Searching for "and"

Q:

Two old friends, Jack and Bill, meet after a long time.

 

Jack: Hey, how are you man?
Bill: Not bad, got married and I have three kids now

 

Jack: That’s awesome. How old are they?
Bill: The product of their ages is 72 and the sum of their ages is the same as your birth date.

 

Jack: Cool … But I still don’t know.
Bill : My eldest kid just started taking piano lessons.

 

Jack: Oh now I get it.
How old are Bill’s kids ?

A) 3, 3, 8 B) 2, 6, 6
C) 1, 6, 12 D) 1, 8, 9
 
Answer & Explanation Answer: A) 3, 3, 8

Explanation:

Let’s break it down. The product of their ages is 72. So what are the possible choices?

 

2, 2, 18 – sum(2, 2, 18) = 22
2, 4, 9 – sum(2, 4, 9) = 15
2, 6, 6 – sum(2, 6, 6) = 14
2, 3, 12 – sum(2, 3, 12) = 17
3, 4, 6 – sum(3, 4, 6) = 13
3, 3, 8 – sum(3, 3, 8 ) = 14
1, 8, 9 – sum(1,8,9) = 18
1, 3, 24 – sum(1, 3, 24) = 28
1, 4, 18 – sum(1, 4, 18) = 23
1, 2, 36 – sum(1, 2, 36) = 39
1, 6, 12 – sum(1, 6, 12) = 19

 

The sum of their ages is the same as your birth date. That could be anything from 1 to 31 but the fact that Jack was unable to find out the ages, it means there are two or more combinations with the same sum. From the choices above, only two of them are possible now.

 

2, 6, 6 – sum(2, 6, 6) = 14
3, 3, 8 – sum(3, 3, 8 ) = 14

 

Since the eldest kid is taking piano lessons, we can eliminate combination 1 since there are two eldest ones. The answer is 3, 3 and 8.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Arithmetical Reasoning
Exam Prep: CAT , Bank Exams
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

Q:

The cost of 7 tables and 12 chairs is Rs 48,250. What is the cost of 21 tables and 36 chairs ?

A) Rs. 1,44,750 B) Rs. 2,35,745
C) Rs. 89,489 D) Rs.74,256
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 1,44,750

Explanation:

3T+12C = 48,250----(1)

21T+36C = ?

multiply eq (1) with 3
i.e,, 3(7T+12C) = 48,250*3
21T+36C = 1,44,750/-

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Arithmetical Reasoning
Exam Prep: Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

Q:

In a group of persons travelling in a bus, 6 persons can speak Tamil, 15 can speak Hindi and 6 can speak Gujarati. In that group, none can speak any other language. If 2 persons in the group can speak two languages and one person can speak all the three languages, then how many persons are there in the group ? 

A) 21 B) 22
C) 23 D) 24
 
Answer & Explanation Answer: C) 23

Explanation:

Let us assume the two persons who can speak two languages speak Hindi and Tamil. The third person then speaks all the three languages.

Tamil – Number of persons who can speak is 6. Only Tamil 6 – 2 – 1 = 3

Hindi - Number of persons who can speak is 15. Only Hindi 15 – 2 – 1 12

Gujarati – Number of persons who can speak is 6. Only Gujarati 6 – 1 = 5

Thus the number of persons who can speak only one language is 3 + 12 + 5 = 20

Number of persons who can speak two languages = 2

Number of person who an speak all the languages = 1

Total number of persons = 23.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Logical Venn Diagram
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk

Q:

Every year before the festive season,a shopkeeper increases the price of the product by 35% and then introduce two successive discount of 10% and 15% respectively.what is percentage loss and percentage gain ?

A) 3.27 % loss B) 4.15 % loss
C) 3.27 % gain D) 4.15 % gain
 
Answer & Explanation Answer: C) 3.27 % gain

Explanation:

Let cp= 100,
35 % increase in sp=135
10 % discount in 135((135*10)/100)=13.5
so 1st sp=(135-13.5)=121.5, again 15 % discount in 1st sp((121.5*15)/100)=18.225
2nd sp=(121.5-18.225)=103.275,

so finally cp=100,sp=103.275 ,gain by 3.27%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

Q:

The average of the ages of Sumit, Krishna and Rishabh is 43 years and the average of the ages of Sumit, Rishabh and Rohit is 49 years. If Rohit is 54 years old, what is Krishna'a age ? 

A) 48 yrs B) 42 yrs
C) 40 yrs D) 36 yrs
 
Answer & Explanation Answer: D) 36 yrs

Explanation:

Let present ages of Sumit=w, Krishna=x, Rishabh=y and Rohit=z , then
w+x+y = 43x3 = 129 ---(i) and
w+y+z = 49x3 = 147 ---(ii)
Subtracting (i) from (ii), (w+y+z) - (w+x+y)=147 -129 , z- x =18 ---(iii)
Given Rohit's age => z = 54, so from (iii), x = 54-18 = 36

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

Q:

A merchant buys two articles for Rs.600. He sells one of them at a profit of 22% and the other at a loss of 8% and makes no profit or loss in the end. What is the selling price of the article that he sold at a loss ?

A) Rs. 404.80 B) Rs. 536.80
C) Rs.440 D) Rs. 160
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 404.80

Explanation:

Let C1 be the cost price of the first article and C2 be the cost price of the second article.
Let the first article be sold at a profit of 22%, while the second one be sold at a loss of 8%.

We know, C1 + C2 = 600.
The first article was sold at a profit of 22%. Therefore, the selling price of the first article = C1 + (22/100)C1 = 1.22C1
The second article was sold at a loss of 8%. Therefore, the selling price of the second article = C2 - (8/100)C2 = 0.92C2.

The total selling price of the first and second article = 1.22C1 + 0.92C2.

As the merchant did not make any profit or loss in the entire transaction, his combined selling price of article 1 and 2 is the same as the cost price of article 1 and 2.

Therefore, 1.22C1 + 0.92C2 = C1+C2 = 600
As C1 + C2 = 600, C2 = 600 - C1. Substituting this in 1.22C1 + 0.92C2 = 600, we get
1.22C1 + 0.92(600 - C1) = 600
or 1.22C1 - 0.92C1 = 600 - 0.92*600
or 0.3C1 = 0.08*600 = 48
or C1 = 48/(0.3) = 160.
If C1 = 160, then C2 = 600 - 160 = 440.
The item that is sold at loss is article 2. The selling price of article 2 = 0.92*C2 = 0.92*440 = 404.80.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

Q:

A group of 1200 persons consisting of boys and girls is travelling in a Bus. For every 15 boys there is one girl. The number of girls in the group is ?

A) 60 B) 65
C) 70 D) 75
 
Answer & Explanation Answer: D) 75

Explanation:

If there are x girls, then
x + 15x = 1200
16x = 1200
x= 1200/16 = 75

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Arithmetical Reasoning
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank PO

Q:

What is the smallest number of ducks that could swim in this formation - two ducks in front of a duck, two ducks behind a duck and a duck between two ducks ?

A) 3 B) 5
C) 7 D) 9
 
Answer & Explanation Answer: A) 3

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Arithmetical Reasoning
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk