Aptitude and Reasoning Questions

Q:

Find the missing number in the given number series?

625, 625, 600, ?, 475, 875

A) 545 B) 700
C) 675 D) 725
 
Answer & Explanation Answer: B) 700

Explanation:

Here the given number series 625, 625, 600, ?, 475, 875 follows a pattern that

625

625 + (0 x 0) = 625

625 - (5 x 5) = 625 - 25 = 600

600 + (10 x 10) = 600 + 100 = 700

700 - (15 x 15) = 700 - 225 = 475

475 + (20 x 20) = 475 + 400 = 875

 

Hence, the missing number in the given number series is 700.

 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

14 79596
Q:

Fill in the blank with a suitable word from the given words.

All the efforts of the batsmen went _____ vain as the bowlers failed to perform well.

A) for B) off
C) in D) out
 
Answer & Explanation Answer: C) in

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Analogy
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

12 79557
Q:

Find the next number in the given number sequence?

101, 98, 93, 86, 75, ?

A) 62 B) 68
C) 71 D) 73
 
Answer & Explanation Answer: A) 62

Explanation:

The given number sequence is 101, 98, 93, 86, 75, ?

101

101 - 3 = 98

98 - 5 = 93

93 - 7 = 86

86 - 11 = 75

75 - 13 = 62

 

Here the series follows a pattern that consecutive subtraction of prime numbers.

 

Hence, the next number in the sequence is 62.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

9 79246
Q:

Find the next number in the given number series?

3, 10.5, 36.75, 128.625, ?

A) 295.651 B) 354.146
C) 398.78 D) 450.187
 
Answer & Explanation Answer: D) 450.187

Explanation:

Here the given number series  3, 10.5, 36.75, 128.625, ? follows a pattern that

3

3 x 3.5 = 10.5

10.5 x 3.5 = 36.75

36.75 x 3.5 = 128.625

128.625 x 3.5 = 450.187

 

Hence the next number in the given number series is 450.187.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

2 79234
Q:

Find the odd one out of the following number series?

9 5 6 14 56 488

A) 56 B) 6
C) 14 D) 5
 
Answer & Explanation Answer: A) 56

Explanation:

The given number series follows a pattern that,

9

9 x 0.5 + 0.5 = 5

5 x 1 + 1 = 6

6 x 2 + 2 = 14

14 x 4 + 4 = 60 (not equals to 56)

60 x 8 + 8 = 488.

 

Hence, the odd one in the given number series is 56.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , Database Administration , IT Trainer

4 79197
Q:

If HAT is coded as 'jcv' then what will GUN be coded as?

 

A) iwp B) IKM
C) kip D) Klp
 
Answer & Explanation Answer: A) iwp

Explanation:

Here HAT is coded as jcv

=> Leaving a letter in between i.e, after H leave i write j in small letters

In the same way, A => c, T => v

Similarly for GUN => iwp 

 

 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Coding and Decoding
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , GRE , TOEFL
Job Role: Bank Clerk

61 79156
Q:

If the diagonal of a rectangle is 17cm long and its perimeter is 46 cm. Find the area of the rectangle.

A) 110 B) 120
C) 130 D) 140
 
Answer & Explanation Answer: B) 120

Explanation:

let length = x and breadth = y then  

2(x+y) = 46         =>   x+y = 23  

x²+y² = 17² = 289  

now (x+y)² = 23² 

=> x²+y²+2xy= 529 

=> 289+ 2xy = 529

=> xy = 120  

area = xy = 120 sq.cm

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

287 79115
Q:

A rectangular park 60 m long and 40 m wide has two concrete crossroads running in the middle of the park and rest of the park has been used as a lawn. If the area of the lawn is 2109 sq. m, then what is the width of the road?

A) 1 B) 2
C) 3 D) 4
 
Answer & Explanation Answer: C) 3

Explanation:

Area of the park = (60 x 40) = 2400m2

Area of the lawn = 2109m2 

Area of the crossroads = (2400 - 2109) = 291m2 

Let the width of the road be x metres. Then,

60x+40x-X2=291 

x2-100x+291=0 

  (x - 97)(x - 3) = 0
   x = 3.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

86 78908