Aptitude and Reasoning Questions

Q:

In what time would a cistern be filled by three pipes which diameters are 2 cm, 3 cm and 4 cm running together, when the largest alone can fill it is 58 minutes? The amount of water flowing in each pipe is proportional to the square of its diameter.

A) 26 min B) 32 min
C) 36 min D) 42 min
 
Answer & Explanation Answer: B) 32 min

Explanation:

Given that the diameters of the three pipes are 2 cm, 3 cm and 4 cm

From the given data,

Amount of water from three pipes is 4 units, 9 units and 16 units.

Let the capacity of cistern be 'p' units.

∴ p/58 = 16

⇒ p = 928 units.

 

In 1 minute, quantity to be filled by 3 pipes = 29 units

∴ Total time required = 928/29 = 32 minutes.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Pipes and Cistern
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

11 11085
Q:

If the positions of the third and tenth letters of the word 'DOCUMENTATION' are interchanged, and likewise the position of the fourth and seventh letters, the second and sixth letters, is also interchanged, which of the following will be eleventh letter from the right end ?

A) U B) C
C) T D) I
 
Answer & Explanation Answer: C) T

Explanation:

The new letter sequance is D E T N M O U T A C I O N 

Clearly the eleventh letter is T

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Alphabet Test

78 11085
Q:

Read the information carefully and answer the following questions

 

Six girls are sitting in a circle facing to the centre of the circle. They are Priya, Neha, Rashmi, Sonali, Tina and Veera. Tina is not between Neha and Sonali but some other one. Priya is next to the left of Veera. Rashmi is 4th to the Right of Priya.

 

Which one is sitting just right to Veera?

A) Priya B) Tina
C) Rashmi D) Sonali
 
Answer & Explanation Answer: B) Tina

Explanation:

Tina

Report Error

View Answer Report Error Discuss

4 11082
Q:

The circumference of a circle, whose area is 24.64 sq.m

A) 14.64 B) 16.36
C) 17.60 D) 18.40
 
Answer & Explanation Answer: C) 17.60

Explanation:

πr2 =26.64

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

11 11082
Q:

If the HCF of 210 and 55 is expressible in the form of 210 x 5 + 55P, then value of P = ?

A) -23 B) 27
C) 16 D) -19
 
Answer & Explanation Answer: D) -19

Explanation:

HCF of 210 and 55 is 5

Now, 210x5 + 55P = 5

=> 1050 + 55P = 5

=> 55P = -1045

=> P = -1045/55

=> P = -19.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: HCF and LCM
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

28 11076
Q:

Oct 1st 1994 falls on which day?

A) Sunday B) Saturday
C) Friday D) Wednesday
 
Answer & Explanation Answer: B) Saturday

Explanation:

1 Oct, 1994 = (1993 years + Period from 1.1.1993 to 1.10.1993)

Odd days in 1600 years = 0

Odd days in 300 years = 1

93 years = (70 ordinary years + 23 leap year) = (70 x 1 + 23 x 2)= 4 odd days

Jan  Feb  March  April  May  June  July  Aug  sept  Oct

(31 + 28 + 31 + 30 + 31 + 30 + 31 + 31 + 30 + 1 ) = 274 days

274 days = (39 weeks + 1 day) =1 odd day.

Total number of odd days = (0 + 1 + 4 + 1) = 6 odd days.

Given day is Saturday.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Calendar

9 11075
Q:

80 litres of diesel is required to travel 800 km using a 800 cc engine. If the volume of diesel required to cover a distance varies directly as the capacity of the engine, then how many litres of diesel is required to travel 1000 kms using 1200 cc engine ? 

A) 120 lit B) 140 lit
C) 110 lit D) 150 lit
 
Answer & Explanation Answer: D) 150 lit

Explanation:

To cover a distance of 800 kms using a 800 cc engine, the amount of diesel required = 80 litres.

=> the amount of diesel required to cover a distance of 1000 kms = 1000 x 80/800 = 100 litres

However, the vehicle uses a 1200 cc engine and it is given that the amount of diesel required varies directly as the engine capacity.

i.e., for instance, if the capacity of engine doubles, the diesel requirement will double too.

Therefore, with a 1200 cc engine, quantity of diesel required = 1200/800 x 100 = 150 litres.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions
Exam Prep: Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

14 11063
Q:

The area of a square is 1024 sq.cm. What is the ratio of the length to the breadth of a rectangle whose length is twice the side of the square and breadth is 12 cm less than the side of this square ?

A) 14:9 B) 13:12
C) 16:5 D) 17:13
 
Answer & Explanation Answer: C) 16:5

Explanation:

Area of a square SxS = 1024 => S = 32 cm
Length of the rectangle = 32x2 cm = 64 cm
Breadth of the rectangle = 32 - 12 = 20 cm
Required ratio = 64 : 20 = 16 : 5

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

5 11038