Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A rectangular block has the dimensions 5x6x7 cm it is dropped into a cylindrical vessel of radius 6cm and height 10 cm. If the level of the fluid in the cylinder rises by 4 cm, What portion of the block is immersed in the fluid ?

A) 22/7 x 24/35 B) 22/7 x 36 x 4
C) 22/7 x 36/5 D) 22/7 x 37/21
 
Answer & Explanation Answer: A) 22/7 x 24/35

Explanation:

Since level of water increased in cylinder by height 4. 

This is because of the rectangular block .

 

Therefore , area of rectangular block immersed in water is 

= 227×6×6×4  

Thats why portion of block immersed in water is 

= (22/7 * 36 * 4) / total vol. of rectangle 

= (22/7 * 36 * 4)/ (7*5*6) 

= (22/7 * 24)/ 35.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Volume and Surface Area
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

7 9369
Q:

A supplier supplies cartridges to a news paper publishing house. He earns a profit of 25% by selling cartridges for Rs. 1540. Find the cost price of the Cartridges ?

A) Rs. 1100 B) Rs. 1793.4
C) Rs. 1440 D) Rs. 1232
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs. 1232

Explanation:

Let Cost Price(C.P) = P
gain% = {(S.P-C.P)/C.P} x 100
25 = {(1540-P)/P} x 100
25/100 = (1540-P)/P
=> P = 4(1540)-4P
=> 5P = 4(1540)
=> P = 1232
So, Cost Price = Rs. 1232

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

11 9369
Q:

Two persons start running simultaneously around a circular track of length 600 m from the same point at speeds of 25 kmph and 35 kmph. When will they meet for the first time any where on the track  ?

A) 54 sec B) 36 sec
C) 72 sec D) 11 sec
 
Answer & Explanation Answer: B) 36 sec

Explanation:

Time taken to meet the first time = length of track/relative speed

 

Given the length of the track is 600 m

 

The relative speed = 25 + 35 = 60 kmph = 60 x 5/18 m

 

Therefore Time = 60025+35518= 600/60 x (18/5) = 36 sec.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

8 9361
Q:

A bag contains 12 white and 18 black balls. Two balls are drawn in succession without replacement. What is the probability that first is white and second is black?

A) 6/145 B) 36/145
C) 18/95 D) 12/145
 
Answer & Explanation Answer: B) 36/145

Explanation:
 

The probability that first ball is white:
=C112C130=1230=25


Since, the ball is not replaced; hence the number of balls left in bag is 29.
Hence the probability the second ball is black:
=C118C129=1829


Required probability =(25)×(1829)


=36/145

Report Error

View Answer Report Error Discuss

10 9345
Q:

Ramu rides his bike at an average speed of 45 km/hr and reaches his desitination in four hours. Somu covers the same distance in six hours. If Ramu covered his journey at an average speed which was 9 km/hr less and Somu covered his journey at an average speed which was 10 km/hr more, then the difference in their times taken to reach the destination would be (in minutes).

A) 18 min B) 30 min
C) 27 min D) 32 min
 
Answer & Explanation Answer: B) 30 min

Explanation:

Distance travelled by Ramu = 45 x 4 = 180 km

Somu travelled the same distance in 6 hours.

His speed = 180/6 = 30 km/hr

Hence in the conditional case, Ramu's speed = 45 - 9 = 36 km/hr and Somu's speed = 30 + 10 = 40km/hr.

Therefore travel time of Ramu and Somu would be 5 hours and 4.5 hours respectively.

Hence difference in the time taken = 0.5 hours = 30 minutes.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

6 9340
Q:

The probability that a card drawn from a pack of 52 cards will be a diamond or a king, is

A) 5/12 B) 4/13
C) 5/13 D) 3/14
 
Answer & Explanation Answer: B) 4/13

Explanation:

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

8 9336
Q:

Running at the same constant rate, 6 identical machines can produce a total of 270 bottles per minute. At this rate, how many bottles could 10 such machines produce in 4 minutes?

A) 648 B) 1800
C) 2700 D) 10800
 
Answer & Explanation Answer: B) 1800

Explanation:

Let the required number of bottles be x.

More machines, More bottles (Direct Proportion)

More minutes, More bottles (Direct Proportion)

 machines6:10time(in min)1:4  270:x 

 

=> 6 * 1 * x = 10 * 4 * 270

=> x= 1800

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Chain Rule

3 9331
Q:

A man sells Rs.5000, 12 % stock at 156 and uinvests the proceeds parity in 8 % stock at 90 and 9 % stock at 108. He hereby increases his income by Rs. 70. How much of the proceeds were invested in each stock?

A) 4000 B) 4200
C) 4002 D) 4020
 
Answer & Explanation Answer: B) 4200

Explanation:

S.P of Rs. 5000 stock = Rs.156100*5000= Rs. 7800. 

 

Income from this stock = Rs.12100*5000 = Rs. 600.  

 

Let investment in 8 % stock be x and that in 9 % stock = (7800 - x).

 

Therefore,  

 

x*890+7800-x*9108=600+70  

 

4x45+7800-x12=670x=3600 

 

Therefore,  Money invested in 8 % stock at 90 = Rs. 3600.

 

Money invested in 9 % at 108 = Rs. (7800-3600) = Rs. 4200.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Stocks and Shares

14 9331