12

Explanation:

From the given data,

P = 140

But it is given that,

40% of Q + Q = 140 = P

=> Q + [40Q/100] = 140

=> [100Q + 40Q]/100 = 140

=> 140Q = 140 x 100

=> Q = 100

Now,

 3/25 of Q 

= (3/25) x 100

= 3 x 4 

= 12 

 

Required 3/25 of Q  = 12.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

25 5448
Q:

Symbolic logic was discovered by ___________

A) Herman Hollerith B) Vonn Neumann
C) George Boole D) Sun Microsystem
 
Answer & Explanation Answer: C) George Boole

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Computer
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

17 5442
Q:

Find the Odd one out of the following Numbers?

A) 3 B) 19
C) 67 D) 133
 
Answer & Explanation Answer: D) 133

Explanation:

Here among the given numbers, 3, 19, 67 are prime numbers. And 133 is not a prime number.

 

Hence, the odd number of the given numbers is 133.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

4 5442
Q:

Three friends Rudra, Siva and Anvesh start to run around a circular stadium. They complete a revolution in 24, 36 and 30 seconds respectively. After how many minutes will they meet at the starting point ?

A) 60 B) 120
C) 360 D) 6
 
Answer & Explanation Answer: D) 6

Explanation:

For this we have to find the LCM of 24, 36 and 30

LCM of 24, 36 and 30 = 360 sec

360/60 min = 6 minutes.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

10 5441
Q:

Chennai express left Hyderabad for Chennai at 14 : 30 hours, travelling at a speed of 60 kmph and Charminar Express left Hyderabad for Chennai on the same day at 16 : 30 hours, travelling at a speed of 80 kmph. How far away from Hyderabad will the two trains meet? 

A) 360 kms B) 480 kms
C) 520 kms D) 240 kms
 
Answer & Explanation Answer: B) 480 kms

Explanation:

Now, the distance covered by Chennai express in 2 hrs = 60 x 2 = 120 kms

Let the Charminar Express takes 't' hrs to catch Chennai express

=> 80 x t = 60 x (2 + t)

=> 80 t = 120 + 60t

=> t = 6 hrs

 

Therefore, the distance away from Hyderabad the two trains meet = 80 x 6 = 480 kms.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

10 5439
Q:

Three strategies P, Q and R have been initiated for cost cutting in a company producing respectively 20%, 30% and 10% savings. Assuming that they operate independently, what is the net saving achieved ?

A) 49.6% B) 50.4%
C) 33.67% D) 66.66%
 
Answer & Explanation Answer: A) 49.6%

Explanation:

As these three strategies P, Q and R are independent so these will cut cost one after the other.
If initial cost is Rs 100, then
20% cost is cut after initializing strategy P, then cost will remain 80% = 80
further 30% cost is cut after strategy Q, then cost will remain 70% of 80 = 56
further 10% cost is cut after strategy R, then cost will remain 90% of 56 = 50.4

Thus final cost remains 50.4 % of the original cost. Hence net saving is 100 - 50.4 = 49.6 %.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

3 5439
Q:

40% of 80?

A) 36 B) 32
C) 42 D) 44
 
Answer & Explanation Answer: B) 32

Explanation:

Here 40% of 80 is given as

40100 x 80 = 8 x 4 = 32

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

7 5438
Q:

What is the profit or loss % when a shopkeeper bought 4 mangoes for Rs. 6 and sold them @ 4 mangoes for Rs. 4?

A) 36.333% B) 33.666%
C) 33.333% D) 36.666%
 
Answer & Explanation Answer: C) 33.333%

Explanation:

Cost of 4 mangoes = Rs. 6 

Cost of 1 mango = Rs. 6/4 = Rs. 1.5

Now, Selling Price of 4 mangoes = Rs. 4

Selling Price of 1 mango = Rs. 4/4 = Rs. 1.0

 

      • We observe that, S.P < C.P

 

Hence, the shopkeeper incurs a loss.

 

Required loss% = loss/C.P x 100

Loss = 1.5 - 1 = 0.5

C.P = 1.5

Loss% = (0.5/1.5) x 100

 = (5/15) x 100

 = 1/3 x 100

 = 100/3

 = 33.333%.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

24 5437