# GATE Questions

Q:

Karan started a business investing Rs 29000. After five months, Satish joined with a capital of Rs 18000. If at the end of the year, they earn a profit of Rs. 16970, then what will be the share of Satish in the profit ?

 A) Rs. 5422 B) Rs. 5489 C) Rs. 4511 D) Rs. 6145

Explanation:

Now as per question, Karan invested for 12 months and Satish invested for 7 months.

So, Karan:Satish = (29000 x 12):(18000 x 7)

= 348:126

= 58:21

Satish Ratio in profit will be= $16970×\frac{21}{79}$ = Rs. 4511

4 2480
Q:

Find the greatest number that will divide 964, 1238 and 1400 leaving remainder of 41,31 and 51 respectively ?

 A) 64 B) 69 C) 71 D) 58

Explanation:

To find the greatest number which divides the numbers 964, 1238 and 1400 leaving the remainders 41, 31 and 51 is nothing but the HCF of (964 - 41), (1238 - 31), (1400 - 51).

Therefore, HCF of 923, 1207 and 1349 is 71.

5 2469
Q:

A number, when 35 is subtracted from it, reduces to its 80 percent. What is four - fifth of that number  ?

 A) 175 B) 140 C) 135 D) 95

Explanation:

x - 35 = 80x/100

=> x = 175

=> 4x/5 = 4x175/5 = 140.

5 2457
Q:

At what time between 3 and 4 o’clock will the minute hand and the hour hand are on the same straight line but facing opposite directions ?

 A) 3:15 2/8 B) 3:49 C) 3:49 1/11 D) 3:51

Explanation:

On straight line means 180 degree angle.
180 = 11/2 min – 30 hrs
180 = 11/2 m – 30 × 3
180 = 11/2 m – 90
(180 + 90) 2 = 11 m
m = 540/11 = 49 1/11 minutes.

7 2445
Q:

In a test, minimum passing percentage for girls and boys is 35% and 40% respectively. A boy scored 483 marks and failed by 117 marks. What is the minimum passing marks for girls ?

 A) 625 B) 525 C) 425 D) 325

Explanation:

Given 40% minimum passing marks for boys = 483 + 117 = 600
=> 1% = 600/40
=> 100% = 600 x 100/40 = 1500
Minimum passing marks for girls = 35% of 1500 = 35 x 1500/100 = 525.

4 2430
Q:

If every seconds Saturday and all Sundays are holidays in a 30 days month beginning on Saturday, then how many working days are there in that month ? (Month starts from Saturday)

 A) 25 B) 22 C) 24 D) 23

Explanation:

As month begins on Saturday, so 2nd, 9th, 16th, 23rd, 30th days will be Sundays. While 8th and 22nd days are second Saturdays. Thus, there are 7 holidays in all.

Hence, no. of working days = 30 – 7 =23

7 2425
Q:

Prashanth sold a album for $735 and made a profit of 22.5% . The cost price of the album went up by$120 and so Prashanth increased the selling price by $120. What is his profit % now ?  A) 19.32 % B) 18.75 % C) 21.41 % D) 22 % Answer & Explanation Answer: B) 18.75 % Explanation: Prashanth sold a album for$ 735 and made a profit of 22.5% .
CP = 735 x 100/122.5 = Rs. 600
New CP = 600 + 120 = Rs. 720
New SP = 735 + 120 = Rs. 855.

Profit = Rs. 135.

profit % = 100 x 135/720 = 18.75%.

1 2419
Q:

A watch gains 5 seconds in 3 minutes and was set right at 8 AM. What time will it show at 10 PM on the same day ?

 A) 10 : 27 : 41 AM B) 8 : 51 : 04 AM C) 9 : 45 : 15 PM D) 10 : 23 : 20 PM

Explanation:

The watch gains 5 seconds in 3 minutes = 100 seconds in 1 hour.

From 8 AM to 10 PM on the same day, time passed is 14 hours.

In 14 hours, the watch would have gained 1400 seconds or 23 minutes 20 seconds.

So, when the correct time is 10 PM, the watch would show 10 : 23 : 20 PM