GATE Questions

Q:

A shopkeeper sells two articles at Rs.1000 each, making a profit of 30% on the first article and a loss of 20% on the second article. Find the net profit or loss that he makes ?

A) 0.85 % B) 0.95 %
C) 1.0 % D) 1.3 %
 
Answer & Explanation Answer: B) 0.95 %

Explanation:

SP of first article = 1000
Profit = 30%
CP = (SP)x[100/(100+P)] = 10000/13

SP of second article = 1000
Loss = 20%
CP = (SP)x[100/(100-L)] = 5000/4 = 1250

Total SP = 2000

Total CP = 10000/13 + 1250 = 2019.23

CP is more than SP, he makes a loss.

Loss = CP-SP = 2019.23 - 2000 = 19.23
Loss Percent = [(19.23)/(2019.23)]x100 = 0.95 %.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

6 5314
Q:

Which of the fallowing is not a leap year?

A) 2000 B) 2008
C) 2009 D) 2012
 
Answer & Explanation Answer: C) 2009

Explanation:

Leap year means the year that can be divisible by 4. From the above options 2009 is not divisible by 4. So it is not a leap year.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

44 5310
Q:

One lady has 2 children, one of her child is boy, what is the probability of having both are boys ?

A) 1/3 B) 1/2
C) 2/3 D) 2/5
 
Answer & Explanation Answer: A) 1/3

Explanation:

In a family with 2 children there are four possibilities:
1) the first child is a boy and the second child is a boy (bb)
2) the first child is a boy and the second child is a girl (bg)
3) the first child is a girl and the second child is a boy (gb)
4) the first child is a girl and the second child is a girl (gg)

But already given that one child is boy. So we have three possibilities of (bb)(bg)(gb).
n(E)= both are boys=BB=1
n(S)= 3
Required probability P = n(E)/n(S) = 1/3.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

10 5305
Q:

In a regular week, there are 5 working days and for each day, the working hours are 8. A man gets Rs. 2.40 per hour for regular work and Rs. 3.20 per hours for overtime. If he earns Rs. 432 in 4 weeks, then how many hours does he work for ?

A) 145 B) 165
C) 175 D) 135
 
Answer & Explanation Answer: C) 175

Explanation:

Given that,

 working days = 5

 working hours = 8

 A man get rupess per hour is Rs.2.40

 So in one day the man get total rupees is 2.40 x 8 = 19.2

 So in 5 days week the man get total rupees is 19.2 x 5 = 96

 So in 4 week the man get total rupees is 96 x 4 = 384

 So the man worked for = 160hours in 4 weeks

 

 But given that the man earned Rs.432

 

 Hence remaning money is (432-384 = 48)which is earn by doing overtime work

 


Overtime hours  = 48/3.20 = 15


So total worked hours is = 15 + 160 = 175.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

4 5302
Q:

Solve the Math puzzle?

maths_puzzle1535777263.jpg image

A) 9 B) 15
C) 6 D) 12
 
Answer & Explanation Answer: C) 6

Explanation:

In the given puzzle, the logic is the product of the number and its preceeding number gives the result.

 

9 = 9 x 8 = 72

8 = 8 x 7 = 56

7 = 7 x 6 = 42

6 = 6 x 5 = 30

5 = 5 x 4 = 20

 

Similarly,

3 = 3 x 2 = 6.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

13 5296
Q:

The average score of boys in an examination in a school is 81 and that of the girls is 83 and the average score of the school is 81.8. Then what will be ratio between the number of girls to the number of boys, in the examination?

A) 3:2 B) 2:3
C) 4:3 D) 3:4
 
Answer & Explanation Answer: B) 2:3

Explanation:

Let the number of boys = b

Let the number of girls = g

From the given data,

 

81b + 83g = 81.8(b + g)

81.8b - 81b = 83g - 81.8g

0.8b = 1.2g

b/g = 1.2/0.8 = 12/8 = 3/2

=> g : b = 2 : 3

 

Hence, ratio between the number of girls to the number of boys = 2 : 3.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

24 5293
Q:

A can do a piece of work in 15 days and B can do it in 16 days and C can do it 24 days. They started the work together and A leaves after 3 days and B leaves after 4 days from the beginning. How long will work lost ?

A) 10 2/3 days B) 13 1/5 days
C) 12 2/3 days D) 11 5/7 days
 
Answer & Explanation Answer: B) 13 1/5 days

Explanation:

3/15 + 4/16 + x/24 = 1

x=1315

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

3 5293
Q:

Important Time and Distance formulas with examples.

Answer

1. How to find Speed(s) if distance(d) & time(t) is given:


 


 Speed (S) = Distance (D)Time (T)  


 


Ex: Find speed if a person travels 4 kms in 2 hrs?


Speed = D/T = 4/2 = 2 kmph.


 


2.  Similarly, we can find distance (d)  if speed (s) & time (t) is given by


 


Distance (D) = Speed (S) x Time (T)


 


Ex : Find distance if a person with a speed of 2 kmph in 2 hrs?


Distance D = S X T = 2 x 2 = 4 kms. 


 


3.  Similarly, we can find time (t) if speed (s) &  distance (d) is given by


 


Time (T) = Distance (D)Speed (S)


 


Ex : Find in what time a person travels 4 kms with a speed of 2 kmph?


Time T = D/S = 4/2 = 2 hrs.


 


4. How to convert  km/hr into m/sec :


 


P km/hr = P x 518 m/sec


 


Ex : Convert 36 kmph into m/sec?


36 kmph = 36 x 5/18 = 10 m/sec 


 


5. How to convert  m/sec into km/hr :


 


P m/sec = P x 185 kmph.


 


Ex : Convert 10 m/sec into km/hr?


10 m/sec = 10 x 18/5 = 36 kmph.


 


6.  If the ratio of the speeds of A and B is a:b, then the ratio of the times taken by them to cover the same distance is b : a.


 


7.  Suppose a man covers a certain distance at x km/ hr and an equal distance at y km/hr . Then, the average speed during the whole journey is 2xyx+y km/hr.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

6 5292