Searching for "number"

Q:

Complete the number series?

11, 12.2, 14.6, 18.2, ?

A) 21.8 B) 23
C) 24.6 D) 25
 
Answer & Explanation Answer: B) 23

Explanation:

The given number series 11, 12.2, 14.6, 18.2, ?

11

11 + 1.2 = 12.2

12.2 + 2.4 = 14.6

14.6 + 3.6 = 18.2

18.2 + 4.8 = 23

 

Hence, the next number in the given number series is 23.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

Next number in the number sequence is

22, 11, 33, 16.5, 49.5, ?

A) 24.75 B) 41
C) 33.5 D) 26.75
 
Answer & Explanation Answer: A) 24.75

Explanation:

The given number series is 22, 11, 33, 16.5, 49.5, ?

22

22 / 2 = 11

11 x 3 = 33

33 / 2 = 16.5

16.5 x 3 = 49.5

49.5 / 2 = 24.75

 

Hence, the next number series is 24.75.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

On Rs. 3500 invested at a simple interest rate of 7 per cent per annum, Rs. 500 is obtained as interest in certain years. In order to earn Rs. 800 as interest on Rs. 4900 in the same number of years, what should be the rate of simple interest?

A) 8% B) 7.5%
C) 9% D) 8.5%
 
Answer & Explanation Answer: A) 8%

Explanation:

From the given data,

3500x7xt/100 = 500

=> t = 100/49 years

Now, in the second case

The interest per year = 49/100 x 800 = 392

 => 4900 x 1 x r/100 = 392

=> r = 8%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

Number of alary muscles in cockroach

A) 12 B) 12 pairs
C) 6 D) 24 pairs
 
Answer & Explanation Answer: B) 12 pairs

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Animals and Birds
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

In a class of 80 students and 5 teachers, each student got shopping coupons that are 15% of the total number of students and each teacher got shopping coupons, that are 25% of the total number of students. How many shopping coupons were there?

A) 960 B) 1000
C) 1060 D) 100
 
Answer & Explanation Answer: C) 1060

Explanation:

Given total number of students = 80

Total teachers = 5

Number of coupons each student got = 15 x 80/100 = 12

Number of coupons each teacher got = 25 x 80/100 = 20

 

Therefore, total number of shopping coupons = 80 x 12 + 5 x 20 = 960 + 100 = 1060.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

Find the next number in the given number sequence?

9, 19, 21, 43, 45, ...

A) 88 B) 54
C) 91 D) 49
 
Answer & Explanation Answer: C) 91

Explanation:

The given number series 9, 19, 21, 43, 45, ... follows a pattern that

ALternately (x 2 + 1) and  (x 1 + 2)

9 x 2 + 1 = 19

19 x 1 + 2 = 21

21 x 2 + 1 = 43

43 x 1 + 2 = 45

45 x 2 + 1 = 91

 

Hence, the next number in the given sequence is 91.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

Solve this Math puzzle?

math_number_puzzle1538999808.jpg image

A) 96 B) 88
C) 40 D) 19
 
Answer & Explanation Answer: A) 96

Explanation:

The given math puzzle follows a logic that,

1 + 4 = 5 => 1 x 4 + 1 = 5

2 + 5 = 12 => 2 x 5 + 2 = 12

3 + 6 = 21 => 3 x 6 + 3 = 21

 

Similarly,

8 + 11 = > 8 x 11 + 8 = 96.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Math Puzzles
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

Q:

Oxidation number of S8?

A) +1 B) -2
C) +2 D) 0
 
Answer & Explanation Answer: D) 0

Explanation:

S8 is an elemental form of sufur. In elemental form it can't be reduced or oxidized. Hence, it oxidation number is zero and thus sulfur is zerovalent here.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Chemistry
Exam Prep: GATE , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst